دکتر فرزاد حسینی
دکتر فرزاد حسینی
لیفت صورت
کلینیک شارلوت
کلینیک شارلوت
کلیه خدمات پوست،مو و زیبایی
دکتر رضا شعبان‌پور
دکتر رضا شعبان‌پور
طراحی لبخند با لومینییرز سرامیکی بدون کوچک‌ترین تراش
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک ساج
پلی‌کلینیک شبانه‌روزی ساج
هر آنچه شما می‌خواهید
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو پلاسماجت
دکتر علیرضا فقیهی
دکتر علیرضا فقیهی
جراحى زيبايى بينى ( رينوپلاستى)
دکتر وفایی
دکتر حمیدرضا وفایی
جراحی پلاستیک و ترمیمی (لیپوماتیک)
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
ایران نوین – رجایی
لاغری با دستگاه یا رژیم
کلینیک ایران نوین
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک
آزمایشگاه نیلو
آزمایشگاه نیلو
اختلالات اسيد امينه
دکتر محسن پور حقیقی
دکتر محسن پور حقیقی
متخصص دندان پزشکی ترمیمی و زیبایی
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک

ناقزینگی صورت چیست محاسبه تقارن صورت علت ناقرینگی روش محاسبه تقارن صورت دلایل عدم تقارن صورت تقارن صورت را چگونه حساب کنیم تقارن صورت با ناقرینگی صورت چه کار کنیم از کجا بفهمم صورتم تقارن دارد آیا صورت من نامتقارن است

همه ی موجودات جهان دارای یک جفت میباشند و همینطور اجزای تشکیل دهنده ی هر موجود داری تقارن است. چهره ی انسان هم شامل یک سری تناسب ها و یک سری تقارن هاست که این فاکتورها در هیچ انسانی یکسان نیست. در مقاله های قبلی از نحوه محاسبه تقارن صورت گفتیم حالا میخواهیم بفهمیم اصلا علت متقارن بودن یا نامتقارن بودن صورت چیست؟

عدم تقارن صورت به اینگونه است که دوطرف صورت دارای اجزای یکسانی نیستندولی این یکی از جنبه های زیبایی محسوب می شود البته عدم تقارن زمانی که ظریف باشد و به راحتی قابل تشخیص نباشد می تواندازعوامل زیبایی محسوب شودودرصورتی که اجزای هردوطرف صورت یکسان و کاملا شبیه به هم باشد، صورت زیبایی خود را از دست می دهد.

عدم تقارن زمانی شدید است و نیاز به جراحی دارد که یک فرد عادی و با یک نگاه سطحی بتواند آنرا شناسایی کند و متوجه آن شود اما وقتی یک متخصص به صورت نگاه می کند می تواند به راحتی عدم تقارن را در صورت مشاهده کند اما مهم نگاه افراد عادی است.

عدم تقارن دلایل و علت های متفاوتی دارد، که یکی از مهمترین آنها علت های مادرزادی و ژنتیکی است. معمولا دخترها از خانواده ی پدری این عدم تقارن را به ارث می برند و پسرها از خانواده مادری. عدم تقارن مادرزادی به این صورت است که یک طرف صورت فرد بیمار لاغرتر و ضعی فتر از سمت دیگر باشد و معمولا این بیماری در کودکان شدید نیست و شاید اصلا توجهی به آن نشود ولی در سنین بلوغ (از سن12 تا18 سالگی) این بیماری می تواند به اوج خود برسد. این بیماری مادرزادی درمان پیشگیرانه ندارد و تنها پس از رویت می توان از عمل های زیبایی برای از بین بردن آن استفاده کرد. درصورتی که بیماری عدم تقارن مادرزادی در فک و گونه و چانه مشاهده شود می توان استخوان فک را شکست و پیوند استخوانی انجام داد و در قسمت های دیگر صورت می توان از پروتزو تزریق چربی استفاده کرد.

افرادی که عدم تقارن مادرزادی دارند معمولا دختران و پسران جوانی هستند که در مدرسه دوستان و یا معلمانشان این عدم تقارن صورت را به آنها گفته اندو نوجوانان بیشتر برای کسب رضایت محیط اطرافشان گاهی دست به این عملها می زنند.

اما در بعضی از موارد که عدم تقارن شدید است، فرد کج راه می رود و افراد خودشان می توانند این بیماری را تشخیص دهند و حتی والدین در سنین کم برای این عدم تقارن به پزشک مراجعه می کنند و از این بیماری بسیار می ترسند، اما باید خاطرنشان کرد که این بیماری قابلیت انتقال ندارد و شاید تنها در یک بچه این اختلال ایجاد شود و بچه های دیگر از این لحاظ کاملا سالم باشند.

