618683_104

وسواس و تمیز بودن زیاد هم مضر است و می تواند به سلامتی شما آسیب بزند!

تولیدکنندگان محصولات آنتی‌باکتریال ادعا می‌کنند خاصیت قوی میکروب‌کشی این صابون‌ها سلامت شما را تضمین می‌کند اما گروهی از متخصصان و پژوهشگران می‌گویند شری که صابون‌های آنتی‌باکتریال به خاطر وجود ماده شیمیایی تریکلوزان در ترکیب‌های‌شان به بدن شما می‌رسانند، از خیرش بیشتر است.

از نظر آنها خاصیت میکروب‌زدایی آنتی‌باکتریال‌ها مثل شمشیر دولبه‌ای است که هم می‌تواند بهداشت شما را تامین کند و هم خطری برای سلامت‌تان محسوب شود. در این مطلب شما را با هفت مورد از تصورات غلط و خطرات احتمالی استفاده از این مواد ضدعفونی‌کننده که برای‌تان به همراه می‌آورد، آشنا می‌کنیم و به شما می‌گوییم که چرا نباید بیش از اندازه تمیز باشید.

تابستان هم سرما می‌خورید؟

این صابون‌ها و مواد شوینده طوری طراحی شده‌اند تا برای تضمین سلامتی شما، تمام باکتری‌ها را نابود کنند اما باکتری‌ها بر خلاف اسم‌شان آنقدرها هم خطرناک نیستند و همیشه شما را بیمار نمی‌کنند. از بین رفتن باکتری‌هایی که به‌طور کامل آنها را می‌شوییم، می‌تواند به کم شدن مقاومت طبیعی بدن در برابر بیماری‌ها و باکتری‌های بد و بیماری‌زا بینجامد و به عبارت بهتر، گاهی وجود این باکتری‌ها می‌تواند از بدن شما در برابر بیماری‌های مختلف محافظت کند. به باور محققان ممکن است شما هم از ترس بیمار شدن چندین مرتبه در روز دست‌های‌تان را بشویید؛ درحالی‌که بدن شما به‌طور طبیعی می‌تواند 99. 9 درصد از میکروب‌ها را تنها با مواد آنتی‌باکتریال طبیعی بدن نابود کند و اجازه دردسرساز شدن به آنها ندهد.

سازندگان صابون از مزیتی که به‌طور طبیعی در بدن شما وجود دارد، برای فروش بیشتر محصولات‌شان استفاده می‌کنند و نه تنها با تولید این محصولات، خیر ویژه‌ای به بدن شما نمی‌رسانند، بلکه آن را هر روز تنبل‌تر و ضعیف‌تر می‌کنند. آنها مدام تبلیغ می‌کنند تا از انواع صابون‌ها و مواد ضدعفونی‌کننده استفاده کنید اما به شما نمی‌گویند که استفاده از این محصولات می‌تواند به قیمت نابود کردن باکتری‌های مفید بدن‌تان تمام شود و آنقدر‌ها هم سودمند نباشد.

آلرژیک می‌شوید

تولیدکنندگان مواد ضدعفونی‌کنند‌ه‌ و صابون‌ها والدین را تشویق می‌کنند برای محافظت فرزندان‌شان در مقابل بیماری‌ها از انواع این محصولات استفاده کنند در حالی‌که بررسی‌ها نشان داده، مصرف تریکلوزان موجود در صابون‌ها خطر ابتلا به آلرژی را در کودکان افزایش می‌دهد. این مواد شیمیایی با کشتن باکتری‌های طبیعی بدن، سیستم ایمنی کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر نگران سلامتی فرزندتان هستید، مراقب باشید با مصرف زیاد این محصولات، کودک‌تان را دچار آلرژی نکنید. حتی اگر همه جا را از مواد ضدعفونی‌کننده پر کنید، باز هم نمی‌توانید سلامت کودک‌تان را تضمین کرده و از بیمار شدنش جلوگیری کنید؛ تنها نتیجه‌ای که بازی با این شوینده‌ها عایدتان می‌کند این است که شرایط را برای ابتلای فرزندتان به آلرژی آماده‌تر می‌کند.

در بدن‌تان خانه می‌کنند

وقتی مدام دست‌های‌تان را با آنتی‌باکتریال‌ها می‌شویید، انگار حشره‌کش را در لیوان می‌ریزید و سر می‌کشید. تعجب نکنید؛ هنگامی که دست‌های‌تان را با مواد ضدعفونی‌کننده می‌شویید، از همان موادی استفاده می‌کنید که درآفت‌کش‌ها برای از بین بردن حشرات موذی استفاده می‌شود. محققان درباره استفاده از این ماده آفت‌کش به شما هشدار می‌دهند و می‌گویند تریکلوزان که در بسیاری از محصولات استفاده می‌شود، جزء اساسی آفت‌کش‌ها محسوب می‌شوند و با مصرف مداوم این شوینده‌ها در بدن شما خانه می‌کنند و این مواد آسان‌تر از آنچه تصورش را می‌کنید، جذب پوست‌تان می‌شوند. بررسی‌ها نشان می‌دهد تریکلوزان به آسانی از راه دهان و پوست‌تان به بدن‌تان راه می‌یابد.

بدن‌تان بی‌دفاع می‌شود

بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد استفاده از صابون‌ها و مواد ضد‌عفونی‌کننده، به ورود راحت‌تر ویروس‌های جدیدی که بدن شما قادر به مقابله با آنها نیست، کمک می‌کند. برخی از کارشناسان باور دارند که استفاده از مواد‌ ضدعفونی‌کننده راه را برای ورود باکتری‌های جدیدی که به مواد آنتی‌باکتری و مواد ضدعفونی مقاوم هستند، باز می‌کنند. مواد شیمیایی قابلیت مقابله با همه ویروس‌ها را ندارند و درمقابل ویروس‌های جدید هم کاملا بی‌دفاع هستند.

