208

برای کسانی که چای سبز می نوشند و دوست دارند چیزی جدید را امتحان کنند خبرهای خوبی داریم. یک چربی سوز جدید وارد صحنه شده و نام آن قهوه سبز است.

در حال حاضر این نوع قهوه در سراسر دنیا به عنوان ماده ای خوب برای تناسب اندام تبلیغ می شود. این نوشیدنی بعد از اینکه توسط یک نمایش تلویزیونی و گفته های چند بازیگر و خواننده معروف مورد اشاره قرار گرفت، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. حتی برای کسانی که نمی توانند طعم تلخ آن را تحمل کنند هم عصاره آن به شکل قرص درآمده و فروخته می شود. این قهوه غنی از اسیدکافیلکیونیک (caffeoylquinic acid) بوده و به سوخت و ساز چربی های بدن کمک می کند و البته راهی برای کم کردن ورزش است! طبق تحقیقی که در یک نمایش تلویزیونی توسط مجری خوانده شد، کسانی که رژیم داشتند و از عصاره دانه قهوه سبز استفاده کرده بودند دو پوند در یک هفته و کسانی که رژیم داشتند اما این عصاره را دریافت نکرده بودند، فقط یک پوند در یک هفته کم کرده بودند. آیا این همان ماده ی معجزه آسایی است که منتظرش بودیم؟

قهوه سبز چیست؟

دانه قهوه ی معمولی بعد از تفت دادن تیره می شود، دانه قهوه سبز همان دانه قهوه معمولی است که هنوز تفت داده نشده. گفته می شود که مزه ی آن با قهوه معمولی متفاوت است. این دانه حاوی کافئین (که با کاهش وزن ارتباط دارد) است. همچنین حاوی آنتی اکسیدان است که کاهش وزن را تحریک کرده و جذب چربی و گلوکز در روده را کاهش داده و سطح انسولین را پایین می آورد. به نقل از لونا ساندون (از دانشگاهی در آمریکا) می گوید: کلوروژنیک اسید موجود در قهوه سبز می تواند روی کاهش چربی ها موثر باشد.

سخن کارشناس

شیلا تانا (مشاور تغذیه) می گوید: نمی توان برای کاهش وزن فقط به قهوه سبز متوسل شد. عصاره دانه قهوه سبز می تواند متابولیسم گلوکز را بهبود داده و فشار خون را کاهش دهد و همین امر برای کسانی که در معرض خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی هستند مفید است. با این حال استفاده از این قهوه فقط یک ترفند کوچک است. و اصلا عاقلانه نیست که فقط قهوه سبز بنوشید و از دیگر جنبه های مهم کاهش وزن، فشار خون و دیابت غافل شوید. تانا توصیه می کند که یک رژیم غذایی خوب را دنبال کنیم. فروشگاه ها پر از قهوه و چای سبز هستند چه به صورت پودر، قرص، ژل و خود گیاه، اما باید بدانید که آنها فقط قسمتی از وعده های غذایی شما هستند و نمی توانند جای غذا را بگیرند. پس عاقلانه و به اندازه از آنها استفاده کنید. اگر چای یا قهوه سبز را بین وعده های غذایی مصرف کنید مشکلی پیش نمی آید، اما اصلا توصیه نمی شود که خودتان را با نوشیدن قهوه سبز سیر کرده و غذا نخورید.

اثرات قهوه سبز:

متعادل کردن قند خون

کاهش فشار خون

افزایش سوخت و ساز بدن

افزایش عملکرد عروق

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد.