204

طبق انجام یک تحقیق جدید در این زمینه، با ردیابی مقدار زمانی که به صورت روزانه برای استفاده از گوشی هوشمندتان صرف کرده اید، می توان گفت که افسرده هستید یا نه.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

محققان دانشگاه نورث وسترن می گویند هر چقدر زمان بیشتری صرف استفاده از موبایل کنید، بیشتر احتمال دارد افسرده شوید.متوسط استفاده روزانه از موبایل در افراد افسرده 68 دقیقه و در افراد عادی حدود 17 دقیقه بود.وقت گذرانی بیشتر در خانه و عدم تمایل برای رفتن به جاهای دیگر (که از علائم افسردگی هستند) با استفاده از سیستم موقعیت یابی جهانی یا GPS اندازه گیری شد.داشتن برنامه روزانه ی نامنظم ، ترک خانه در زمان های مختلف برای رفتن به محل کار در هر روز، هم از جمله نشانه های افسردگی هستند..محققان رفتن به مکان های مختلف در 28 نفر (20 زن و 8 مرد) را با استفاده از GPS موبایل آنها برای دو هفته بررسی کردند. سنسور گوشی آنها هر پنج دقیقه مکانی که در آن حضور داشتند را با GPS ردیابی می کرد.دانشمندان دانشگاه نورث وسترن بر اساس داده های سنسور گوشی، موفق به شناسایی افراد افسرده با 87 درصد دقت و صحت شدند.دیوید مور (از دانشکده نورث وسترن) می گوید: تحقیق ما به این دلیل مهم است که حالا میتوانیم بدون پرسیدن هر سوالی از شخص، علائم و شدت افسردگی آنها را تشخیص دهیم.مور ادامه می دهد: حالا ما یک اندازه گیری عینی از رفتارهای مربوط به افسردگی در دست داریم. و می توانیم آن را منفعلانه تشخیص دهیم. گوشی های موبایل قادر به ارائه اطلاعاتی از کاربر هستند که ما نمی توانیم با سوال پرسیدن از شخص جویای آنها شویم. .داده های جمع آوری شده از گوشی موبایل برای تشخیص افسردگی، نسبت به سوالاتی که به صورت روزانه از شرکت کنندگان پرسیده می شود و آنها باید درباره احساس بدی که درباره یک موضوع دارند از 1 تا 10 نمره تعیین کنند، بیشتر قابل اعتماد هستند.سوهروب صائب می گوید: پاسخ به اینگونه سوالات ممکن است از روی عادت بوده و اغلب قابل اعتماد نیست.مور می گوید: داده های جمع آوری شده در این تحقیق نشان دادند که افراد افسرده علاقه ای به رفتن به مکان های مختلف ندارند، و همین امر نشان دهنده کمبود انگیزه در این افراد بوده که یکی از علائم افسردگی است. وقتی یک شخص افسرده می شود، بیشتر تمایل به منزوی شدن داشته و انگیزه یا انرژی لازم برای بیرون رفتن یا انجام کاری را ندارد.با این حال، داده هایی که از تلفن همراه جمع آوری شد قادر به شناسایی چگونگی استفاده افراد از موبایلشان نشد. مور حدس می زند این افراد به جای صحبت کردن با دوستان بیشتر وقتشان را برای چرخیدن در شبکه های اجتماعی و بازی صرف می کنند.این افراد به احتمال زیاد، به دلیل فرار از فکر کردن درباره مشکلات، احساسات بد و سختی های روابط عاطفیشان ، بیشتر وقتشان را صرف استفاده از موبایل می کنند. این رفتار اجتنابی یکی دیگر از علائم افسردگی است.

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد.