کمتر و سالم تر غذا بخورید

healthly-food-photos

 

این مطلب در مورد رژیم غذایی و همچنین خوردن غذای مناسب برای سالم ماندن و زندگی بهتر است. و اینکه غذای کمتری بخورید ولی سالم و مفید باشد. اگر غذای وسوسه کننده ای درست بعد از یک وعده غذایی تعارف شود، خیلی از افراد می توانند آن را رد کنند. اما بیشتر اوقات نشانه های خارجی باعث تحریک اشتها شده و احساس گرسنگی کاذب ایجاد می کنند. خانواده، دوستان ، بسته بندی و تزیین بشقاب غذا، اسامی و شماره ها، برچسب و رنگ، شکل و بو، فاصله و حواس پرتی، کابینت و ... از جمله این نشانه ها هستند.نشانه های بصری برای تعیین میزان خوراک ما محرک های خیلی قوی هستند.

 

یکی از قویترین محرک های روانی برای پرخوری ما این است که ما باید بشقابمان را خالی کنیم. این تعهد برای پایان دادن به غذای درون بشقاب از کودکی در ما رشد می کند و خیلی از افراد دوست ندارند غذایی به هدر برود. اجازه ندهید که دیگران به خاطر یک لقمه اضافی باعث عذاب وجدان در شما شوند و کودکان فقیر و گرسنه را به یاد شما بیاورند. مقدار غذای باقی مانده می تواند برای وعده بعدی صرف شود.

مسئله دیگر این است که ظرف بزرگ تر باعث پرخوری و ریخت و پاش بیشتر می شود. حدود 20 دقیقه طول می کشد تا معده به مغز پیام دهد که پر شده است، این حس خیلی دیر عمل کرده و به احتمال زیاد بیشتر از چیزی که نیاز دارید میخورید. بنابراین آرام غذا خورده و به غذایی که میخورید توجه کنید و وقتی به میزان 80 درصد احساس سیری کردید متوقف شوید. به جای اینکه منتظر سیر شدن باشید ، از خودتان بپرسید آیا گرسنه هستید. وضعیت "گرسنه نبودن" خیلی زود رخ داده و این زمانی است که باید از غذا خوردن دست بکشید.

وقتی برای غذا خوردن به رستوران می روید، اگر غذایی که سفارش دادید خیلی زیاد است، از گارسون بخواهید تا مقداری از آن را بسته بندی کند تا با خودتان ببرید. البته یادتان باشد که غذاهایی که قابلیت نگهداری ندارند را زیاد سفارش ندهید و آنها را در ظروف شفاف قرار ندهید.

در برخی موارد، به دنبال روش ها و غذاهایی باشید که باعث می شوند کمتر بخورید. اگر با نشانه های پرخوری خودتان مواجه شوید شاید باعث شود تا کمتر غذا بخورید و زیاده روی نکنید.

با فهمیدن اینکه چرا ما به این روش غذا می خوریم، میتوان کمتر و سالم تر غذا خورد، و خیلی بیشتر از آن لذت برد. سعی کنید تاثیرات کوچک محیطی که ما را به پرخوری ترغیب می کنند را تحت کنترل دربیاورید. تغییرات کوچک در عادات روزانه ما میتواند به کاهش سایر کمر کمک کند!

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام ترجمه شده است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع (hiDoctor.ir) مجاز می باشد.

© مجله پزشکی و سلامت دکتر سلام | Hidoctor.ir