ناخن جویدن کودکان ناخن جویدن خطرناک است؟ عفونت قارچی

درست است که ناخن هیچ حس و عصبی ندارد اما میتواند در کنار موارد مفیدش مضراتی هم داشته باشد.ناخن جویدن عادت اغلب کودکان است و کودکان به این عمل واکنش خوبی نشان میدهند اما والدین باید بصورت جدی از این کار جلوگیری کنند،چرا که ناخن جویدن کودکان امکان دارد عفونت های قارچی را به بدن کودک وارد کند.

مدیر مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفاء با اشاره به اینکه ۳۸ درصد کودکان ناخن می‌جوند، گفت: این مشکل نوعی واکنش روانی بوده و ممکن است به یک عادت عصبی تبدیل شود.

علی گرجی ،در ارتباط با ناخن جویدن در اطفال اظهارداشت: اضطراب ممکن است به شکل‌های مختلف در کودکان ظاهر شود، یکی از اشکال آن ظهور ناخن جویدن است که نوعی واکنش روانی بوده و ممکن است به یک عادت عصبی تبدیل شود.
،وی افزود: علت ناخن جویدن در کودکان 5 تا 4 ساله اغلب ناشی از اضطراب است و گاهی روشی برای ابراز دلگیری‌ها و دلخوری‌ها و جلب توجه و ابراز خشم در مقابل ناکامی‌ها و محرومیت‌هاست.مدیر مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفاء گفت:ناخن جویدن یک اختلال محسوب می‌شود و در صورت عدم درمان، احتمال ادامه آن از کودکی به دوران نوجوانی و بزرگسالی نیز وجود دارد و البته از بین بردن آن در دوران کودکی بسیار آسان‌تر خواهد بود.گرجی اضافه کرد: تقریباً 38 درصد کودکان 4 تا 6 ساله ناخن‌هایشان را می‌جوند و بیشترین شیوع ناخن جویدن در سنین 8 تا 12 سالگی است، جویدن ناخن معمولاً به دنبال وقایعی که برای کودک اضطراب‌زا هستند و شیوه سازگار شدن با آن را تا کنون نیاموخته‌اند، بروز می‌کند. وقایعی چون تولد خواهر با برادر، ورود به مدرسه و آغاز تحصیل، جدایی از والدین، بلاتکلیفی به خاطر درگیری والدین، امتحانات و حتی تماشای فیلم‌های ترسناک، از جمله این دلایل است.

مدیر مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفاءگفت: چنانچه هر دوی والدین عادت به ناخن جویدن داشته باشند احتمال آنکه کودک آن‌ها نیز به این عادت مبتلا شود بسیار زیاد است.

وی افزود: ناخن جویدن در کودکانی که والدینشان ناآگاهانه و به بهانه‌های مختلف در آنها ایجاد ترس می‌کنند بیشتر دیده می‌شود. به عنوان مثال وقتی به کودک گفته می‌شود «اگر اذیت کنی می‌گم لولو تورو بخوره» و یا ترساندن کودک از دکتر یا آمپول شیوه‌های غلطی است که والدین برای ساکت کردن کودکان اعمال می‌کنند.

گرجی به ذکر مثالی اشاره کرد و افزود: نیلوفر 10 سال دارد و در کلاس چهارم دبستان مشغول به تحصیل است حدود 3 سال است که ناخن‌هایش را می‌جود، نیلوفر در تحصیل فرد نسبتاً فرد موفقی است، اما در روابط خود با دوستان دچار مشکلاتی می‌شود؛ از جمله اینکه دائم فکر می‌کند که دوستانش او یا رفتار او را دوست ندارند. مادر نیلوفر علت ناخن جویدن او را خجالتی بودن و اعتماد به نفس پایین او می‌داند و بیان می‌کند هر وقت که در حال تماشای فیلم غمگینی است ناخن جویدن او بیشتر می‌شود.

وی اضافه کرد: کودکی که ناخن‌هایش را می‌جود کودکی مضطرب، کم‌رو و نسبتاً درون‌گرا است که برای کنترل اضطرابی که در اثر واقعه‌ای استرس‌زا در او ایجاد شده و نمی‌تواند به گونه‌ای دیگر اضطرابش را اداره کند این رفتار را از خود نشان می‌دهد.

مدیر مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفاء گفت: جویدن ناخن‌ها تنها برای تخلیه اضطرابی است که در پشت آن چیزی عمیق‌تر پنهان شده است چیزی مثل خشم فرو خورده که بجای بروز آن با جویدن ناخن‌ها آن را در خود نگه می‌دارد.

