770

 

سیب زمینی سالهای مدیدی است که مورد بی مهری قرار گرفته است, و شهرت نامطلوبی بعنوان منبع غنی از کربوهیدرات دارد. اخیرا، مطالعات علمی نشان داده است که سیب زمینی نباید طرد می شده است. آن را باید بعنوان منبع غنی از مواد معدنی مانند فسفر, کلسیم و زینک, و همچنین ویتامین های B6، B و ویتامین C در آغوش گرفت. glycoprotein patatin نیز در سیب زمینی یافت می شود. این آنزیم lipolytic می تواند در سلامت روزمره تان برای کاهش فشار خون بالا و به عنوان یک آنتی اکسیدان به صورت موثر عمل کند.

چرا سیب زمینی؟

اگر چه سیب زمینی شهرت تا حدود بدی بدست آورده است, هنوز هم یکی از اصلی ترین مواد تشکیل دهنده مورد استفاده در دستور العمل های صبحانه تا ناهار و شام و با خواص درمانی گسترده است, که در زیر لیست شده است:

1. اثر مثبت بروی دیابت

کسانی که مبتلا به دیابت هستند همیشه در مورد بالا بودن سطح قند خون شان نگران هستند و از خوردن سیب زمینی بخاطر قند طبیعی اش ممانعت می کنند. در حقیقت, پرهیز دیگر لازم نیست, اما کنترل لازم است. کربوهیدرات ها هنگامی که در وعده های صحیح گنجانیده شوند, می توانند بخش مهمی از هر برنامه غذایی دیابتی باشند. در مورد مدیریت دیابت از طریق وعده های غذایی ایده آل با دکتر صحبت کنید.

2. بهبود سلامت عمومی

اندیشه ای رایج شده که سیب زمینی باعث افزایش وزن می شود, در واقع کالری آن نسبتا کم است و همین باعث می شود که انتخاب خوبی برای وعده های غذایی باشد. سیب زمینی نیز از داشتن حس گرسنگی برای بلند مدت جلوگیری می کند. همچنین سیب زمینی باعث کاهش سطح کلسترول است بخاطر اینکه حاوی مواد حلال و غیر حلال است.

3. درمان کبودی

برای قرن ها، سیب زمینی برای درمان رگ به رگ شدن، کبودی، زخم، و حتی سوختگی استفاده شده است, سیب زمینی به فرآیند درمان کمک می کند. همچنین می تواند بروز بیماری های پوستی را کاهش دهد و همچنین اثرات مواد مخدر را. مطالعات اخیر نشان داده است که سیب زمینی بخشی از یک گروه از مواد غذایی مبارزه با سرطان است و برای مبارزه با سرطان رحم و پروستات استفاده می شود.

4. از بین بردن استرس

استرس موجود در بدن و ذهن را می توان با خوردن سیب زمینی کاست; تجدید سلولی توسط منبع غنی از ویتامین B6 در سیب زمینی افزایش پیدا می کند. ایجاد هورمون های آدرنالین، که کمک به مبارزه با استرس می کند، تنها یکی از مزایای عمده سیب زمینی است. سیب زمینی همچنین تولید GABA (اسید آمینه گاما بوتیریک) می کند، هورمونی که می تواند به کاهش استرس و کمک به مغز برای آماده شدن برای استراحت و یا خواب کمک کند.

5. کاهش التهاب

کسانی که از التهاب داخلی و خارجی مزمن رنج می برند می توانند از مزایای سیب زمینی برای این بیماری استفاده کنند. این ماده غذایی نرم است, سیب زمینی پخته شده براحتی قابل هضم است, و تحریکات سیستم گوارش را کاهش می دهد. برای بهبود هر گونه التهاب خارجی، به سادگی یک سیب زمینی خام را در منطقه آسیب دیده مالش بدهید از جمله هر زخمی که ممکن است در دهان یافت شود.

6. بهبود عملکرد مغز

فعالیت های روز به روز و بهداشت عمومی را می توان تا حد زیادی با اضافه کردن سیب زمینی به رژیم غذایی تان تحت تاثیر قرار داد. مقادیر بالای آهن و مس, که برای بهبود فعالیت مغز شناخته شده هستند, سیب زمینی را با پوست و بدون نمک بپزید و بخورید, اینکار می تواند به بهبود حافظه کمک کند. منیزم, پتاسیم, و ویتامین B6 و C که همه برای کمک به بهبود مغز شناخته شده هستند و مراکز عصبی مغز پاسخ های مثبتی به اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه یافت شده در سیب زمینی می دهند.

7. کاهش سنگ کلیه

سطح اسید اوریک زیاد در خون عامل اصلی سنگ کلیه است. توده سخت از کریستال های کلسیم در ادرار می تواند سنگ های دردناکی را برای دفع از مجاری ادراری ایجاد کند. کسانی که مبتلا به سنگ کلیه هستند می توانند مزایای بسیاری را از خوردن تمام پوست سیب زمینی پیدا کنند, که یک منبع غنی از مواد مغذی تسکین دهنده نمک قلیایی و موادی مانند مس، منگنز، پتاسیم، و ویتامین B است.

8. کمک به کاهش وزن

خوردن غذاهای با فیبر بالا می تواند یکی از بهترین روش ها برای رسیدن به موفقیت در کاهش وزن باشد. سیب زمینی یک ماده غذایی با فیبر بالا و یکی از مواد غذایی برای رسیدن به اعتدال غذایی است. در حالی که سیب زمینی می تواند برای سلامت شما مفید باشد، آماده سازی آن به روش سالم نیز بسیار مهم است. روش پخت آن یکی از بهترین راهها برای استفاده از تمام خواص غذایی آن است.

9. نگه داشتن بیماری ها در حاشیه

کاهش خطر سرطان، به هضم غذا کمک می کند، با بیماری های قلبی مبارزه می کند، و از بیماریهای شایع در سیستم عصبی جلوگیری می کند، اینها همه با خوردن سیب زمینی امکان پذیر است.

10. درمان بیماریهای پوستی

درمان بیماری های پوستی با سیب زمینی راه ارزان و طبیعی است که زیبایی پوستتان را تضمین می کند. از آب سیب زمینی به صورت موضعی استفاده کنید، و یا از سیب زمینی بصورت قطعه قطعه شده بروی پلکتان برای کاهش ظهور گودی های سیاه و تورم استفاده کنید.

منبع- جنی