دکتر وفایی
دکتر حمیدرضا وفایی
جراحی پلاستیک و ترمیمی (لیپوماتیک)
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو پلاسماجت
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک یکتا
کلینیک یکتا
کلینیک تخصصی پوست و مو
آزمایشگاه نیلو
آزمایشگاه نیلو
اختلالات اسيد امينه
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
ایران نوین – رجایی
لاغری با دستگاه یا رژیم
کلینیک ایران نوین
کلینیک شارلوت
کلینیک شارلوت
کلیه خدمات پوست،مو و زیبایی
کلینیک ساج
پلی‌کلینیک شبانه‌روزی ساج
هر آنچه شما می‌خواهید
دکتر رضا شعبان‌پور
دکتر رضا شعبان‌پور
طراحی لبخند با لومینییرز سرامیکی بدون کوچک‌ترین تراش
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک

میکانیزم خوشگذرانی چیست؟ فیلم مستهجن عوارض دوپامین رابطه جنسی اینترنتی دوپامین تولید شده از فیلم مستهجن حساس سازی مغز چیست تغییرات مغزی در اثر اعتیاد تغییر مغزی چیست پروتئین دلتا فاس بی اهداف تکاملی دلتا فاس بی

در سری قبلی این مقاله به بررسی تاثیر فیلم مستهجن پرداختیم و دیدیم که در تاثیر دیدن این فیلم ها مقدار زیادی دوپامین در مغز تولید می شود. حال نکته ای که ذهن ما را مشغول می کند این است که این همه دوپامین، عوارضی برای مغز ندارد؟ چه عملکردی بر مغز خواهد داشت؟

عواقب رابطه جنسی اینترنتی

 • شرطی شدن جنسی:

 الف: اینطوری انجام می شود.

ب: این چیزیست که مرا تحریک می کند.

 •  تغییرات مغزی در اثر اعتیاد:

 می تواند بسیار گسترده باشد.

بسیار خوب متوجه شدید. رابطه جنسی اینترنتی یک محرک فوق عادیست و یک ماشین تولید دوپامین. سوال رایج این است:

عواقب احتمالی این همه دوپامین چیست؟

در واقع سوال دقیقتر این است: “عواقب احتمالی این همه دوپامین در پاسخ به یک نوع محرک مشخص چیست؟ (که در اینجا منظور رابطه جنسی اینترنتی و صفحه نمایشگر می باشد).”

عواقب آن زیاد هستند، این تغییرات مغزی یک نقش اساسی را بین هزاران علائم و شرایط دیده شده دارند:

1- شرطی شدگی جنسی که به دو روش کلی خود را نشان می دهد.

– یک نوع شرطی شدگی می تواند اینطوری باشد: “روش رابطه جنسی که مردم دارند اینگونه است، و من نیز باید آن را اینگونه انجام بدهم.” بیشتر تحقیقات و مقالات محبوب روی این وجه شرطی شدگی جنسی متمرکز هستند، خصوصا در مورد نوجوانان.

با این حال فوق العاده مهم این است که “مغز شما بر رابطه جنسی” بر نوع دوم شرطی شدگی جنسی تمرکز می کند.

– می تواند اینگونه خلاصه شود، “این چیزیست که مرا تحریک و بر انگیخته می کند.” این آموزه عمیق تر و قدیمی تر ممکن است شامل این شود:  تماشای رابطه جنسی و تجربه هیجانی بیشتر از  رابطه جنسی  حقیقی، یا نیاز به کیلک کردن از یک ویدئو به ویدئویی دیگر برای اینکه برانگیختگی جنسی حفظ شود، یا لیست تمام نشدنی ابزار آلات جنسی که استفاده کننده گان گزارش می دهند.

2 – تغییرات مغزی در اثر اعتیاد

که بسیار هستند. این تغییرات پیچیده مغزی بسیار وسیع هستند و می توانند بدون ایجاد یک اعتیاد کامل توسعه پیدا کنند. (همانطور که این تحقیق نشان می دهد.)

مفهوم مهم اینجاست: هم شرطی شدگی جنسی و هم اعتیاد، تغییرات مغزی مشترکی ایجاد می کنند، در همان ساختار و راه اندازی شده توسط همان سیگنالهای بیولوژیک.

