195

به نظر می رسد در دنیای امروز، زنان جوان، همه چیز را برای باردار شدن در اختیار دارند. با این حال، وقتی صحبت از بارداری به میان می آید، کمی استرس هم به همراه دارد.

وقتی زنی تصمیم می گیرد باردار شود، استرس و فشار روی او خیلی زیاد می شود.پزشکان می گویند، قبل از بارداری باید اقداماتی را جهت آماده سازی انجام دهید. وقتی سعی می کنید باردار شوید، باید سه ماه قبل از آن، مراقب مسائل خاصی باشید. “ویشنو واندانا” (متخصص زنان وزایمان) به ما می گوید که باید چه کارهایی را قبل از بارداری انجام دهیم:

1.اسیدفولیک ضروریست: مکمل های اسیدفولیک به دلیل نتایج اثبات شده ای که در پیشگیری از بروز ناهنجاری هایی برای نوزاد دارند، بسیار توصیه شده است. دوز توصیه شده این مکمل 5 میلی گرم است، و باید سه ماه قبل از بارداری شروع شده و تا زمان تولد نوزاد ادامه پیدا کند. با توجه به سابقه پزشکی هر زن، نوع مکمل هایی که دریافت می کند هم متفاوت است.

مکمل ها: کمی قبل تر، وقتی تکنولوژی خیلی پیشرفت نکرده بود، اختلالات پیش از تولد و مرگ نوزاد کاملا رایج بود. اما امروزه با تغییراتی که در سبک زندگی به وجود آمده، مصرف درست مکمل ها می تواند از بروز این مسائل جلوگیری کند. علاوه بر این امروزه، اندازه خانواده ها کم شده و بیشتر زنان هستند که انتخاب می کنند چه زمانی باردار شوند و چه تعداد فرزند داشته باشند. پس بهترین کار این است که برای باردار شدن برنامه ریزی کنید.

3.مسافرت در دوره بارداری: وقتی می خواهید باردار شوید، نیازی نیست از رانندگی کردن خودداری کنید. این مسئله برای هر شخصی متفاوت است، پس برای کسب اطمینان با پزشکتان مشورت کنید. در حقیقت، تا زمانی که یک زن باردار شود، سفر کردن مشکلی ندارد. می توانید با ماشین یا با قطار سفر کنید. با این حال در طول مراحل اولیه بارداری مسافرت رفتن با هواپیما توصیه نمی شود. حتی قبل از بارداری هم باید از سفر های مکرر با هواپیما خودداری کنید، چون اشعه های خاص و فشار می تواند روی شما تاثیری منفی داشته باشد.

4.مراقب وزنتان باشید: زنان باید به وزن بدنشان که نقشی کلیدی در بارداری دارد، توجه داشته باشند. در زمان باردار شدن، باید هدفتان این باشد که شاخص توده ی بدنتان بین 18.5 تا 24.9 باشد، چون کنترل وزن در این دوره بسیار سخت است. در طول دوره بارداری کاهش وزن توصیه نمی شود. همچنین قبل از باردار شدن، می توانید ورزش هایی که انجام می دادید را ادامه دهید (از جمله پیاده روی، آهسته دویدن، رفتن به باشگاه و …. ).رژیم غذایی معقولی داشته باشید: رژیم غذاییتان باید سرشار از غلات سبوس دار باشد. مصرف کربوهیدرات را محدود کرده و مصرف پروتئین و فیبر را افزایش دهید. مقدار زیادی میوه و سبزیجات و گوشت بدون چربی تازه باید وارد رژیم غذاییتان شود. از مصرف بیش از حد گوشت قرمز و غذاهای سرخ شده با روغن زیاد خودداری کنید.


بیشتر بخوانید: 15 روش برای داشتن فرزندی زیبا


6.اگر قصد دارید باردار شوید: سیگار کشیدن را ترک کرده و از نوشیدنی های الکلی دوری کنید.

7.مصرف کافئین را کاهش دهید: در دوره ی قبل از بارداری، می توانید حدود دو فنجان قهوه مصرف کنید. کافئین بیش از حد می تواند باعث کاهش رشد جنین و سقط جنین شود. به جای قهوه چای معمولی یا چای سبز بنوشید.

8.از استرس دور بمانید: خوب بودن از نظر احساسی برای باردار شدن خیلی مهم است. استرس باردار شدن و تخمک گذاری را به تاخیر می اندازد. از نظر علمی ثابت شده است که استرس بالا حتی می تواند به ناباروری منجر شود. آزمایش های خاصی وجود دارند که می توانید قبل از بارداری انجام داده و از میزان استرستان مطلع شوید.

9.واکسیناسیون: حتما طبق جدول خاصی واکسیناسیون را انجام دهید. وقتی که واکسن می زنید، باید یک ماه صبر کرده و بعد باردار شوید، زیرا باردار شدن درست بعد از واکسن زدن خطرناک است.

10.نمی توان به طور کامل از سقط جنین پیشگیری کرد: سقط جنین بیشتر به دلایل ژنتیکی رخ می دهد و نمی توان به طور کامل از بروز آن جلوگیری کرد. مسائلی هستند که پزشکان قادر به تشخیص آن هستند اما نمی توانند درمانشان کنند. فراموش نکنید که در دوره ی قبل از بارداری عفونت های لگنی را باید درمان کنید.اینترنت در دنیای امروز اطلاعات و راهنمایی های زیادی را در اختیار ما قرار می دهد. برخلاف باور عموم، این امر می تواند بیشتر ما را گیج کند. پس درباره هر مشکلی که در طول مراحل مختلف بارداری دارید با پزشک مشورت کرده تا درباره سلامتیتان اطلاعات درست تری به دست بیاورید.

.

.

.

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد.


بیشتر بخوانید: 11 تست بارداری خانگی ساده (DIY) برای تشخیص بارداری