مشاوره زیبایی
دکتر بابایی
دکتر بابایی
متخصص پوست،مو، زیبایی، لیزر
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
دکتر عباسی
دکتر محسن عباسی
متخصص جراحی دهان، فک و صورت، ایمپلنتولوژیست
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
کلینیک ره یا
دکتر امید رحمانی
پزشک پوست مو زیبایی كاسمتولوژيست از فرانسه
کلینیک ارتوپدی سپید
کلینیک ارتوپدی سپید
پیرایه
پوست، مو و زیبایی
بیوتی لیزر
بیوتی‌لیزر
دکتر کیان‌پیشه
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
کلینیک یکتا/ساختمان پزشکان
کلینیک یکتا
مجهزترین کلینیک پوست و مو زیبایی با دستگاه لیزر الکساندرایت
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
چشمخانه، ساختمان پزشکان
کلینیک چشمخانه
به روز ترین تجهیزات و دانش چشم پزشکی
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان

مراقبت های پرستاری علایم ترومبوسایتوپنی درمان ترومبوسایتوپنی تشخیصدرمان ترومبوسایتوپنی ترومبوسیتوپنیاستفاده از هپارین

ترومبوسیتوپنی یا به اختصار HIT اثر ناخواسته ایمونولوژیک درمان با هپارین می باشد. هپارین یک عامل طبیعی با فعالیت آنتی ترومبوتیک است که به دو صورت UFH و LMWH در دسترس می باشد. فعال شدن پلاکت با واسطه آنتی بادی و در نتیجه تولید ترومبین که منجر به یک نتیجه پارادوکس بنیادی می گردد، علی رغم آنکه ترومبوسایتوپنی در اثر آنتی کواگولانت ایجاد شده است، اثرات کلینیکی بزرگ در HIT افزایش شانس و ریسک ترومبوز شریان و ورید می باشد.

ترومبوسیتوپنی به صورت کاهش نسبی در ۵۰% شمارش پلاکتی (حتی زمانیکه شمارش پلاکتی در پایین ترین سطح خود بیشتر از ۱۵۰ هزار باشد) که در ۵ تا ۱۴ روز بعد از شروع درمان با هپارین ایجاد می شود تعریف می شود.

 

ترومبوسیتوپنی به میزان ۲/.%_۵% در بزرگسالان درمان شده با هپارین گزارش شده است.عوامل خطر در HIT به دو دسته تقسیم می شوند: عوامل مربوط به هپارین و متغیرهای مربوط به میزبان.

عوامل مربوط به هپارین شامل نوع هپارین و مدت زمان مصرف ان می باشد. LMWH  با میزان ۵ تا ۱۰ برابر کمتر از  UFH فرد را در معرض HIT قرار می دهد. همچنین مدت زمان بیشتر از شش روز مصرف هپارین با شیوع ۶/۲%  ابتلا به ترومبوسیتوپنی و دریافت مختصر از این دارو با شیوع ۲/. % همراه بوده است. مطالعات متعددی همچنین نشان داده اند که  دریافت وریدی این دارو با بروز بیشتری از ترومبوسیتوپنی در مقایسه با درمان زیر جلدی آن همراه بوده است.  عوامل مربوط به میزبان شامل سن، جنس و نوع بیماری می باشد. در تجزیه و تحلیل داده ها بروز ترومبوسیتوپنی در افراد کمتر از ۴۰ سال نادر بوده است. همچنین بروز این بیماری در خانم ها بیشتر می باشد. در بیماران با درمان جراحی بیشتر از بیماران با درمان medical  در معرض ترومبوسیتوپنی می باشند. نوع جراحی نیز مهم می باشد. در بیماران تحت جراحی بای پس قلبی ریوی میزان HIT 2%_3% و در بیماران جراحی ارتوپدی با میزان ۵% بروز میکند.

پاتوفیزیولوژی ترومبوسیتوپنی : بدنبال تزریق هپارین، فاکتور ۴ پلاکتی (PF4 ( که یک پپتید کوچک ذخیره شده در پلاکت می باشد به داخل جریان خون آزاد می شود که سبب تجمع پلاکتی موقت و غیر اختصاصی به وسیله واکنش هپارین با پلاکت می شود. وقتی که هپارین به PF4 متصل گردید تشکیل یک کمپلکس ماکرومولکولی می دهد. سیستم ایمنی در برابر این ماکرومولکول به تولید IgA ،IgG ، IgM می پردازد. IgG به کمپلکس PF4_heparin متصل میشود و تولید IgG_PF4_heparin (آنتی بادی ترومبوسیتوپنی) می کند. این عامل منجر به تجمع و فعال شدن پلاکتی می شود که در اثر فعال شدن پلاکت ناشی از ترومبوسیتوپنی تولید تروموبین زیاد می شود و هایپرکواگولوپاتی ایجاد می شود.

تشخیص: چندین روش به عنوان روش های عملکردی که قادر به شناخت حضور یا عدم حضور انتی بادی می باشد، شناخته شده است که شامل (SRA) سروتونین _C آزاد شده، و سنجش پلاکت فعال شده به وسیله هپارین (HIPA) می باشد که دارای حساسیت بالایی می باشد. سیستم نمره دهی بالینی به منظور بهبود شناسایی HIT ایجاد شده است که شامل ۴ ویژگی کلینیکی (ترومبوسایتوپنی، مدت زمان ایجاد ترومبوسایتوپنی نسبت به زمان شروع درمان با هپارین ، ایجاد ترومبوز و یا دیگر عوارض، عدم حضور دیگر عوامل ایجاد کننده ترومبوسایتوپنی) می باشد.

علایم ترومبوسایتوپنی: نکروز پوستی، خونریزی نکروتیک ادرنال، یا واکنش تزریق بلوس هپارین داخل وریدی، کاهش پلاکت به میزان ۵۰% کمتر از میزان پایه.

درمان ترومبوسایتوپنی: بیماری که علایم HIT را نشان می دهد در ابتدا باید تزریق هپارین را متوقف نمود. در فاز حاد نباید از وارفارین استفاده نمود زیرا باعث گانگرن وریدهای اندام می گردند. بنابراین ویتامین K به بیمارانی که قبل از شروع  HIT  مصرف وارفارین داشته اند باید لحاظ گردد. سه دارو توسط FDA برای درمان  HIT تایید گردیده است که دو دارو بصورت مستقیم باعث مهار ترومبین میگردد که شامل ARGATROBAN و LEPIRODIN می باشد . همچنین بخاطر آنکه HIT اغلب با تظاهرات ترومبوتیک بیشتر از خونریزی بروز می کند، ترانسفوزیون پلاکت بندرت در این موارد مورد نیاز است. همچنین ممکن است ترانسفوزیون پلاکت روند ترومبوز را افزایش دهد.

منبع : ://irannurse.ir

5 1000
ارسال شده در 29 اسفند 1394 توسط با موضوع روانشناسی
سیب سرخ

پیشنهاد سردبیر

 • فواید و خواص دارویی پوست تنه درخت و میوه بلوط
 • لغو محدودیت های جاده چالوس
 • تکذیب دستکاری در برنج های ایرانی
 • دلیل بی‌تمایلی کودک به شیر مادر
 • در زمره عصبانی ترین ها قرار داریم
 • باورتان میشود بدترین دشمن پوست خانمها لوازم ارایشی ارزان است
 • مقابله با کم تحرکی در سنین پایین
 • داروهاي ضد تشنج و تأثير آن بر روي ويتامين‌ها
 • محبوبترین ها

 • مشکلات بیماران سرطانی برای هزینه های شیمی درمانی
 • واكسني براي كنترل فشار خون ابداع شد
 • تزريق واکسن آنفلوآنزا به پرسنل پزشکي و افراد بالاي50 سال ضروري است
 • بيماران قلبي مصرف داروهاي كاهش دهنده كلسترول راقبل ازهرگونه عمل جراحي غيرازقلب متوقف نكنند
 • وعده های دارویی را خود سرانه حذف نكنید
 • توليد هر دارويي نيازمند تاييد مجامع علمي بين المللي است
 • ایا درباره اثرات دارونما شنیده اید؟
 • داروهای محبوبی که برای سلامتی مضر هستند
 • رپورتاژ

 • آیا شیر گاو کلسیم مورد نیاز مادران در دوره شیردهی را تأمین می‌کند؟
 • کلینیک شبانه روزی دندانپزشکی رویال
 • لبخندی دلنشین و جذاب
 • جدول میزان کالری مواد غذایی
 • لبخندی کودکانه با دندان هایی سالم
 • دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x