علت های اکتسابی هم از دلایل عمده ی دیگری است که روی عدم تقارن صورت تاثیر بسیار زیادی می گذارد و زمانی که افراد در دوران نوزادی و کودکی هستند هر ضربه ای می تواند موجب تغییر حالت صورت و عدم تقارن صورت شود. مثلا در هنگام زایمان هنگامی که به غضروف های صورت فشار بیاید و یا در زایمان طبیعی نوزاد را از فک و یا از صورت بیرون بیاورند ممکن است این مشکل ایجاد شود. عدم تقارن صورت زمانی است که اجزای صورت و عضلات آن از حالت تقارن خارج می شودو البته در زمان رشد کودک، وقتی که کودک بازی می کند یا تازه شروع به راه رفتن می کند اگر به زمین بخورد این زمین خوردگی ها نیز می تواند در اجزای صورت تاثیر بگذارد.

صفحه صورت بسیار ظریف است و با ضربه های کوچک می تواند این عدم تقارن بوجود بیاید. مثلا فک که ممکن است هنگامی که کودک زمین می خورد، استخوان های فک جابه جا شوند و یا در رشد استخوانها تاثیر بگذارد. دلیل دیگر، وجود عفونت ها و ویروس هایی که گاها بدون تشخیص باقی می ماند و به صورت طولانی مدت بر صورت تاثیر می گذارد.

عفونت های تنفسی، تب، سرماخوردگی و عریون از جمله این عفونت ها است که این عدم تقارن را در صورت ایجاد می کند و باید در نظر داشت این دلایل زمانی می توانند تاثیرگذار باشند که سیستم صورت اسکلتی است ودر این صورت بیشتر فک بالا، فک پایین، گونه و جمجمه می توانند تغییر کند. همچنین ممکن است عدم تقارن در بافت نرم صورت نیز ایجاد شود، که این بافت نرم شامل پوست و چربی های زیر پوستی است که در افراد تغییر این بافت نرم متفاوت است و افرادی که صورت اسکلتی دارند معمولا پوست نازکی دارند و افرادی که صورت پوستی دارند، چربی انباشته شده زیر پوستشان بیشتر است.

ناقزینگی صورت چیست محاسبه تقارن صورت علت ناقرینگی روش محاسبه تقارن صورت دلایل عدم تقارن صورت تقارن صورت را چگونه حساب کنیم تقارن صورت با ناقرینگی صورت چه کار کنیم از کجا بفهمم صورتم تقارن دارد آیا صورت من نامتقارن است  ناقزینگی صورت چیست محاسبه تقارن صورت علت ناقرینگی روش محاسبه تقارن صورت دلایل عدم تقارن صورت تقارن صورت را چگونه حساب کنیم تقارن صورت با ناقرینگی صورت چه کار کنیم از کجا بفهمم صورتم تقارن دارد آیا صورت من نامتقارن است

پاسخ سوالات شما به صورت کلی:

عدم تقارن صورت چیست؟ آیا می توان از آن به عنوان عیب نام برد؟
عدم تقارن ها به صورت محدود نمی شود بلکه تمام اندام های بدن مانند قفسه سینه، پاها، بازوها و… نامتقارن است. اگر دو نیمه بدن را در مقابل آینه به دقت مقایسه کنید متوجه می شوید که کاملا با هم تفاوت دارند زیرا سرعت رشد و حرکت دو نیمه بدن همیشه یکسان نیست، بنابراین دو طرف صورت نیز در هیچ فردی کاملا با هم یکسان نیست.
احتمالا ضرب المثل مانند سیبی که از وسط نصف شده باشد را شنیده اید، اما هیچ سیب گرد و متقارنی که از وسط نصف می شود نیز با هم یکسان نیستند.
اگر اعضای صورت میلی متر به میلی متر با هم اندازه گرفته شوند، مشخص می شود که به طور طبیعی دو نیمه صورت نامتقارن است که اتفاقا یکی از جذابیت های صورت است و نمی توان آن را عیب یا ایراد دانست.