از طرفی ما هم با از بین بردن آنتی‌ویروس‌های مفید بدن‌مان شانس خود را برای مقابله با ویروس‌های جدید از دست می‌دهیم. هنگام ورود ویروس‌های جدید تنها باکتری‌های مفید بدن خودمان هستند که قابلیت ساخت آنتی‌ویروس را دارند و با ورود باکتری‌های جدید به بدن بی‌دفاع‌مان، به سادگی هرچه تمام‌تر در مقابل ویروس‌ها شکست می‌خورند. بسیاری از محققان باور دارند شیوع این باکتری‌ها که بدن‌مان با ساخت آنتی‌باکتری قادر است در مقابل‌شان ایستادگی کند، ممکن است سلامت عمومی جامعه را به خطر بیندازد.

هورمون‌های‌تان به هم می‌ریزد

با ورود انواع برند‌های مواد آنتی‌باکتریال و استفاده هرچه بیشتر از آنها، بررسی‌های گسترده‌ای درباره مضرات استفاده از این مواد انجام شد. محققان می‌گویند این مواد شیمیایی علاوه بر همه آسیب‌هایی که به بدن شما می‌زنند، می‌توانند هورمون‌های شما را هم تحت تاثیر قرار دهند. آزمایش‌های مختلفی که درارتباط با تاثیرتریکلوزان بر حیوانات انجام شده هم این نتیجه را تایید می‌کنند و بر خطر استفاده از شوینده‌های آنتی‌باکتریال مهر تایید می‌زنند.

محققان معتقدند تریکلوزان می‌تواند بر سیستم غدد درون‌ریز و البته تولید و انتشار هورمون‌ها تاثیر بگذارد و آنها را با اختلال مواجه کند. اگر زیاد از این مواد استفاده کنید، ممکن است با اختلالاتی درسطح هورمون‌های استروژن، تستوسترون و تیروئید مواجه شوید. پژوهشگران معتقدند کودکان و زنان بیشتر در معرض خطر قرار دارند و تریکلوزان تاثیر بیشتری در به هم خوردن تعادل هورمون‌های‌شان دارد.

شهرتان ناپاک می‌شود

درست است که مصرف تریکلوزان برای بدن ضرر دارد اما ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود؛ این خطر‌ها تنها متوجه بدن آدم‌هایی که از آنها استفاده می‌کنند، نمی‌شود؛ بررسی‌ها نشان داده است که این مواد درسطح گسترده‌تر محیط زیست را هم تخریب می‌کنند. هر روز آب زیادی برای شست‌وشو این مواد آلوده می‌شود و همین آب آلوده به چرخه طبیعت بازمی‌گردد. حتی در کشورهای پیشرفته هم که فاضلاب‌ را تصفیه می‌کنند، مقداری از تریکلوزان به جوی‌ها و آب‌های زیرزمینی بازمی‌گردد و آلودگی که از این مسیر به محیط زیست بازمی‌گردد، به راحتی قابل برطرف شدن نیست.

ویروس‌ها را نمی‌کشد

تصور نکنید با مصرف مداوم صابون‌های ضدباکتری و مواد پاک‌کننده می‌توانید از بیماری‌ها در امان باشید. علت بسیاری از سرماخوردگی‌ها و آنفلوآنزاها ویروسی است که در طبیعت هستند و با مصرف مواد آنتی‌باکتریال نمی‌توان از تولید آنها جلوگیری کرد. تبلیغات دروغ که ادعا می‌کنند با استفاده مداوم از مواد ضدعفونی‌کننده بیمار نمی‌شوید، تنها جنبه تبلیغاتی دارد. واقعیت این است که علت اکثر سرماخوردگی‌ها و آنفلوآنزاها ویروس است. ما نمی‌توانیم ویروس‌های موجود در طبیعت را نابود کنیم و با مصرف مواد ضدعفونی‌کننده تنها آنتی‌ویروس‌های طبیعی بدن‌مان را نیز از بین می‌بریم.

از آنتی‌باکتریال‌ها بترسید

در ساخت 70درصد صابون‌های مایع و30درصد صابون‌های جامد از ماده شیمیایی خطرساز به نام «تریکلوزان» استفاده می‌شود. این ماده ضدعفونی‌کننده که در ابتدا از آن در بیمارستان‌ها استفاده می‌شد، وقتی اولین بار در سال 1990 در کارخانه صابون‌سازی تولید شد، سود زیادی را نصیب سازندگانش کرد اما بعدها تولیدکنندگان از تریکلوزان در محصولات دیگری از مواد آنتی‌باکتری استفاده کردند مانند دستمال‌مرطوب، ژل، برخی خمیردندان‌ها و محصولات بهداشتی مصرفی درخانه‌ها و حتی محصولات مربوط به بچه‌ها.

محققان می‌‌گویند استفاده از این ماده برای سلامتی خطراتی دارد و تحقیقات صورت گرفته در آمریکا مبنی بر سرطان‌زا بودن و ایجاد آسیب‌های خطرناک برای کبد را نشان می‌دهد. وجود همین ماده شیمیایی در صابون‌های آنتی‌باکتریال است که باعث می‌شود به عقیده بسیاری از محققان صابون‌های آنتی‌باکتریال آسیب‌هایی را برای سلامت فردی و سلامت عموم جامعه به همراه داشته‌باشد.

مجله سیب سبز – نیلوفر جامه‌بزرگی: