images.jpg8637

چرا برخی افراد جوان نیز دچار سکته قلبی می شوند و مهمترین عامل ایست قلبی آنان چیست

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

زنگ خطر بیماری های غیرواگیر در کشورمان به صدا درآمده و حالا باید نگران پایین آمدن سن بیماران و مبتلایان بود.

شاید آمار دقیقی از این کاهش در دسترس نباشد اما مشاهدات بسیاری از ما این موضوع را تأیید می کند.اینکه حالا بیشتر از گذشته از اطرافیان خبر سکته فردی در جوانی را می شنویم یا خبر سکته هنرمندها و چهره ها در جوانی بیشتر مورد توجه مردم و رسانه قرار می گیرد، نشانه های این هشدار هستند.سن سکته قلبی در کشورمان در یکی دو دهه گذشته بین 55 تا 60 سال بود اما هم اکنون موارد زیادی از بروز سکته قلبی در افراد جوان و کمتر از 20سال نیز مشاهده می شود که این موضوع نگرانی متخصصان قلب و عروق را به دنبال داشته است.به استناد آمار وزارت بهداشت سالانه 93هزار سکته قلبی در کشور اتفاق می افتد. طبق آیین نامه های جهانی 60سال به بالا متوسط سن ابتلا به سکته هاست و وزیر بهداشت هم میانگین سن سکته قلبی در مردان ایرانی را ۵۹ و زنان را ۶۵ سال اعلام کرده است؛سنی که در چند سال گذشته به اندازه حتی 2دهه پایین آمده است. چه اینکه رئیس کنگره نورولوژی بالینی از کاهش 10 ساله این متوسط خبر داده و به گفته نایب رئیس انجمن پزشکان عمومی این عدد حتی به 32 سال رسیده است.

سکته؛ عامل جدی مرگ ها

دکتر مهدی نجمی، رئیس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بیماری های قلبی و عروقی نخستین عامل مرگ و میر در کشورمان هستند، می گوید: 38درصد مرگ ومیرها در کشورمان به این بیماری ها مربوط می شود ضمن اینکه سن مرگ ومیر ناشی از بیماری های قلبی هم کشورمان پایین آمده و تعداد بیماران قلبی و عروقی در حال افزایش است.

وزیر بهداشت هم چندی قبل اعلام کرد 43.7درصد کل مرگ ها در کشورمان مرتبط با بیماری های قلبی و عروقی است. دکتر نصرت آزاد احیایی، رئیس بخش قلب بیمارستان فیروزگر نیز با تأکید بر پایین آمدن سن سکته های قلبی و ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی در کشور به همشهری می گوید: در سال های اخیر تعداد افراد زیر 30سال که به سکته قلبی دچار شده اند افزایش پیدا کرده که این موضوع می تواند به دلیل رواج استفاده بیش از حد از فست فودها، بی تحرکی و نشستن پای شبکه های اجتماعی، ورزش نکردن و چاقی های مفرط، به همراه آلودگی هوا و ریزگردها باشد که باعث بروز آریتمی و تنگی عروق کرونر می شود. به گفته وی، دیابت نیز نقش مؤثری در بروز بیماری های قلبی دارد و ازجمله ریسک فاکتورهای قلبی است همچنین ابتلا به فشار خون بالا بر اثر مصرف بیش از اندازه نمک باعث شده تا سن سکته قلبی در کشورمان پایین بیاید.

این متخصص قلب تأکید می کند مردان بیشتر از زنان در معرض ابتلا به سکته قلبی هستند چرا که سیستم بدن خانم ها به گونه ای است که تا قبل از یائسگی به علت ترشح هورمون استروژن بدنشان در مقابل سکته قلبی محافظت می شود اما خانم ها هم اگر دچار دیابت شوند میزان استروژن در خون آنها پایین آمده و ریسک ابتلا به سکته در آنها بالا می رود. یعنی باوجود آنکه زنان دیرتر از مردان به بیماری های قلبی مبتلا می شوند، به دلیل باریک بودن رگ ها و برخی عوامل ناشناخته، اگر به بیماری های قلبی مبتلا شوند، عواقب بیماری و عوارض درمان ها برای آنها بیشتر می شود.

به گفته او استفاده از روش های سنتی برای درمان بیماری های قلبی – عروقی هنوز در کتاب های آکادمیک ثابت نشده و نمی توان گفت که خوردن سیر یا آبلیمو ریسک ابتلا به سکته را کم می کند ولی آنچه مسلم است اینکه جلوگیری از استرس، مصرف نمک و قند کمتر، پیاده روی به مدت 45دقیقه برای 5روز در هفته یا پیاده روی با تردمیل، افزایش مصرف سبزیجات و میوه ها و گوشت سفید به خصوص ماهی در رژیم غذایی و کاهش تنش می تواند نقش مؤثری در کاهش سکته های قلبی داشته باشد.

سکته از کجا می آید؟

گرفتگی عروق کرونر قلب از عواملی است که باعث بروز سکته در افراد می شود. این عارضه بر اثر رسوب چربی در درازمدت در دیواره های عروق به وجود می آید. به گفته دکتر محمدرضا محمدحسنی، متخصص قلب و عروق رسوب بافت چربی در رگ ها بر اثر عواملی همچون فشار خون بالا، دیابت، کشیدن سیگار و داشتن سابقه خانوادگی در زمینه ابتلا به بیماری های قلبی و چربی بالا موجب خواهد شد تا رسوب بافت چربی درون رگ ها تشکیل شود.

به گفته وی وقتی در یک جامعه شیوه زندگی غیرسالم است و هر روز به سمت زندگی ناسالم تری نیز حرکت می کند، دور از انتظار نیست که سن بروز بیماری قلبی در آن کاهش یابد. افزوده شدن رستوران هایی که غذای بی کیفیت با کالری و چربی بالا تحت عنوان فست فود عرضه می کنند، رشد آمار افرادی که از سنین کودکی و نوجوانی اضافه وزن دارند، مصرف بیشتر تنقلات و نوشابه که مصرف سرانه آن از میانگین جهانی بیشتر است، آلودگی هوا در شهرهای بزرگ که درصد قابل توجهی از جمعیت را در خود جای داده است، افزایش استرس های شغلی و آمار تنش های خانوادگی که به جدایی منجر می شود، از عواملی است که می تواند در پایین آمدن سن سکته قلبی دخالت داشته باشد.

واقعیت این است که آمار دقیقی از این موضوع در دسترس نیست.بعضی ها از رسیدن سن سکته قلبی به 30سال می گویند و در بعضی اظهارنظر ها حتی پای 20سال در میان است. مهم ترین توصیه های پزشکان به جوانان و میانسالان علاوه بر اصلاح سبک زندگی، مراجعه منظم و مداوم به پزشک برای کنترل وضعیت جسمانی آنان است

همشهری آنلاین