article-2101711-11C0C337000005DC-734_468x388
چگونه می توان سندرم قلب شکسته را درمان کرد و راههای رفع این سندرم کدامند!

– در شرایط پر استرس یا به خاطر شکست عاطفی و مشکلات شدید احساسی شاید علائمی مانند حمله قلبی را احساس کنید. این علایم نشان می‌دهد که قلب‌تان شکسته است.

زمانی که عواملی مانند استرس، ترس یا ناراحتی ایجاد می‌شود، هورمون‌هایی ترشح می‌شوند که بدن را هیجانی کرده و ضربان قلب را شوکه می‌کند. به این ترتیب عضلات قلب ضعیف شده و نمی‌توانند خون کافی را به مغر پمپاژ کنند. این حالت با نوع معمول نارسایی قلبی که در آن خون کافی به قلب نمی‌رسد، متفاوت است و به نظر می‌رسد که در این وضعیت موسوم به سندروم قلب شکسته، هورمون‌ استرس به قلب تاثیر زیادی می‌گذارد اما در اصل هیچ شریانی در این بیماری محدود نمی‌شود.

علائم سندروم ناشی از شکست عواطف

علائم سندروم قلب شکننده می‌تواند مانند حمله‌ی قلبی باشد، که با مواردی مانند درد قفسه سینه، تنگی نفس، ضربان قلب نامنظم و ضعف عمومی نیز همراه است و هرگونه درد طولانی مدت یا درد قفسه سینه می‌تواند نشانه‌ی حمله‌ی قلبی باشد و در صورت طولانی‌شدن درد باید به پزشک مراجعه کنند.

ابتلا بیشتر زنان به سندروم قلب شکسته

دکتر محراب مرزبان متخصص قلب و عروق در خصوص سندروم شکسته اظهار کرد: پدیده‌ای به نام اسپاسم کرونر وجود دارد که طی آن در هیجانات، عضلات دچار گرفتگی و در نهایت باعث ایجاد سندروم قلب شکسته می‌شود که این موارد در ترس‌های شدید در فرد به وجود می‌آید زیرا در اثر ترس عضلات قلب به صورت غیر ارادی منقبض می‌شوند که این بیماری ممکن است در خانم‌ها بیشتر اتفاق بیافتد.

راه‌کارهای درمان

فرد همدلی را بیابید که بتوانید احساسات خود را برایش بازگو کنید زیرا یافتن فرد مطمئن و قابل اطمینان یعنی کسی که بتواند درکتان کند و بکوشد تا شما احساس بهتری داشته باشید و مورد دیگری که می‌توان در این امر رعایت کرد، این است که تصورات منفی درباره خودتان را کنار بگذارید و جنبه‌های مثبت و خوب خود را برای خود یادآوری کنید و خود را بیش‌تر از آن چه که هستید سرزنش نکنید.

باشگاه خبرنگاران جوان