مشاوره زیبایی
کلینیک ارتوپدی سپید
کلینیک ارتوپدی سپید
پیرایه
پوست، مو و زیبایی
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
چشمخانه، ساختمان پزشکان
کلینیک چشمخانه
به روز ترین تجهیزات و دانش چشم پزشکی
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
دکتر بابایی
دکتر بابایی
متخصص پوست،مو، زیبایی، لیزر
دکتر علیرضا فقیهی
دکتر علیرضا فقیهی
متخصص گوش و حلق وبينى
بیوتی لیزر
بیوتی‌لیزر
دکتر کیان‌پیشه
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان
دکتر مجید نداف کرمانی
دکتر مجید نداف کرمانی
متخصص جراح پلاستیک و زیبایی
دکتر هادی صادق /کلینیک
دکتر پژمان هادی صادق و دکتر پریسا هادی صادق
متخصص ارتودنسی
کلینیک ره یا
دکتر امید رحمانی
پزشک پوست مو زیبایی كاسمتولوژيست از فرانسه
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی

کم‌کاری تیروئید علائم اصلی کم‌کاری تیروئید تست تیروئید زیر بغل آزمایش تیروئید با دماسنج

 اگر می خواهید تیروئیدتان را در خانه تست کنید می توانید با کمک یک دماسنج ساده این کار را انجام دهید آزمایش تیروئید با دماسنج در این بخش به شما آموزش داده خواهد شد عملکردهای تیروئید در بدتن و نشانه های کم کاری و پرکاری آن در این بخش بررسی خواهند شد .

برای انجام این تست به یک دماسنج بازال (پایه‌ای) نیاز دارید. دماسنج بازال یک دماسنج بسیار حساس است که تغییرات دما را بسیار دقیق‌تر از یک دماسنج معمولی اندازه‌گیری می‌کند. دماسنج بازال را می‌توانید تقریبا در هر داروخانه‌ای پیدا کنید یا به صورت برخط خریداری کنید.

 اگر می‌خواهید آزمایش تیروئید با دماسنج را یاد بگیرید در این نوشتار با ما همراه باشید تا از یک روش آسان و خانگی برای شما بگوییم. در ادامه این مطلب را به نقل از بازده بخوانید.
تیروئید، غده‌ی‌ی کوچک پروانه‌ای شکلی است که نقش مهمی در تندرستی و سلامتی شما ایفا می‌کند. این غده‌ در گردن‌تان، و درست بالای استخوان ترقوه واقع شده‌است. تیروئید یکی از غدد درون‌ریز است که هورمون‌های کنترل‌کننده‌ی بسیاری از فعالیت‌های بدن را تولید می‌کند، و مشخص می‌کند که آیا سوخت و ساز، درجه‌ی حرارت، شور و نشاط و نمو بدن در حالت طبیعی هستند یا خیر.
عملکردهای تیروئید
غده‌ی تیروئید ید را از مواد غذایی می‌گیرد و آن را به هورمون تیروئید تبدیل می‌کند. از این رو، در مناطق جغرافیایی که در آن ید کمیاب است (و به صورت مکمل مصرف نمی‌شود)، اغلب می‌توانیم افرادی را ببینیم که مشکلات تیروئید دارند.– T۳ و T۴ دو هورمونی هستند که تیروئید ترشح می‌کنند. کار آنها کنترل سوخت و ساز بدن است.
– هورمون دیگر تیروئید کلسی‌تونین است، که سطح کلسیم در خون و استخوان را تنظیم می‌کند.
– تیروئید تعیین می‌کند که ما انرژی کافی داریم – غالبا نخستین نشانه‌ای که به شما می‌گوید مشکلی وجود دارد، «خستگی» است.
– تیروئید مسئول رشد و نمو است. اگر کودکان زمانی که در سن رشد قرار دارند، هورمون‌های تیروئید را به اندازه کافی دریافت نکنند، نتیجه‌ی حاصل می‌تواند اختلالات مغزی یا ضریب هوشی پایین باشد.
به طور معمول، تیروئید قابل مشاهده و یا قابل لمس نیست. هنگامی که عملکرد آن مختل شود، ممکن است به گونه‌ای غیر طبیعی بزرگ شود – این اختلال به عنوان گواتر شناخته می‌شود.

به گزارش انجمن تیروئید امریکا بیش از ۱۲ درصد از جمعیت ایالات متحده در طول عمرشان مبتلا به یک اختلال تیروئید خواهند شد، و این میزان برابر است با میلیون‌ها نفر!