میکانیزم خوشگذرانی چیست؟ فیلم مستهجن عوارض دوپامین رابطه جنسی اینترنتی دوپامین تولید شده از فیلم مستهجن حساس سازی مغز چیست تغییرات مغزی در اثر اعتیاد تغییر مغزی چیست پروتئین دلتا فاس بی اهداف تکاملی دلتا فاس بی  میکانیزم خوشگذرانی چیست؟ فیلم مستهجن عوارض دوپامین رابطه جنسی اینترنتی دوپامین تولید شده از فیلم مستهجن حساس سازی مغز چیست تغییرات مغزی در اثر اعتیاد تغییر مغزی چیست پروتئین دلتا فاس بی اهداف تکاملی دلتا فاس بی

حساس سازی یا تغییر مغزی

تغییر مغزی “حساس سازی” نامیده می شود. (اما اعتیادهای کاملا توسعه یافته شامل تغییراتی دیگری نیز می شوند) ساختار آن مرکز پاداش می باشد ( nucleus accumbens) و سیگنال اصلی مسلما دوپامین می باشد.

حساس سازی زمانی اتفاق می افتد که مغز نگاه، اصوات، بوها، لامسه، احساسات و خاطرات را با یک پاداش بزرگ به هم مداربندی کند. مثلا خود ارضایی با رابطه جنسی یک مسیر در مغز ایجاد می کند که می تواند در آینده مرکز پاداش مغز ما را منفجر کند. وقتی آنها توسط عوامل و محرکها آزاد می شوند، این مسیر هوس هایی قدرتمند و غیر قابل انکار ایجاد می کنند.

لذت بردن از مواد یا پاداش ها (ارتباط جنسی، غذای کم ارزش) موجب سطوح بالای دوپامین می شود و مغز شما آن را اینگونه تفسیر می کند: “این فعالیت واقعا بسیار ارزشمند است و تو باید آن را بارها و بارها تکرار کنی.” و صد البته هیچ چیز برای مغز شما مهمتر از توسعه دادن ژن های شما نمی باشد حتی اگر سطوح بالاتر مغز شما درک کند که این فقط یک صفحه نمایش است.

دوپامین کمک می کند که آنچه (فرضا) زنده ماندن ژنهای ما را توسعه می دهد مجددا به یاد آوریم و تکرار کنیم و او این را توسط بازبینی مغز انجام می دهد.

میکانیزم خوشگذرانی چیست؟

 دوپامین شامل دلتا فاس بی می باشد

مکانیزم خوشگذارنی و یا مکانیزم عیش یک مزیت تکاملی در موقعیت هایی می باشد که زنده ماندن با انجام دادن چیزی، بیش از آنچه برای رفع نیاز عادی انجام می شده تضمین شده است. مثلا گرگ ها، که نیاز دارند تا 20 کیلو از گوشت یک بار شکار را انبار کنند. یا اجداد ما، که نیاز داشتند چند کیلو بیشتر غذاهایی با کالری های کیفیت بالا را برای نقل و انتقال راحت و زنده ماندن در شرایط سخت ذخیره کنند.

میکانیزم خوشگذرانی چیست؟ فیلم مستهجن عوارض دوپامین رابطه جنسی اینترنتی دوپامین تولید شده از فیلم مستهجن حساس سازی مغز چیست تغییرات مغزی در اثر اعتیاد تغییر مغزی چیست پروتئین دلتا فاس بی اهداف تکاملی دلتا فاس بی  میکانیزم خوشگذرانی چیست؟ فیلم مستهجن عوارض دوپامین رابطه جنسی اینترنتی دوپامین تولید شده از فیلم مستهجن حساس سازی مغز چیست تغییرات مغزی در اثر اعتیاد تغییر مغزی چیست پروتئین دلتا فاس بی اهداف تکاملی دلتا فاس بی  میکانیزم خوشگذرانی چیست؟ فیلم مستهجن عوارض دوپامین رابطه جنسی اینترنتی دوپامین تولید شده از فیلم مستهجن حساس سازی مغز چیست تغییرات مغزی در اثر اعتیاد تغییر مغزی چیست پروتئین دلتا فاس بی اهداف تکاملی دلتا فاس بی

یا فصل جفت گیری، که حرمهایی برای آبستن کردن وجود داشت. در گذشته، این فرصتها نادر و زود گذر بودند. محیط زندگی ما به طرزی جدی تغییر کرده است. اینترنت فرصتهای بی نهایت جفت گیری را ارائه می دهد، که مغز غریزی شما آن را واقعی در نظر می گیرد، چون شما آن را بسیار تحریک کننده می یابید. مثل هر پستاندار دیگری، شما ناخودآگاه تلاش می کنید که ژنهای خود را توسعه و گسترش دهید، اما برای فصل جفت گیری شما پایانی نیست.

