دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
دیبا
کلینیک تخصصی دیبا
دکتر بابایی
دکتر بابایی
متخصص پوست،مو، زیبایی، لیزر
دکتر شاهین شمس
دکتر شاهین شمس
متخصص جراحی فک و صورت
بیوتی لیزر
بیوتی‌لیزر
دکتر کیان‌پیشه
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دکتر عباسی
دکتر محسن عباسی
متخصص جراحی دهان، فک و صورت، ایمپلنتولوژیست
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک
کلینیک صدف
دکتر فرح آل قیس
متخصص کاشت و پیوند مو

دكتر پيمان عشقی؛ فوق ‌تخصص خون و انكولوژي كودكان

بزرگ شدن آسیب‌ شناسانه غدد لنفاوی

لنفادنوپاتی یا بزرگ شدن آسیب‌ شناسانه غدد لنفاوی یكی از نشانه‌های مهم باطیف تشخیصی گسترده در پزشكی می‌باشد كه از اینرو چالش‌های تشخیصی عمده‌ای رابویژه در کودکان در پی دارد. بنا به تعریف افزایش تعداد و اندازه غدد لنفاوی، تغییر در قوام غدد لنفاوی، و یا ظهور غدد لنفاوی جدید در جایگاه‌هایی كه قبلا وجود نداشته است، لنفادنوپاتی یا غده لنفاوی بیمار، نامیده می‌شود ولی بر اساس اندازه، جایگاه و قوام غده لنفاوی، علائم بالینی همراه،  سن و شرح حال، می‌توان مواردی را که نیاز به بررسی تکمیلی و پیگیری و نظارت بالینی دارد، شناسایی کرد. 3 نوع طبقه‌بندی  برای لنفادنوپاتی‌ها در مراجع علمی بیان شده است. طبقه‌بندی پاتولوژیك؛ پاتوفیزیولوژیك؛ و جایگاهی . كاربردی‌ترین تقسیم بندی لنفادنوپاتی‌ ها، تقسیم‌بندی بر اساس جایگاه و محل آنها می‌باشد. در این نوع طبقه‌بندی لنفادنوپاتی‌ها به 2 دسته ژنرالیزه (درگیری ≤ 2 گروه غیرمجاور) و لوكالیزه (درگیری یك گروه غدد لنفاوی كه درناژ مشابهی دارند) تقسیم‌ می‌شوند. ـ لنفادنوپاتی ژنرالیزه نشانه یك بیماری سیستمیك است. دانستن نقشه در ناژ لنفاتیك در شناخت لنفادنوپاتی‌های لوكال اهمیت وافری دارد.

همواره و به ویژه در توده‌های سر و گردن ومدیاستن باید سایر علل بجز لنفادنوپاتی را مدنظر داشت. در شرایطی كه معاینه، سایز، قوام، سیربروز، علائم همراه و بخصوص جایگاه غده لنفاوی مشكوك به بدخیمی باشد باید بیوپسی در اولین فرصت انجام شود، بخصوص اگر سایر تست‌های كمتر تهاجمی (از جمله آسپیراسیون مغز استخوان) به نتیجه نرسد. موارد زیر در تشخیص  لنفادنوپاتی پاتولوژیك  (مواردی که نیاز به بررسی تکمیلی و پیگیری و نظارت بالینی دارد) كمك‌كننده می‌باشد:
در دوره نوزادی و ابتدای شیرخوارگی معمولا غدد لنفاوی  cm < 5/0 مشاهده نمی‌شود .
در طیف سنی كودكان (از 2 تا 8 لغایت 12 سالگی) غدد لنفاوی زنجیره قدامی گردن تا سایز cm 2 ، آگزیلر cm 1 ، و اینگوینال cm 5/1 نرمال تلقی می‌شود.
در کودکان معمولا غدد لنفاوی بزرگتر از cm 3 بدخیم می‌باشند.
وجود هرگونه غدد لنفاوی سوپراكلاویكولر یا اپی تروكلئر (حتی با سایز cm > 5/0)  معمولا ناشی از بدخیمی ها میباشند.
هر چند غدد خوش‌خیم هم می‌توانند سفت باشند ولی معمولا غدد سفت، با سطح نامنظم، غیر تندر، بهم چسبیده و نیز متصل به بافت‌های مجاور، بدخیم هستند.


غدد دردناك، همراه با التهاب و گرما معمولا ناشی از عفونت مستقیم غدد لنفاوی یا لنفادنیت هستند و گاه قوام میعانی در حالت آبسه پیدا می‌كنند.
لنفادنوپاتی ژنرالیزه به بزرگ شدن ≤ 2 گروه از زنجیره‌های لنفاوی غیرمجاور گفته می‌شود و نشانه یك بیماری سیستمیك است. درگیری یك گروه زنجیره لنفاوی به همراه اسپلنومگالی نیز همین معنا را خواهد داشت.
عدم وجود شكایت یا نشانه التهاب یا عفونت موضعی همراه (از جمله گلو درد، زخم پوستی، درماتیت)؛ كوچك نشدن غده لنفاوی تا حد نرمال در طی 4 تا 6 هفته و یا بزرگ شدن آن در طی 2 هفته علیرغم درمان عفونت و التهاب موضعی ؛ و وجود نشانه‌های سیستمیك همراه (مانند تب بیش از یك هفته، كاهش وزن، تعریق و دردهای استخوانی) نشانه یك لنفادنوپاتی با پاتولوژی عمده سیستمیك می‌باشد.

بیوپسی غده لنفاوی را چگونه و در چه شرایطی انجام می‌دهیم؟

در شرایطی كه معاینه، سایز، قوام، سیربروز، علائم همراه و بخصوص جایگاه غده لنفاوی مشكوك به بدخیمی باشد، باید بیوپسی در اولین فرصت انجام شود، بخصوص اگر سایر تست‌های كمتر تهاجمی (از جمله آسپیراسیون مغز استخوان) به نتیجه نرسد.
در بیوپسی باید غده مناسب انتخاب شود. مثلا در گردن غدد زنجیره قدامی تحتانی به فوقانی ارجح است. همچنین آكزیلر بر زنجیره قدامی ارجح است.


بزرگترین و یا سفت‌ترین غده، باید بیوپسی شود حتی اگر كمتر در دسترس باشد.  غده لنفاوی باید كامل و با كپسول خارج شود، خشك نشود، در حرارت و در نور باقی نماند.
بیوپسی کامل Excisional   روش ایده‌آل می‌باشد.آسپیراسیون و بیوپسی سوزنی به ویژه در طیف كودكان، نمونه كافی و مناسب به دست نمی‌دهد. لذا صرفا در موارد مشکوک به عفونت یا درگیری سارکوماتوز در غدد با دسترسی مشکل، کاربرد دارد.
تهیه Imprint یاTouch prep  بر روی لام شیشه ای هرگاه به بدخیمی مشکوک باشیم جهت ارزیابی مرفولوژیک سلولها و برنامه‌ریزی سریع‌تر تشخیصی و درمانی بعدی ضرورت دارد (جدول 5)
مشاهده انواع هیپرپلازی واكنشی یا گرانولوم غیراختصاصی، ردكننده لنفوما و به ویژه بیماری هوچكین نیست و لذا جای تعجب نیست اگر بیوپسی اول یك بیمار هوچكینی، نرمال گزارش شده باشد. از اینرو اقدامات تشخیصی تكمیلی بر روی نمونه‌های بافتی با مشخصات اولیه بالینی مشکوک و اسمیرهای آسپیره گوناگون، پیشنهاد شده است.


بیشتر بخوانید:  لنفادنوپاتی چیست؟


زندگی آنلاین
5 1000
ارسال شده در 13 خرداد 1396 توسط با موضوع بیماری ها
پيلتن شاپ

پیشنهاد سردبیر

 • جلوگیری از حاملگی با اعمال جراحی
 • غول جهانی نوشابه، پپسی‌کولا و کاهش مواد قندی در نوشابه‌ها
 • تمام آنچه که باید در مورد گربه های پشمالو بدانید
 • جعفر والی به بیمارستانی دیگر منتقل شد
 • تصمیمات جدید برای عمل توبکتومی زنان معتاد
 • اگررژیم غذاییتان را تغییر دهید نیازی به استفاده از مکمل نیست
 • حساسیت و عوامل تحریک کننده آسم
 • هیچ وقت این کار را با دماغ و گوش تان نکنید
 • محبوبترین ها

 • درمان های آنتی بیوتیکی برای آکنه
 • نابودی پوست با لوازم آرایش
 • رفع چربی های موضعی با کویتیشن و مزوتراپی
 • به حالت اول برگردان قسمت های خالی ابرو
 • اشتباهات آقایان هنگام اصلاح با تیغ
 • با این روش های کم خرج از ریزش مو جلوگیری کنید
 • رفع چربی مو
 • عوامل ایجاد ترک های پوستی و راه های پیشگیری از آن
 • رپورتاژ

 • خدمات جراحی لیزر و عروق دکتر محمدی توفیق
 • لیزر درمانی راه حلی بدون تیغ برای دندانپزشکی
 • دکتر شاهین بهجو جراح زیبایی و ترمیمی
 • ورزش و یوگا در بارداری و توصیه های مربوطه
 • جراحی های پیشرفته زیبایی و پلاستیک
 • کلینیک صدف
  دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x