گرجی با ذکر مثالی دیگر عنوان کرد: ناخن جویدن آرش از کلاس اول دبستان شروع شده است و تا کنون که 15 سال دارد ادامه دارد. او می‌گوید ناخن جویدن او در حال حاضر به دنبال استرس و یا اضطراب نیست و تقریباً به یک عادت تبدیل شده است. آرش می‌گوید از راه‌های زیادی چون لاک‌های تلخ، استفاده از چسب زخم و غیره استفاده کرده است، اما متأسفانه مؤثر نبوده‌اند و در حال حاضر 3 تا از ناخن‌های او مشکل بسیار بدی پیدا کرده‌اند.

وی اضافه کرد: این اختلال باعث ایجاد مشکلات متعددی از جمله بیماری‌های جسمی می‌شود و احتمال بروز عفونت‌های قارچی، باکتریایی و ویروسی را افزایش می‌دهد از طرفی وجود این اختلال به دندان‌ها آسیب می‌رساند و در برخی موارد باعث تغییر شکل ناخن و قرمزی اطراف انگشتان دست می‌شود.

مدیر مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفاء یادآور شد: جویدن ناخن در کودکان رفتاری نابهنجار است و اگر با مداخلات روانپزشکی و روانشناسی جلوی آن را نگیریم تبدیل به یک عادت همیشگی خواهد شد.

گرجی به والدین توصیه کرد: هیچگاه کودک خود را به خاطر انجام این عمل سرزنش نکنید، همواره به یاد داشته باشید که تنبیه و شرمنده کردن کودک هیچ تأثیری بر روی ترک این عادت ندارد و حتی ممکن است مشکل او را تشدید کند.

وی با اشاره به اینکه سعی کنید به ناخن جویدن کودک در موقعیت‌های مختلف و میزان، شدت و دفعات آن در طول روز بیشتر دقت کنید، گفت:به دنبال این باشید که آگاهی خود را درباره آنچه که آرامش و امنیت فرزند شما را بر هم زده است، بالا ببرید این تلاش شما برای پی بردن به شدت مشکل کودکتان و علل آن می‌تواند بزرگ‌ترین قدم برای از بین بردن اختلال او باشد.

مدیر مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفاء اظهارداشت: تعداد دفعات، شدت و مدت زمان این رفتار از عواملی هستند که باید به آن توجه داشت. در حقیقت گاهی پیش می‌آید که کودکان فقط در یک دوره زمانی ناخن جویدن دارند و بعد از بررسی متوجه خواهیم شد که تحت تأثیر چه واقعه استرس‌زایی بوده‌اند. همچنین ممکن است واقعه استرس‌زایی که علت شروع ناخن جویدن بوده است ناپدید شود، اما کودک هر بار که با موقعیت‌ خاصی روبه‌رو می‌شود به طور ناخودآگاه دوباره به این عمل نتیجه هیجان و یا رفتارهای چون لب گزیدن و کندن مو متوسل می‌شود.

منبع : الو دکتر

امتیاز بدین ! 1 امتیاز2 امتیاز3 امتیاز4 امتیاز5 امتیاز
Loading...
ارسال شده در 28 آذر 1395 توسط دکتر سلام با موضوع سلامت کودک

پیشنهاد سردبیر

 • از شفابخشی کاکائو چه می دانید
 • آلرژی و سرماخوردگی چه نوع آبریزش بینی هایی دارند؟
 • استعمال مخدر کروکودیل و پیامدهای آن
 • ضایعه درماتیت هرپتی فرم و روشهای درمانی
 • هوای پایتخت قابل تنفس شد
 • آیا تاتو یا سوراخ کردن پوست بدن نشانه اضطراب است؟
 • پیشگیری از عفونت مزمن و مقاومت به انسولین با جلوگیری از یک ماده شیمیایی کلیدی
 • سالاد اتم- سالاد سیر کننده
 • محبوبترین ها

 • رول های نان تست برای صبحانه
 • خمیر پیتزا را در خانه آماده کنید
 • کوکوی کلم قمری
 • همراه با آشپزهای فرانسوی با این غذای دریایی
 • دسر آرد سمولینا با سس آلبالویی
 • کیک فندق و ارده
 • آموزش تصویری کرم مخصوص کیک خیس
 • خوشمزه پختن سویا هم راه و روشهایی دارد
 • رپورتاژ

 • دندانپزشک زیبایی- ایمپلنتولوژیست – لمینیت
 • ایمپلنت؛ تنها جایگزین دندان از دست رفته
 • لیزر درمانی راه حلی بدون تیغ برای دندانپزشکی
 • لیفتینگ با نخ
 • کمک به بهبود هضم و افزایش ایمنی
 • الو دکتر

  محبوبیت داروهای گیاهی در بین بیماران قلبی
  دکتر هومن عشقی
  تلگرام دکتر سلام
  نخ دندان ارکید

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید

  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است