کلیک، کلیک، کلیک، خود ارضایی، کلیک، کلیک، کلیک، خود ارضایی، کلیک، کلیک، کلیک. در تمام مدت، به مغز خود استراحتی که نیاز دارد را نمی دهید. این می تواند موجب شود تا مکانیزم عیش شما فرمان را در دست بگیرد. تکامل، هرگز، مغز غریزی شما را برای چنین نوع تحریک بدون توقفی آماده نکرده است.

استفاده بیش از حد (غذا یا  رابطه جنسی) پیامی برای مغز غریزی شماست که شما برنده جایزه بزرگ تکاملی شده اید. با ادامه دادن به “بیش – استفاده کردن” روزانه، سطوح بالای دوپامین تولید، پروتئین دلتا فاس بی را آزاد می کنند. ادامه استفاده مداوم از پاداش های طبیعی (رابطه جنسی ، قند، غذای پرچرب، تمرینات ایروبیک) یا پرداختن مزمن مجازی به هرگونه سوء استفاده موجب می شود دلتا فاس بی تدریجا در مسیر پاداش تجمع پیدا کند. دلتا فاس بی برخی ژنهای مخصوص را فعال می کند که موجب ایجاد چندین تغییر مغزی می شوند، از جمله “حساس سازی“.

روند کلی به این صورت است : سوء مصرف > دوپامین > دلتا فاس بی > حساس سازی

این مهم است که درک کنیم داروهای اعتیاد آور فقط به این خاطر موجب اعتیاد می شوند که مکانیزم هایی را که از قبل برای پاداش های طبیعی وجود دارند منع یا تشدید می کنند. یکی از اهداف تکاملی دلتا فاس بی این است که ما را تشویق به “دستیابی به آن کند، مادامی که به دست آوردن خوب است” این مکانیزم عیش (لذت بردن از) غذا و تولید مثل است، که به خوبی در زمان ها و محیط های دیگر عمل کرده. اما با ظهور نسخه های فوق عادی، پاداش های طبیعی اعتیاد پیدا کردن به غذاهای کم کیفیت و رابطه جنسی اینترنتی، براحتی آب خوردن شده است.


بخش قبلی این مقاله:  مکانیزم مشترک تحریک جنسی و داروی اعتیاد آور

بخش بعدی این مقاله: به زودی منتشر خواهد شد


بازنویسی: فرزانه پاشایی

هر گونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است 

5 1000
ارسال شده در 11 خرداد 1396 توسط با موضوع جنسی

پیشنهاد سردبیر

 • بر روی میزان جریان خون و درد عضلات ماساژ تا چه حد تاثیر گذار است؟
 • ویار داشتن یک زن باردار
 • کشنده های انگیزه و انواع آن
 • برای داروهای فشار خون سیر و قرص سیر رقیب هستند
 • برای رفع کمردرد چه ورزشی توصیه میشود
 • هشدار! در مصرف داروها افراط و تفریط نکنید
 • عاداتی که سلامت کبد را تهدید میکنند
 • همراهی با کودکان در بازی
 • محبوبترین ها

 • ایجاد علاقه به خوردن ناشتا در اطفال
 • همه چیز درمورد شیشه شیر مناسب
 • تاثیرات منفی افزودنی های غیرمجاز خوراکی بر کودکان
 • راه حلی برای کابوس های شبانه کودک
 • تحریک اشتهای بچه ها به غذا خوردن
 • مزیت استفاده از شیر مادر
 • تربیت کودکانی که سندروم داون دارند
 • سندرم کشنده در نوزاد نارس
 • رپورتاژ

 • لیزر بهترین روش در مشکلات دندان های مصنوعی و خانم‌های باردار
 • آشنایی با جدیدترین رکورددار رژیم دکتر کرمانی
 • کرم های طبیعی و شگفت انگیز شرکت ایده آرای پیشگام
 • زیباتر شدن چهره با روش های نوین
 • ترک سیگار با جدیدترین روش توسط دکتر احیایی
 • ارکید
  تلگرام دکتر سلام
  دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما
  x