186

لکه های ناهموار تیره یا روشن روی پوست، که برخی اوقات روشنی و تیرگی آنها بیش از حد است به نام پیگمانتاسیون (یا همان پیسی) شناخته می شوند. علت آن در درجه اول ناشی از ترشح کنترل نشده

ملانین توسط غدد درون ریز بوده و همچنین قرار گرفتن در معرض نور خورشید، لوازم آرایش نامناسب و داروهای خوراکی آن را تشدید می کند.تغییر رنگ پوست می تواند خیلی نگران کننده بوده و شخص علاقه اش را برای بیرون رفتن از خانه از دست بدهد. اما نباید ناامید شویم، چون همیشه روش های برای کاهش یا از بین بردن این بیماری وجود دارد.

1.از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور مستقیم خورشید دور بمانید و پوستتان را تمیز نگه دارید:

دکتر ناوین تانجا (متخصص پوست) می گوید: پیگمانتاسیون مشکلی شایع است و روزانه تعداد زیادی از جوانان به دنبال رسیدن به راه حلی سریع برای درمان آن به من مراجعه می کنند. اما فرد بیمار باید صبور باشد، زیرا بهبودی پوست زمان بر است. در این موارد لوسیون های خاص و ضدآفتاب هایی که خواص دارویی دارند تجویز شده و اغلب آنها نتیجه مثبتی دارند. فراموش نکنید که از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کرده و مراقب رژیم غذاییتان باشید و همچنین پوستتان را همیشه تمیز نگه دارید.

2.پوست را دوباره پر کنید:

دکتر اپسیتا چاترجی (متخصص پوست) می گوید: پوست بی حال، زرد و رنگ پریده، لکه دار و خشک نشانه عدم تعادل و پیری زودرس ناشی از استرس، عادات بد، قرار گرفتن بیش از حد در محیط و البته مراقبت نامناسب از پوست است. دکتر اپسیتا اضافه می کند: برای اینکه پوست را جوان و بدون لک نگه دارید، باید محصولاتی استفاده کنید که هم خواص درمانی دارند و هم با لایه برداری از روی پوست ، سلول های مرده را از بین برده و رشد سلول های جدید را تحریک می کنند، این محصولات باید خواص آنتی اکسیدانی داشته و به جوانسازی سلولی و ترمیم پوست، بهبود جریان خون، حفظ رطوبت و تغذیه هفت لایه پوست کمک کنند.

3.محصول بهداشتی را انتخاب کنید که مناسب نوع پوست شماست:

دکتر بلاسام کوچار می گوید: باید سعی کنید محصولات را مطابق نوع پوست و سطح پیگمانتاسیون انتخاب کنید. روش درست درمان پیگمانتاسیون می تواند بسته به نوع پوست شما، متفاوت باشد. از این رو برای درمان این بیماری باید با پزشک مشورت کنید تا بدانید کدام محصول برای شما مناسب و بدون خطر است.

روش های ساده ی خانگی برای پیشگیری از پیگمانتاسیون

*مقداری بادام را با دو قاشق غذاخوری عسل مخلوط کرده و این خمیر دانه دانه را برای چند دقیقه به آرامی روی صورت بزنید، و بعد با آب سرد بشویید. اگر پوستتان چرب است دو بار در هفته و اگر پوستتان خشک است یک بار در هفته از این اسکراب (لایه بردار) استفاده کنید.*هویج رنده شده را با گل سرشور (Fuller’s earth) مخلوط کنید تا خمیری غلیظ درست شود، بعد یک قرص ویتامین C را داخل آن خرد کنید. این ماسک را برای 20 دقیقه روی صورت و گردن گذاشته و بعد بشورید. این کار را دو بار در هفته تکرار کنید تا پیگمانتاسیون درمان شود.

.

.

.

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد.