203

به استفاده از عناصر طبیعی در یک محیط “طراحی بیوفیلیک” می گویند، و این مفهوم خاص در واقع باعث افزایش بهره وری در محل کار شده و تاثیر مثبتی روی طرز فکر کارکنان دارد.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

آیا در اداره یا محل کار شما به اندازه کافی نور خورشید یا عناصر طبیعی وجود دارد؟ اگر جوابتان منفی است، پس باید بگوییم که شاید این امر یکی از دلایل نداشتن انگیزه در شما باشد. اخیرا تحقیقی اشاره کرده است که طراحی بیوفیلیک در محل کار می تواند به افزایش کیفیت کار کمک کند.طراحی بیوفیلیک به معنی استفاده از منابع طبیعی در فضای داخلی است. جدای از گیاهان گلدانی، استفاده از نور طبیعی و غرق نکردن محیط در نور مصنوعی جزء جدایی ناپذیر این نوع طراحی است. این طراحی برخلاف طراحی مدرن (که انسان را از طبیعت جدا می کند) ارتباط بین انسان و طبیعت را برجسته می کند. طراحی بیوفیلیک مستقیما باعث بهبود سلامتی و بهره وری افراد می شود. بنابراین سرمایه گذاری اقتصادی خوبی هم برای افزایش عملکرد کارکنان است.گزارش شده است کارمندانی که در هند در کنار عناصر طبیعی کار می کردند، تندرستی و شادی 10 درصد، بهره وری 8 درصد و خلاقیتشان 11 درصد بیشتر شده است. تقریبا 49 درصد از کارمندان در هند از عناصری مثل نور طبیعی که وجود آن برای یک محیط کاری الزامی است، محروم هستند، در حالی که این عدد از متوسط جهانی که 47 درصد می باشد هم بیشتر است. گفته می شود که نور خورشید منبع تحرک و انگیزه است. کسانی که در محیطی با نور طبیعی کار می کنند به طور قابل توجهی سطح بهره وری بیشتری دارند.مقدار کافی نور خورشید در محیط کار یاس و ناامیدی را دور می کند. نبود گیاهان گلدانی زنده هم باعث افزایش سطح استرس می شود. اگر استفاده از گیاهان باعث آسیب رساندن به ساختار دفتر کار می شود، می توان از آنها در فضای باز استفاده کرد.گیاهان باعث تقویت روحیه شده و تاثیری مستقیم روی خلاقیت دارند. نبود فضای سبز می تواند تاثیری منفی روی قسمت ناخودآگاه مغز داشته باشد. اگر برایتان ممکن نیست تا گیاهان را به محل کار بیاورید، می توانید آنها را در محیط اطراف محل کار داشته باشید (مثل حیاط یا پشت بام). همچنین می توانید از گیاهانی استفاده کنید که روی دیوار به صورت عمودی رشد کرده و فضای زیادی لازم ندارند.”دکتر آسیم هاروانش” (مشاور طراحی) می گوید : نگهداری از گیاهان کار سختی نیست و علاوه بر تمام فوایدش، باعث تولید اکسیژن بیشتری در محل کار می شود. کارمندان در زمان استراحت به استنشاق هوای تازه در فضای باز نیاز دارند. بیشتر دفاتر کاری دارای تهویه مرکزی هستند و به این ترتیب کارکنان به هوای تازه دسترسی ندارند. پس یک فضای باز می تواند به تهویه مناسب کمک کند. این امر به شادابی ذهن و بهبود روند تفکر کمک می کند.

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد.