وزیر بهداشت مقام معظم رهبری مشکلات وزارت بهداشت کمبودهای سلامت اجتماعی بودجه سلامت

همانطور که آگاهید آقای دکتر هاشمی با مقام معظم رهبری دیداری داشتند و وزیر بهداشت با اشاره به رضایت رهبر معظم انقلاب از حوزه سلامت و نگرانی ایشان از منابع مالی پایدار سلامت گفت: البته مطئنم که نواقص ما کم نیست اما مردم نیز بزرگوارند و چون تلاش شبانه روزی همکاران‌مان را می‌بینند ابراز رضایت می‌کنند.

سید حسن هاشمی در حاشیه بازدید و معرفی 4 داروی بیوتکنولوژی ایرانی در یکی از شرکت‌های داروسازی کشور در پاسخ به پرسشی درباره جزئیات ملاقات خود با رهبر معظم انقلاب و مباحثی که در آن جلسه رهبری درباره تفاوت فیش‌های نجومی با فیش‌های حقوقی پزشکان عنوان کرد پاسخ داد: 7 الی 8 روز قبل ملاقاتی با رهبری داشتیم وایشان نیز به خوبی در جریان اقداماتی که توسط دولت انجام می‌شود در کشور هستند،‌از جمله حوزه ما؛ بنده تشکر می‌کنم از عنایت‌هایی که ایشان سال گذشته دراین‌باره داشتند و حمایت‌هایی که می‌کنند از طرح تحول سلامت.

وی ادامه داد: دیدار بسیار خوبی بود البته من اجازه ندارم و از ایشان اجازه نگرفتم که مطلب این دیدار را عنوان کنم ولی مطمئن هستم که بحث کارانه پزشکان و حقوق و دستمزد پرشکان متفاوت از بقیه دستگاه‌ها است و بنده بارها اعلام کردم ولی متأسفانه برخی رسانه‌ها کم‌لطفی کردند درباره حقوق و دستمزد پزشکان زیرا حقوق و دستمزد پزشکان متفاوت از مباحث فیش‌های نجومی است.

وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به گزارشات بازرسی کشور، دیوان محاسبات و نهادهای نظارتی و مدیریتی دیگر عنوان کرد: این نهادها می‌توانند رقم دقیق حقوق پزشکان را اعلام کنند و دقیقا این رقم‌ها همان‌هایی است که بنده بارها اعلام کردم مثلا حقوق یک جراح مغز 2 میلیون و 400 هزار تومان است و متخصص داخلی نیز یک میلیون و 870 هزار تومان دریافت می‌کند ولی این مبالغ حقوق و دستمزد آنها است و جدا از کارانه حساب می‌شود.

هاشمی در توضیح کارانه گفت: کارانه از سال 74 در کشور اجرا می‌شود و رقمی است که پزشک در قبال خدمتی که در بیمارستان انجام می‌دهد به نوعی بیمار و بیمارستان اجاره او به حساب می‌آیند و درآمد حاصل آن فقط 30 درصد برای پزشک و 70 درصد برای دولت لحاظ می‌شود.

وی در توضیحات بیشتر تصریح کرد: البته یک زمانی ما در یک استان جراح کم داریم و آن پزشک مجبور است در یک مدت خاصی 500 جراحی کند و مسلما دریافتی کارانه بیشتری بگیرد زیرا در برخی رشته‌های پزشکی ما دچار کمبود نیرو هستیم و این باعث می‌شود یک جراح رقم بالای کارانه بگیرد و یک جراح کارانه کمتری بگیرد ولی همان رقم بالا به خاطر زحمت و کاری است که انجام می‌دهد و پول آن را قانون تعیین کرده است.

هاشمی با بیان اینکه آن چه مهم است سلات مردم و حقوق آنها است و بعد از آن وجود پزشک و تجهیزات پزشکی استو در مرحله بعد باید به عدالت بین رشته‌ای نیز توجه کنیم و این هیچ میسر نمی‌شود ولو اینکه متخصصان و پزشکان را افزایش دهیم.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه بنابراین همانطور که هیئت وزیران دریافتی و کارانه پزشکان را با فیش‌های نجومی مجزا کرند، افزود: حاشیه‌سازی‌هایی که در این چند وقت صورت پذیرفته است به هیچ عنوان به سود مردم نیست و دقیقا به ضرر مردم خواهد بود زیرا دریافتی و حقوق پزشکان طبق قانون است و مانند همه جاها هرچقدر پزشک کار کند همانقدر دریافتی می‌گیرد که 20 درصد باید مالیات بپردازد بنابراین هرچقدر بیمار بیشتری ببیند دریافتی بیشتر می‌گیرد و این در حالی است که در برخی از شهرها در رشته‌هایی فقط یک متخصص داریم که این باعث می‌شود درآمد آن متخصص متعاقبا بالا برود.