علل و عوامل بروز عدم تقارن در صورت چیست؟

عدم تقارن صورت پدیده ای شایع و ژنتیکی است. این عدم تقارن در دخترها بیشتر از خانواده پدری و در پسرها از خانواده مادری به ارث می رسد. علاوه بر این، ژنتیک، مسائل اکتسابی و عوامل محیطی نیز در این عدم تقارن صورت دخالت دارند.
عدم تقارن ژنتیکی بیشتر در اندام های بدن مانند سینه دیده می شود اما عوامل محیطی دخالت بیشتری در عدم تقارن صورت دارند زیرا هر ضربه خارجی در سنین رشد (دخترها تا ۱۸ و پسرها تا ۲۱ سالگی) ممکن است در صفحه های رشد صورت مانند صفحه رشد مفصل فک، تیغه بینی یا استخوان گونه و… اختلال ایجاد کند.
در واقع عدم تقارن صورت بیشتر به دلیل ضربه هایی است که از دوران کودکی به دلیل زمین خوردن و… به صورت وارد می شود؛ حتی امکان دارد هنگام زایمان طبیعی به دلیل کشیدن فک کودک این عدم تقارن بیشتر شود زیرا بافت های صورت نوزاد خاصیت ارتجاعی بالایی دارند و صفحه های رشد صورت آسیب پذیرترند.
معمولا شایع ترین قسمت صورت که دچار اختلال رشد می شود قسمت پایینی صورت، به خصوص فک است که به دلیل ضربه، شکستگی و مشکلات دندانی دچار عدم تقارن می شود؛ برای مثال اگر فردی دندان های سمتی از دهان را از دست داده باشد مجبور می شود موقع جویدن غذا از دندان های سمت دیگر بیشتر استفاده کند. در نتیجه عضلات یک طرف صورت بیشتر به کار گرفته شده و رشد بیشتری می کنند.

چه زمانی این عدم تقارن تبدیل به مشکل شده و نیاز به اصلاح دارد؟

موارد شدید این عدم تقارن که آتروفی نیمه صورت گفته می شود بیماری محسوب شده و نیاز به اصلاح دارد. به این صورت که یک طرف صورت از نظر اسکلت، عضلات، سینوس ها، فک، دندان ها، چشم ها، ابروها و… کوچک تر از طرف مقابل است.
اگر عدم تقارن صورت شدید باشد، طوری که هر فرد عادی با یک نگاه گذرا آن را تشخیص دهد می توان گفت که نیاز به اصلاح و ترمیم دارد. در غیر این صورت این عدم تقارن محسوس نیست و جزو جذابیت های طبیعی صورت است.
با این حال، هیچ نوع جراحی ترمیمی نمی تواند ابعاد صورت را کاملا قرینه و یکسان کند و نیازی هم به آن نیست.

آیا امکان دارد که بیماری ها؛ مانند بیماری های ویروسی باعث بروز تغییراتی در حالت صورت و عدم تقارن آن شود؟

هیچ عضوی از بدن به اندازه صورت عضله ندارد. در هر طرف صورت حدود ۱۷ عضله وجود دارد که برای بروز احساسات، هیجان و کنترل حرکت های صورت تعبیه شده اند.
این عضلات بسیار هوشمند هستند زیرا ارتباط مستقیمی با مغز دارند و عصب این عضلات عصب مغزی است نه نخایی. اگر یکی از این ۱۷ عضله که با سیستم دقیقی کار می کنند دچار اختلال در رشد شوند و ضعیف عمل کنند، تقارن صورت نیز به هم می خورد. گاهی امکان دارد به دلیل بروز یک بیماری ویروسی عصب زوج هفت صورت دچار آسیب شود یا فرد دچار فلج عصب صورت ناشی از یک بیماری ویروسی شود. این بیماری باعث کج شدن صورت فرد می‌شود.
خوشبختانه تا ۸۰ درصد موارد می توان با اقدام به موقع و زودهنگام این فلج عصب ها را درمان کرد.

5 1000
ارسال شده در 30 تیر 1395 توسط با موضوع پزشکی

پیشنهاد سردبیر

 • راهنمایی برای زندگی روزانه با دیابت نوع 2
 • عصرانه سالم پرتقالی و کاکائویی
 • اهمیت دریافت مواد معدنی مهم برای گربه
 • راهنمای انتخاب وزنه و دمبل با وزن مناسب
 • آیا این مواد غذایی باعث میگرن می شوند؟
 • درباره ترک سیگاراین نکات عالی را بدانید
 • چه چیزی باعث آبسه پستان می شود
 • خواص ماهي با حرارت دادن کاهش نمی یابد
 • محبوبترین ها

 • راه حل های طبیعی برای بیماری های کودکانه
 • همه چیز در مورد عوارض استفاده از ملین ها
 • چگونگی استفاده از پدیاشور
 • این غذا ها رژیم غذایی شما را خراب می کنند
 • چگونه با لیمو ترش لاغر شویم
 • دانستنی هایی مهم پیرامون مسئله ی استفاده از آب
 • وعده‌های دروغی که نباید باور کنید
 • تغذیه بیماران قلبی باید چگونه باشد؟
 • رپورتاژ

 • بهترین راه حل برای افراد پرمشغله جهت تناسب اندام
 • خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی دکتر صدرا مقدم
 • زیباتر شدن چهره با روش های نوین
 • کلینیک لاغری و تناسب اندام ساج
 • ورزش و یوگا در بارداری و توصیه های مربوطه
 • ارکید
  دندانپزشکی دکترسلام
  تلگرام دکتر سلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما
  x