کم‌کاری تیروئید

کم‌کاری تیروئید نوعی بیماری است که در آن غده‌ی تیروئید کم‌تر از حالت عادی فعالیت می‌کند و به اندازه‌ی کافی هورمون تولید نمی‌کند.
شخص می‌تواند با نقص یک غده‌ متولد شود، یا این اختلال ممکن است بعدها در اثر علل خود ایمنی (مانند تیروئیدیت هاشیموتو)، پرتو درمانی و داروهای خاص، یا وجود ید خیلی کم در رژیم غذایی ایجاد شود.
تولید محدود هورمون‌های تیروئید می‌تواند عملکرد کامل تقریبا همه‌ی قسمت‌های بدن‌تان را محدود ‌کند.

ریچارد ال. شیمس، دارای مدرک دکترای پزشکی، و کاریلی شِیمس پرستار رسمی، نویسندگان کتاب «قدرت ذهن تیروئید» برآورد می‌کنند که ۵۰ میلیون امریکایی ممکن است با مشکل پایین بودن سطح هورمون تیروئید مواجه باشند.

علائم اصلی کم‌کاری تیروئید عبارتند از:
– افزایش وزن غیر قابل توضیح
– یبوست
– افسردگی
– خستگی
– پوست خشک و رنگ‌پریده
– طاسی
– افزایش حساسیت به سرما
چرا تشخیص کم‌کاری تیروئید دشوار است

با توجه به گفته‌ی یاکوب تیتلبائوم دارای مدرک دکترای پزشکی، و بیل گوتلیب نویسندگان «علت واقعی درمان واقعی» اغلب پزشکان در مورد تحقیقی که نشان می‌دهد تست TSH (یک تست برای ارزیابی عملکرد تیروئید و/یا علائم بیماری‌های تیروئید) غیر قابل اعتماد است، اطلاعی ندارند.

دکتر تیتلبائوم اضافه می‌کند، بیش از چند دهه است که این تست با همان تعاریف همیشگی که نشان می‌دهند چه کسی مبتلا به کم‌کاری تیروئید هست و چه کسی مشکلی ندارد، به طور مستمر به روز می‌شود. او می‌گوید هیچ دلیلی وجود ندارد برای باور کردن این‌که تست فعلی به طور موثر هر نوعی از کم‌کاری تیروئید را تشخیص می‌دهد.

در سال ۲۰۰۲ انجمن امریکایی متخصصان غدد درون‌ریز و متابولیسم (AACE) با بیان این‌که هر کسی با یک TSH بیش از ۳.۰ هیپوتیروئید (مبتلا به کم‌کای تیروئید) است، درباره‌ی محدوده‌ی طبیعی برای تست TSH (۰.۵ تا ۵.۰) تجدید نظر کرد. این بدان معنا است که تقریبا ۱۳ میلیون امریکایی با محدوده ۳.۱ تا ۵.۰ برای کم‌کاری تیروئید درمان نشده بودند به این دلیل که نتایج آزمایش آنها نرمال در نظر گرفته شده بود.

انجمن امریکایی غدد درون‌ریز و متابولیسم تخمین زده است که دستورالعمل‌های جدید در واقع تعداد کسانی که تیروئیدشان عملکرد غیرطبیعی دارد را دو برابر می‌کند.

تست تیروئید زیر بغل
این تست توسط دکتر تیتلبائوم برای هر کسی که از چندین نشانه‌ی هیپوتیروئیدی رنج می‌برد توصیه می‌شود. چون غده‌ی تیروئید میزان سوخت و ساز و حرارت بدن را در طول متابولیسم نشان می‌دهد، دمای بدن شما می‌تواند سرنخ‌هایی در مورد عملکرد غده‌ی تیروئید بدهد.

اگر شک دارید که مبتلا به کم‌کاری تیروئید هستید پس تستی که خودتان می‌توانید با استفاده از یک دماسنج انجام دهید، شواهد بیش‌تری برای‌تان فراهم می‌کند.
چگونه آزمایش تیروئید با دماسنج را انجام دهید
برای انجام این تست به یک دماسنج بازال (پایه‌ای) نیاز دارید. دماسنج بازال یک دماسنج بسیار حساس است که تغییرات دما را بسیار دقیق‌تر از یک دماسنج معمولی اندازه‌گیری می‌کند. دماسنج بازال را می‌توانید تقریبا در هر داروخانه‌ای پیدا کنید یا به صورت برخط خریداری کنید.۱. یک دماسنج بازال در کنار تخت‌تان داشته باشید.
۲. به مدت چند روز، و هر روز صبح‌ها بعد از بیدار شدن درجه حرارت زیر بغل‌تان را چک کنید. قبل از بیرون آمدن از رخت‌خواب دماسنج را زیر بغل‌تان قرار بدهید.
۳. به مدت ۱۰ دقیقه به آرامی دراز بکشید.
به گفته‌ی دکتر تیتلبائوم، اگر درجه‌ی حرارت‌تان در دو اندازه‌گیری پشت هم، زیر ۹۷.۴ درجه‌ی فارنهایت (۳۶.۳۳ درجه‌ی سانتیگراد) باشد، شما و پزشک‌تان باید به فکر درمان با هورمون تیروئید باشید.
روش دکتر تیتلبائوم برای آزمایش تیروئید با دماسنج
روش خود دکتر تیتلبائوم این است که از بیمارانی که دارای علائم تیروئید هستند می‌خواهد درجه حرارت دهان‌شان را بین ساعات ۱۱: ۰۰ تا ۱۹: ۰۰ در دو روز متفاوت اندازه بگیرند. اگر حرارت‌شان مرتبا زیر ۹۸.۱ درجه‌ی فارنهایت (۳۶.۷۲ درجه‌ی سانتیگراد) باشد، شخص را به دلیل کم‌کاری تیروئید درمان می‌کند.برای زنانی که هنوز عادت ماهانه‌شان را دارند، تست باید در روز دوم، سوم، و چهارم چرخه‌ی قاعدگی انجام شود. به این دلیل که یک افزایش قابل توجه درجه‌ی حرارت ممکن است در روزهای نزدیک به زمان تخمک‌گذاری رخ بدهد و نتایج را دستخوش تغییر کند. زنان یائسه و مردان می‌توانند آزمایش تیروئید با دماسنج را در هر روزی از ماه انجام بدهند.این آزمایش تیروئید با دماسنج نباید به عنوان یک جایگزین برای ارزیابی مناسب پزشکی استفاده شود. بلکه فقط می‌تواند به شما کمک کند مشخص کنید که آیا ممکن است دچار عدم تعادل تیروئید و به ویژه کم‌کار بودن غده‌ی تیروئید باشید یا خیر.

آزمایش تیروئید با دماسنج را به سادگی انجام دهید

تمامی محتویات پزشکی و سلامت در این وب‌گاه صرفا بر مبنای ارائه‌ی اطلاعات است و هرگز نباید به عنوان برنامه‌ی تشخیصی یا درمانی خاص برای هرگونه موقعیت فردی تلقی شود. استفاده از این وب‌گاه و اطلاعات موجود در آن هرگز به مثابه‌ی ایجاد رابطه‌ی پزشک و بیمار نیست. همواره در صورت بروز هرگونه پرسش یا مشکلی در زمینه‌ی سلامت شخصی خود یا دیگران حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.
سرویس سبک زندگی فردا
5 1000
ارسال شده در 17 دی 1395 توسط با موضوع بیماری ها
ویزیت یاب

پیشنهاد سردبیر

 • راهکارهای پیشنهادی برای آسان تر شدن زایمان سزارین
 • حواستان به داروی غیرمجاز باشد!
 • مقابله با تخریب دندان در سنین پایین
 • نوزادتان مبتلا به ویروس زیکا است؟پس دچار بیماری میکروسفالی میشود
 • پیری زودرس با این عادات خواب
 • مردان از خود در برابر بیماریهای واگیردار جنسی مراقبت کنند
 • علامت آپاندیس و خط قرمز آن
 • چراباید قارچ بخوریم
 • محبوبترین ها

 • مصرف ملون چه فوایدی برای خانم های باردار دارد
 • با ویتامین D افسردگی را قورت دهید
 • مزه آب دادن بعضی از شیرها به چه دلیل است؟
 • خوردنی های شاداب کننده مخصوص صبحانه
 • متهم اصلی چاقی در یک نسل شناخته شد!
 • شگفت انگیزترین پروتئین ها را بشناسید
 • روش هایی برای علاقه مند کردن کودک به خوردن میوه ها
 • ۱۰ خوراکی که به عملکرد بهتر کبد کمک می کنند
 • رپورتاژ

 • طعم چهره ای نو را بچشید
 • محصولات پزشکی و بهداشتی شرکت رهاورد دانش پزشکی
 • مریم جواهریان، متخصص روانشناسی سلامت و استادیار دانشگاه
 • رژیم‌درمانی، پوست و لیزر تخصصی کلینیک سیب سبز
 • خدمات دندانپزشکی دکتر فريال حاجی زاده
 • دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x