bd79f5753fc4c9dee012e1e8ee8bbe376f6e2e15
برای تمیزکردن تبلت و گوشی همراه بهتر است از این روش های مفید استفاده کنید

 آب و روش‌های معمول شستشو چندان با وسایل الکترونیکی جور در نمی‌آید. به همین دلیل است که تمیز کردن دستگاه‌های همراه بدون آسیب رساندن به آن دشوار به نظر می‌رسد. ما در اینجا نکات و روش‌هایی را برای تمیز کردن ایمن گوشی یا تبلت شما گرد آورده‌ایم.

۱. تمیز کردن صفحه نمایش

صفحه نمایش، قسمتی از گوشی است که احتمالا شما بیشتر از هر قسمت دیگر به کثیف شدن یا لکه افتادن روی آن توجه می‌کنید. بنابراین مهم است که بدانید چگونه آن را به نحو موثری تمیز کنید. بهترین انتخاب استفاده از پارچه نرم یا میکروفایبرهاست که می‌توانید آن را روی صفحه نمایش بکشید. اگر خوش‌شانس باشید ممکن است جزئی از وسایل جانبی گوشی یا تبلت شما باشد.

معمولا آب بیش از چیزی که فکرش را بکنید اثرگذار است، اما باید مقدار کمی از آن را استفاده کنید و آن را به صورت قطره‌ای روی صفحه نمایش بریزید (از استعمال هرگونه مواد شیمیایی اجتناب کنید زیرا ممکن است توسط روکش گوشی‌تان جذب شود). با استفاده از پارچه نرم سطح صفحه نمایشگر را یکنواخت و صاف دستمال بکشید و اگر فکر می‌کنید لازم است از مقدار کمی آب استفاده کنید و سپس آن را خشک کنید.
تمیز کرد صفحه گوشی را می‌بایست سر فرصت و باحوصله انجام داد و هر بار تنها یک قسمت را تمیز کنید. هنگامی که کارتان تمام شد، از قسمت خشک پارچه استفاده کنید تا مطمئن شوید هر قسمت خیس را خشک کرده‌اید. اگر قرار است از آب استفاده کنید، ابتدا گوشی یا تبلت خود را خاموش کنید.
بعضی افراد جهت زدودن چرک و جای اثر انگشت از روی صفحه نمایشگر گوشی یا تبلت خود، از نوار چسب استفاده می‌کنند، اما استفاده از پارچه نرم میکروفایبر بسیار مؤثرتر است.
تعداد زیادی پارچه تهیه کنید و به طور منظم آن‌ها را تعویض کنید تا همیشه یک پارچه تمیز در دسترس داشته باشید.

۲. تمیز کردن بدنه

می‌توانید از یک پنبه کاملا آغشته به محلول الکلی برای پاک کردن بدنه دستگاه خود استفاده کنید تا هرگونه گرد و خاک و یا هر چیز خشکی که ممکن است به بدنه دستگاهتان چسبیده باشد را بزدایید. گرچه باید دقت کنید رطوبت آن کم باشد. یک قوطی اسپری هوای فشرده، در اینجا خیلی به کار می‌آید. از هیچ‌گونه پاک‌کننده یا ضدعفونی کننده‌هایی که در خانه دارید استفاده نکنید چرا که باعث لکه افتادن روی دستگاه یا منجر به آسیب آن می‌شوند.

در پایان می‌توانید از یک گیره کاغذ یا خلال دندان استفاده کنید تا سوراخ اسپیکر را تمیز کنید، هرچند این کار ممکن است وقت‌گیر باشد.
اگر بخواهید روکش دستگاه خود را تمیز کنید، ترکیب آب و سرکه به صورت ۵۰-۵۰ نیز می‌تواند به اندازه الکل قدرت پاک‌کنندگی داشته باشد.
اگر جنس بدنه دستگاه شما فلزی یا فلز تراش خرده‌ است، بهتر است از آب خالی استفاده کنید. (اگر مطمئن نیستید با نمایندگی سازنده دستگاه یا یک متخصص مشورت کنید.)
بهترین روش تمیز کردن جلد یا قاب دستگاه‌تان به جنس آن بستگی دارد. اگر جنس آن پلاستیکی باشد نیازی نیست برای تمیز کردن آن ظرافت زیادی به خرج دهید و چندان مواظب آسیب ندیدن آن باشید، مخصوصا اگر گوشی شما ضدآب باشد. گوشی‌های با جنس بدنه چرمی (مانند آنچه در گوشی جدید LG یعنی G4 به کار رفته است) به نوع خاصی از تمیزکننده‌های مخصوص چرم نیاز دارند.

۳. نکاتی جهت نگهداری از دستگاه

در کنار روند تمیز کردن، روز به روز نکاتی جهت نگهداری بهتر از گوشی‌های هوشمند یا تبلت معرفی می‌شود. این کار مثل این است که شما به طور منظم ماشین خود را سرویس کنید تا آن را در وضعیت مطلوبی جهت سفر کردن نگه دارید.

دما مهم است؛ پایین‌ترین و بالاترین دمای گوشی یا تبلت که در دفترچه راهنمای دستگاه شما نوشته شده شده است را یادداشت کنید و مطمئن شوید دستگاه خود را جایی نگذارید که بیش از حد سرد یا گرم باشد (به عنوان مثال روی طاقچه سرد پنجره یا توی یک ماشین داغ). با این کار ممکن است آسیب دائمی به گوشی یا تبلت شما وارد شود.
واضح است که قاب‌ها، جلدها و محافظ‌های صفحه راه‌هایی برای نگهداری گوشی هوشمند شما از آسیب دیدن هستند اما پیش از خریداری بهتر است امتیاز آن‌ها، نظرات و نقدها و نیز میزان سازگاری آن‌ها با دستگاه خود را بررسی کنید.
بهتر است هنگامی که گوشی خود را به شارژ می‌زنید جلد یا قاب آن را بیرون بیاورید تا از بالا رفتن بی‌رویه‌ی دمای آن جلوگیری شود.
همچنین شما باید وقتی احتمال آسیب دیدن دستگاهتان بیشتر است از آن به طور مخصوص‌تری مراقبت کنید، مثلا وقتی جایی هستید که ممکن است گوشی از دستتان بیفتد و آسیب ببیند یا ممکن است آب رویش بریزد. اگر در حال غذا درست کردن بودید یا باغچه را حفاری می‌کردید یا هرچیز دیگری که باعث کثیف شدن یا جرم گرفتن دستگاه می‌شود، قبل از اینکه گوشی یا تبلتتان را بردارید دستان خود را بشویید.

 

تکنوتاچ