دکتر عباسی
دکتر محسن عباسی
متخصص جراحی دهان، فک و صورت، ایمپلنتولوژیست
دیبا
کلینیک تخصصی دیبا
بیوتی لیزر
بیوتی‌لیزر
دکتر کیان‌پیشه
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک دندانپزشکی رویال
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
دکتر علیرضا فقیهی
دکتر علیرضا فقیهی
متخصص گوش و حلق وبينى
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک
دکتر شاهین شمس
دکتر شاهین شمس
متخصص جراحی فک و صورت
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
کلینیک صدف
دکتر فرح آل قیس
متخصص کاشت و پیوند مو
دکتر بابایی
دکتر بابایی
متخصص پوست،مو، زیبایی، لیزر
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی

فواید شنیدن موسیقی درمان افسردگی با موسیقی افسردگی و موسیقی درمانی آرامش مغز با موسیقی آثار مثبت شنیدن موسیقی

امروزه اکثر مردم به موسیقی مورد علاقه ی خود گوش می دهند. با گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود می توانید افسردگی، ناراحتی و نگرانی خود را بهبود بخشید. در این مقاله از دکتر سلام به بهبود افسردگی با گوش دادن به موسیقی پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

اگر ناراحت، افسرده و نگران هستید، احتمالا خوشحال می شوید اگر بدانید که با گوش کردن به موسیقی مورد علاقه ی خود می توانید از تمام بدحالی ها رهایی پیدا کنید.موسیقی به عنوان یک ضدافسردگی طبیعی می تواند تاثیری مانند بعضی از داروهای ضد افسردگی داشته باشد.

به خاطر همین هم اگر به دنبال راهی برای پایان دادن به روز بد و مزخرف خود هستید، ادامه ی این مطلب را دنبال کنید تا ببینید که موسیقی چطور می تواند تقریبا بلافاصله حالت و خلق و خوی شما را عوض کند.

موسیقی چگونه بر مغز تاثیر می گذارد

موسیقی بر بخش های مختلف مغز تاثیر می گذارد و به همین دلیل هم هست که توسط بسیاری ازمتخصصان در درمان بیماران افسرده یا مضطرب استفاده می شود. وزن موسیقی، ریتم موسیقی، گام و اوج موسیقی همه در نواحی ای از مغز مدیریت و پرداخته می شوند که با احساسات و خلق و خو در ارتباط هستند. این نواحی کلیدی عبارتند از: هیپوکارپ، قشر پیشانی و لوب آهیانه.
هیپوکارپ که یکی از ساختار های سیستم لیمبیک است، مسئول تثبیت خاطرات جدید است و همینطور پاسخ های عاطفی نیز ایجاد می کند. از سوی دیگر قشر پیشانی احساسات و ضربه های روحی شدید را مدیریت می کند؛ این قسمت به انسان کمک می کند که تصمیمات خوب و قابل قبول بگیرد و بنابراین با این کار مانع از بروز رفتارهای نامناسب می شود. به همین ترتیب لوب آهیانه هم مسئول پردازش و درک اطلاعات بوده و برجاهای دیگر هم تاثیرگذار است.

موسیقی به دلیل توانایی اش در دگرگون ساختن بخش های مختلف مغز در بسیاری از تراپی ها و درمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال برای درمان افرادی که سکته ی مغری کرده اند استفاده می شود تا به انها آموزش دهد که چطور دوباره صحبت کنند. به کسانی که لکنت زبان دارند هم توصیه می شود تا بتوانند کلمات را دقیق و واضح تلفظ کنند. از آنجایی که موسیقی با قسمت های مربوط به احساسات هم در ارتباط است، به عنوان درمانی برای تغییر خلق و خو و مود برای بیمارانی که از افسردگی یا اضطراب رنج می برند هم استفاده می شود.

