images.jpg45648677
دندان درآوردن اطفال با چه علائم و نشانه هایی خود را بروز می دهد؟

حدود ۶ ماهگی اولین دندان شیری که دو دندان وسط فک پایین است رویش می کند. زمان طبیعی برای شروع و رویش دندان های شیری بین ۵ تا ۷ ماهگی است. ولی یک کودک ممکن است خیلی زودتر از این موعد دندان در آورد مثلا در یک ماهگی و یا شروع رویش دندان های او تا سن یک و نیم سالگی به تاخیر بیفتد که طبیعی است. در مطلب قبل دکتر علی آقازاده توضیحاتی درباره دندان درآوردن نوزاد مطرح کردند، در ادامه موارد دیگر را مرور می کنیم:

بین دندان های شیری و دائمی از لحاظ جنس و مقاومت به پوسیدگی، شکل و غیره رابطه معنی داری اعلام نشده است. ممکن است کودک دندان های شیری محکم و بدون پوسیدگی داشته باشد در حالی که دندان های دائمی او مستعد پوسیدگی و به شدت دچار پوسیدگی شوند و یا بالعکس دندانهای شیری پوسیده و بسیار خراب در حالی که دندان های دائمی محکم و مقاوم در برابر پوسیدگی داشته باشد.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

علت های اصلی عدم افتادن دندان های شیری یکی مسیر رویش دندان دائمی زیرین نسبت به دندان شیری است که ممکن است داخل تر و یا خارج تر باشد که دندان دائمی نمی تواند به علت کج بودن مسیر رویش ریشه دندان شیری را تحلیل ببرد. علت دوم نیفتادن دندان شیری نبودن دندان دائمی به طور مادر زادی است یعنی در بعضی موارد اتفاق می افتد که به طور ارثی یک تا چند دندان را نداشته باشیم در این صورت دندان شیری مربوطه هم نخواهد افتاد و یا دیر تر از حد نرمال می افتد. علت سوم عدم افتادن دندان شیری،گیر کردن دندان شیری بین دندان های دائمی است.

گاهی در شرایطی که دندان شیری کودک نیفتاده، یکی از دندانهای دائمی او کج از کنار دندان شیری سر می زند که والدین را نگران می کند. در حالت عادی رویش دندان های دائمی که در زیر دندان های شیری قرار دارند به ریشه دندان شیری فشار آورده و رفته رفته باعث خورده شدن و تحلیل ریشه دندان شیری شده و وقتی دندان شیری بدون ریشه شد، افتاده و دندان دائمی سر می زند.

گاهی دندان دائمی که شروع به رویش می کند بنا به دلایلی در مسیر اصلی خود نبوده و دندان دائمی مسیری انحرافی طی می کند و ریشه دندان شیری سالم باقی می ماند و دندان دائمی از کنار دندان شیری سر میزند بدون آنکه دندان شیری افتاده باشد این پدیده در مورد دندان های شیری قدامی پایین که دندان ششیری سر می زند بدون آنکه دندان شیری افتاده باشد این پدیده در مورد دندان های شیری قدامی پایین که دندان دائمی از پشت آنها سر می زند شایع تر است.

در چنین وضعیت نکات زیر را مد نظر داشته باشید

۱- در صورتی که متوجه رویش دندان دائمی شدید بدون اینکه دندان شیری بیفتد سریعا به دندانپزشکی مراجعه کنید تا نسبت به کشیدن دندان شیری اقدام کند.

۲ – دندانی که کج در آمده در صورتی که به موقع تشخیص داده شود و نسبت به کشیدن دندان شیری اقدام گردد به مرور به جای اصلی خود برمی گردد.

۳ – در صورتی که این اختلال دور تشخیص داده شود به صورتی که دندان دائمی در مسیر انحرافی کاملا رشد کند و به سطح دندان مقابل برسد و تثبیت شود دیگر با کشیدن دندان شیری دندان دائمی به جای اصلی خود باز نمی گردد و نیاز به ارتودنسی پیدا می کند.

مراجعه دوره ای به دندانپزشک جهت معاینه با تشخیص به موقع تاخیر در رویش دندان های دائمی و دیر افتادن دندانهای شیری تمام مشکلات ذکر شده اتفاق نخواهد افتاد و قابل پیشگیری است.

رویش دندان های دائمی قدامی فک پایین در بیش از ۹۰ درصد موارد که در پشت دندانهای شیری قدامی اتفاق می افتد طبیعی است و علت آن وجود جوانه دندان دائمی در این محل است و عمدتا با رشد منظم استخوان فک و حرکت و فشار طبیعی زبان دندانهای دائمی جایگزین دندان شیری می شود این اتفاق به شکل نرمال تا ۸ سالگی می افتد و نیاز به کشیدن دندانهای شیری قدامی نمی باشد