img.jpg876

زایمان زودرس می تواند متاثر از آب و هوای گرم نیز اتفاق بیفتد و با گرمی هوا به آمار آن اضافه شود.

زایمان زودرس یکی از عوامل موثر در مرگ و میر نوزادان می باشد. همچنین کودکانی که در هفته 37-38 به دنیا آمده اند به نسبت کودکانی که کامل به دنیا آمده اند بیشتر دچار بیماری های تنفسی و تغذیه ای می شوند.

خانم های باردار باید در اواخر دوران بارداری مراقب گرمای شدید تابستان باشند. در تحقیقاتی که در مونترال روی 300 هزار مورد تولد در بین سالهای 1981-2010 انجام شد، مشخص شد که در روزهایی که دمای هوا به 32درجه سانتی گراد و بالاتر می رسد و این وضعیت بین 4-7 روز طول می کشد ریسک زایمان زودرس به نسبت یک روز معمولی تا 27 درصد افزایش می یابد. این تحقیق در ماههای ژون، جولای، آگوست و سپتامر (خرداد شهریور) انجام شده و به بررسی زایمان های نارس (قبل از 37 هفته)، زایمان های زودرس (37-38 هفته)، و زایمان های کامل(39 هفته و بیشتر) در طول این ماهها که گرم ترین ماه های سال هستند پرداخته است. نتایج حاکی از آن است که تقریبا 20000 زایمان زودرس در زمانی اتفاق افتاده که مادر یک تا سه روز دمای بالاتر از 32 درجه را تجربه کرده بوده. و این عدد به معنای افزایش 17 درصدی زایمان زودرس می باشد. در زمانی که این افزایش دما بین 4-7 روز ادامه داشته است این آمار به 27 درصد رسیده است. همچنین نتایج نشان می دهد که گرمای شدید هوا بندرت منجر به زایمان نارس می شود و میزان آن آنقدر کم است که قابل چشم پوشی است. با بررسی بیشتر آمار زایمان های زودرس همچنین مشخص شد مادران کم سن و سال به نسبت مادران مسن کمتر تحت تاثیر دمای شدید هوا قرار می گیرند.

اما چرا گرما می تواند منجر به زایمان زودرس شود؟

گرما مانند استرس موجب انقباض رحم شده و خود تنظیمی دمای بدن هم نمی تواند مانع از این امر شود که در نتیجه آن ما با زایمان زودرس مواجه می شویم. همچنین دانشمندان معتقدند که تعرق مادر به دلیل گرمای شدید هوا موجب کاهش ذخایر خونی رحم شده و منجر به افزایش ترشح هورمون از غدد هیپوفیز و درنهایت زایمان زودرس می شود.

زایمان زودرس چه خطراطی دارد؟

زایمان زودرس یکی از عوامل موثر در مرگ و میر نوزادان می باشد. همچنین کودکانی که در هفته 37-38 به دنیا آمده اند به نسبت کودکانی که کامل به دنیا آمده اند بیشتر دچار بیماری های تنفسی و تغذیه ای می شوند. کودکانی که یک تا سه هفته زودتر از موعد به دنیا می آیند، در هفته ی اول تولد، شش برابر و در سال اول تولد سه برابر بیشتر از نوزادانی که در زمان مقرر به دنیا می آیند، در معرض خطر مرگ قرار می گیرند. صرف نظر از میزان مرگ و میر، این گروه از نوزادان نسبت به بقیه آسیب پذیرتر هستند. این کودکان در تنظیم دمای بدن خود با مشکلات بیشتری مواجه هستند و احتمال ابتلا به زردی هم در آنها بیشتر است.

زندگی آنلاین