وی با اشاره به دانشگاه‌های مطرح علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی عنوان کرد: این 2 دانشگاه بزرگ کشور در حوزه پزشکی پرداختی‌ها به اساتید خود را اعلام کردند. که به هیچ عنوان مبحث کارانه‌های بالا مطرح نبوده است.

هاشمی در تشریح جلسه خود با رهبر معظم انقلاب ادامه داد: جلسه بسیار مهم و ارزشمندی بود؛ عصاره و خلاصه این دیدار این بود که رهبری از حوزه سلامت رضایت داشتند و از طرفی هم نگران منابع پایدار حوزه سلامت بودند تا کیفیت خدمات سلامت کاهش نیابد که مسلما مجلس درباره این نگرانی حتما در تدوین برنامه ششم توجه لازم را خواهد داشت و در مجموع رهبر معظم انقلاب از تلاش پزشکان و پرستاران و کادر پزشکی تشکر و و ابراز رضایت کردند.

وی همچنین همچنین با بیان اینکه سالانه 20 تا 25 قلم داروی جدید به داروهای کشور اضافه می‌شود، در پاسخ به سوالی درباره میزان موفقیت طرح تحول نظام سلامت، گفت: طرح تحول را باید از نگاه مردم سوال کرد و از مردم پرسید که این طرح چقدر موفق بوده است چرا که تحول سلامت برای مردم اجرا شد.

وی درباره میزان رضایت مردم از طرح تحول نظام سلامت، گفت: نظرسنجی‌هایی که هر ماه از سوی دستگاه‌هایی چون وزارت اطلاعات، صداو سیما، خبرگزاری جمهور اسلامی ایران، مرکز ملی آمار ایران و … انجام شده نشان می‌دهد که رضایت‌مندی مردم از طرح تحول نظام سلامت بالای 70 درصد است. باید بگویم که برای ما مهمترین ارزش نگاه مردم است و اگر مردم از خدمتی راضی نباشند خدا هم راضی نمی‌شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: البته مطئنم که نواقص ما کم نیست اما مردم بزرگوارند و چون تلاش شبانه روزی همکاران‌مان را می‌بینند ابراز رضایت می‌کنند اما ما به کاستی‌هایمان واقفیم و امیدواریم دولت و مجلس حمایت بیشتری از تحول سلامت انجام دهند.

در داروهای خاص مشکلی نداریم
هاشمی در پاسخ به سوالی درباره داروهای بیماران خاص، گفت: درباره تامین داروهای خاص هیچ مشکلی در کشور نداریم و داروهای این بیماران در کشور وجود دارد اما برخی بیماران از میزان پوشش بیمه‌ای برخی داروها گلایه‌مند هستند که البته بیمه‌ها هم مشکلات خاص خود را دارند.

منبع: تسنیم

امتیاز بدین ! 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز
Loading...
ارسال شده در 6 آبان 1395 توسط دکتر سلام با موضوع اخبار پزشکی

پیشنهاد سردبیر

 • به این دلایل توالت ایرانی را انتخاب کنید
 • برگ درخت انگور یا برگ مو چه خواصی دارد؟
 • اضطراب خود را با این خوراکی ها کاهش دهید
 • پرخوری یکی از ایجاد کننده های کمردرد
 • بررسی ویژگی های مختلف انواع گروه های خونی
 • آنچه که باید درباره اتواسکلروز بدانید
 • چگونه مژه را پرپشت و زیبا جلوه دهیم؟
 • خوراکی های پیشگیری کننده از تحلیل عضلات
 • محبوبترین ها

 • اسرار تناسب اندام از زبان مریم اوزلی
 • آیا به یک فرد پرخور تبدیل شده اید؟!
 • طبخ ماهی با صحیح ترین و ارزشمندترین روش
 • چه بستنی ای مفید است ؟ به چه میزان؟
 • وظایف ویتامین A در بدن
 • نگاهی به میوه ها و سبزیجات مفید برای سلامت چشم
 • کلید سلامت سالمندان در دست تغذیه سالم
 • همه چیز درباره روی و منابع آن
 • رپورتاژ

 • مریم جواهریان، متخصص روانشناسی سلامت و استادیار دانشگاه
 • لیفت‌پلاس، آخرین تکنیک لیفت صورت، گردن و ابرو
 • لیزر درمانی راه حلی بدون تیغ برای دندانپزشکی
 • لبخندی کودکانه با دندان هایی سالم
 • همه چیز درباره کم‌خونی
 • الو دکتر

  دکتر هومن عشقی
  رفع جای نیش حشرات با استفاده از کرم های مختلف
  تلگرام دکتر سلام
  محبوبیت داروهای گیاهی در بین بیماران قلبی
  نخ دندان ارکید

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است