موسیقی چگونه موجب بهبود خلق و خوی شما می شود

هر زمان که احساس ناراحتی وافسردگی می کنید، موسیقی می تواند شما را از این حال خارج کند. موارد زیر راه هایی هستند که موسیقی از طریق آنها روحیه ی شما را بهبود می بخشد:

موسیقی می تواند باعث شادی شما شود

بسیاری از مردم وقتی ناراحت و دپرس هستند، به سراغ موسیقی ریتمیک می روند که خب تعجبی هم نیست که چرا موسیقی یک راه حل مناسب برای کسانی است که احساس ناراحتی می کنند. سال هاست که موسیقی موجب شادی و خوشحالی افراد شده و این به این دلیل است که آهنگ های تسکین دهنده موجب آزاد شدن هورمون سروتونین که هورمون محرک شادی است می شوند. موسیقی همچنین با دوپامین که یک انتقال دهنده ی عصبی است بدن را فرا می گیرد که این انتقال دهنده موجب پیدا کردن حس خوب می شود. موسیقی همینطور راه را برای آزادسازی نور اپی نفرین که هورمونی شادی آور است هموار می کند.

با وجود تمام این هورمون هایی که موجب گسیل شدن شادی به بدن شما می شوند، دیگر نیازی به خرید داروهای گران قیمت افسردگی برای داشتن احساس بهتر ندارید!

موسیقی می تواند به شما انگیزه ببخشد

آهنگ هایی که پیام های مثبت و الهام بخش دارند واقعا می توانند خلق و خوی شما را بهبود ببخشند. پیام هایی که در این آهنگ ها وجود دارد همراه با حس شادی ای که با این آهنگ ها همراه است می تواند به شما انگیزه بدهد که خودتان را جمع و جور کنید و دوباره سعی کنید.

موسیقی باعث کاهش استرس می شود

آیا استرس های کاری موجب ناراحتی و اضطراب شما شده اند؟ یک راه عالی برای برطرف کردن تنشی که موجب ناراحتی شما شده این است که به موزیک گوش کنید. آهنگ های تسکین دهنده می توانند به شما کمک کنند که ماهیچه هایتان را ریلکس کرده و نفس کشیدنتان را آرام تر کنید. با چنین تغییرات فیزیکی ای، شما می توانید استرسی که باعث خشن شدن و دمدمی مزاج بودن شما شده است را از بین ببرید.

موسیقی می تواند در درک شما تاثیرگذار باشد

فواید شنیدن موسیقی درمان افسردگی با موسیقی افسردگی و موسیقی درمانی آرامش مغز با موسیقی آثار مثبت شنیدن موسیقی

حتی اگر چیزی که موجب ناراحتی شمامی شود هم در حال حاضر وجود نداشته باشد، می تواند روزها موجب ناراحتی و دپرسی شما شود؛ مخصوصا اگر خودتان هم جلوی این قضیه را نگیرید!‌اما اگر می خواهید که از دیدگاه مثبت تری در زندگی بهره ببرید، لازم است که به موسیقی های مورد علاقه تان گوش دهید.

مطالعاتی که انجام شده نشان داده اند که وقتی افراد به موزیک های پرجنب و جوش تر گوش می دهند، درک مثبت تری از زندگی دارند.

موسیقی می تواند امواج مغزی شما را تغییر دهد

موسیقی نه تنها می تواند حالت فعلی شما را تغییر دهد، بلکه می تواند بر خلق وخوی شما در آینده نیز تاثیرگذار باشد. حتی اگر موزیک پلیر گوشی تان را هم قطع کنید، موزیکی که چند لحظه پیش گوش می کردید می تواند به طور قابل توجهی امواج مغزی شما را تغییر دهد که این یعنی داشتن مودی مثبت برای ساعت ها و یا حتی روزها!

مود بهتر= زندگی بهتر

موسیقی راهی امن و ارزان برای بهبود خلق و خو است و با بسر بردن در موقعیت روانی بهتر می توانید زندگی بهتری داشته باشد.

مطالعه ای که در این باره انجام شده مهر تاییدی بر این مدعاست. این مطالعه نشان داده است که موسیقی می تواند به طور چشم گیری در بهبود خلق و خو موثر باشد و هر چه انسان ها احساس شادی بیشتری بکنند از سلامتی بهتری برخوردار خواهند بود، از روابطشان رضایت بیشتری خواهند داشت، در رفتار خوب آنها تاثیرگذار خواهد بود و حتی به درآمد بیشتری هم دست پیدا می کنند.

موسیقی هایی که باید گوش کرد

با دانستن اینکه موسیقی می تواند در بهود خلق و خو موثر باشد شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چه نوع موسیقی ای برای گوش دادن بهتر است؟ و خب احتمالا خوشحال می شوید اگر بدانید که تمام موسیقی ها می توانند باعث بهبود مود شما شوند!

در مطالعه ای که انجام شد نتایج نشان داد که دانش آموزانی که به موزیک –هر نوع موزیکی- گوش می کردند شادتر، خوش بین تر، دوستانه تر، آرام تر و ریلکس تر بودند.

درحالیکه اصولا موسیقی های آرامشبخش تر مثل شاهکارهای کلاسیک از بتهوون و موتزارت پیشنهاد می شود، اما تحقیقات نشان داده اند که موسیقی های بلند و خشن مثل راک هم می توانند باعث ایجاد حس مثبت در شما شوند. حتی اگر سبک های موسیقیایی دیگر مثل پاپ، رپ، جاز و غیره را دنبال می کنید هم می توانید در روزهای بد برای اینکه حالتان بهتر شود به موسیقی مورد علاقه تان گوش دهید.

در یک آزمایش افرادی که انتخاب شده بودند را به ۲ گروه تقسیم کردند. یک گروه به موسیقی‌های ریتمیک و شاد گوش می دادند و گروهی دیگر به موزیک های غمگین. افرادی که موزیک شاد گوش می دادند پس از آن احساس شادی بهشان دست داد و افرادی که موزیک غمگین گوش می کردند هم احساس غم و ناراحتی کردند.

اما چیزی که واقعا شگفت آور بود، تغییری بود که در افکار افراد پس از گوش دادن به موزیک ها ایجاد شده بود. کسانی که موسیقی‌غمگین گوش داده بودند چیزهای بد و ناراحت کننده ای که در طول زندگی شان رخ داده بود را به خاطر آوردند و در خود اعتمادبنفس کم تری برای انجام موفقیت آمیز کارهای راحت حس می کردند!

منبع: اقتصاد نیوز

5 1000
ارسال شده در 29 تیر 1396 توسط با موضوع روانشناسی
پيلتن شاپ

مطالب پیشنهادی

پیشنهاد سردبیر

 • چه مقدار قند در روز مصرف می کنید؟
 • در محل کار احساس خستگی میکنم
 • خواب مناسب و پیشگیری از زوال عقل
 • خوردن قرص‌های مکمل کار درستی است؟
 • شیرخوار در سفر
 • درمان هموروئید ناشی از زایمان طبیعی
 • خطر ابتلا به سرطان سینه در صورت استفاده از اسپری
 • ساده ترین روش ها برای پیروز شدن بر اضطراب
 • محبوبترین ها

 • بحث های عاشقانه میان زوجین
 • انگیزش و هیجان چگونه بر هم تاثیر می گذارند
 • تشخیص میزان درونگرایی و برونگرایی افراد
 • از زبان بروس لی 16 درس زندگی انگیزشی را یاد بگیرید
 • فاکتورهای بی اهمیت در نامزدی
 • 4 توصیه زوج های خوشبخت برای داشتن زندگی بهتر
 • 5 دلیل که نشان می دهد روش زندگیتان را اشتباه انتخاب کرده اید
 • اگر نگران ضعف هوشی کودکتان هستید بخوانید
 • رپورتاژ

 • معرفی جدیدترین فناوری جوانسازی صورت
 • مریم جواهریان، متخصص روانشناسی سلامت و استادیار دانشگاه
 • جراحی های پیشرفته زیبایی و پلاستیک
 • ترک سیگار با جدیدترین روش توسط دکتر احیایی
 • لیزرهای نوین راه حلی آسان برای زیبایی لبخند
 • کلینیک صدف
  دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x