کلینیک ساج
پلی‌کلینیک شبانه‌روزی ساج
هر آنچه شما می‌خواهید
نیلوفر داوودپور
دکتر نیلوفر داودپور
ارائه خدمات ترمیمی-زیبایی
دکتر نوروزعلی
دکتر علیرضا نوروزعلی
جراح - دندانپزشک
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو پلاسماجت
کلینیک یکتا
کلینیک یکتا
کلینیک تخصصی پوست و مو
آزمایشگاه نیلو
آزمایشگاه نیلو
اختلالات اسيد امينه
ایران نوین – رجایی
لاغری با دستگاه یا رژیم
کلینیک ایران نوین
دکتر گوگانی
دکتر صابر سید گوگانی
متخصص ارتودنسی
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک دندانپزشکی رویال
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دکتر وفایی
دکتر حمیدرضا وفایی
جراحی پلاستیک و ترمیمی (لیپوماتیک)
دکتر رضا شعبان‌پور
دکتر رضا شعبان‌پور
طراحی لبخند با لومینییرز سرامیکی بدون کوچک‌ترین تراش
 نقش مزاج در ازدواج موفق ازدواج موفق ازدواج صفراوی ها ازدواج سوداوی ها ازدواج بلغمی ها
 مزاج شناسی، رکن اصلی سلامتی و پزشکی را تشکیل می دهد. حتی ازدواج کردن هم مزاج دارد. اگر مزاج خود را به خوبی بشناسید، در ازدواج کردن هم موفق تر خواهید بود. در این مقاله ازدواج موفق با مزاج شناسی را برای شما آورده ایم که مطمئنم خواندن آن خالی از لطف نیست.

لزوم شناخت مزاج

این که جوان‌های امروز دیر ازدواج می‌کنند و زود جدا می‌شوند، به دلیل نداشتن آگاهی قبل از ازدواج است. یکی از راه‌های مهم آگاهی داشتن که تاثیر بسیار زیادی در انتخاب مناسب ازدواج و به عبارتی ازدواج موفق دارد، شناخت مزاج است. بنابراین بهتر اســـت مزاج خودتان را بشناسید یا حداقل قبل از ازدواج مشاوره مزاج شناسی داشته باشید. این را هم بدانید که مزاج‌شناسی هم مربوط به جسم است، هم اخلاق و بحث روحیه را هم شامل می‌شود.برای مثال کسی که دارای مزاج دموی سالم است، بهتر است با کسی که دارای دموی بهاری است، ازدواج کند و اگر غلبه خلط دیگر دارد، با ضد آن یعنی سرد و خشک‌(پاییزی) ازدواج کند. یعنی مزاج صفراوی‌(مزاج گرم و خشک) با مزاج بلغمی‌(سرد و تر) و مزاج دموی‌(گرم و تر) با مزاج سوداوی(سرد و خشک) اما در کل همه مزاج‌ها تا وقتی سالم هستند و غلبه‌ای ندارند، می‌توانند با هم ازدواج کنند.

   نکته: سن هم مزاج دارد. معمولا از زمان تولد تا ۱۵ سالگی بهاری و به عبارتی گرم و تر هستند. از حدود ۱۵ تا ۳۵ ساله مزاج تابستانه یعنی گرم و خشک هستند. ۳۵ تا ۶۰ ساله پاییز و به عبارت دیگر سرد و خشک هستند و از۶۰ به بالا سن بلغمی و به عبارتی سرد و تر محسوب می‌شوند.ضمنا سن ما دو ترکیب دارد. یکی وراثت و دیگری محیطی که می‌توان با آموزش مزاج اخلاقی رفتاری را از وراثت به سمت محیط تقویت کرد. یعنی وراثت ضعف را در محیـــط قـــوی و وراثـــت قـــوی را در محیط خوب قوی‌تر کرد. امام رضا(ع) نیز فرموده‌اند: تقویت به عین و درمان به ضد است.جالب اســــت بدانید با علــــم پزشکی شیمیایی نیز می‌شود مزاج‌ها را توضیح داد. گایتون در کتاب فیزیولوژی  می‌گوید   Ph خون طبیعی 7/2 تا 7/4  است. اگر کمتر از این باشد، اسیدی و طبع سرد شده و اگر بیشتر از این حد باشد، قلیایی و طبع گرم می‌شود.به هر حال مزاج وجود دارد و همه باید آن را بشناسند حتی در قرآن از جمله آیه پنجم و هفدهم در سوره انسان از طبع و مزاج سخن به میان آمده است که این بالاترین مدرک از وجود آن است.برای مثال ما چهار فصل داریم که هر فصلی مزاج دارد. بهار گرم و تر‌(دم)، تابستان گرم و خشک‌(صفرا)، پاییز سرد و خشک‌(سواد) و زمستان سرد و تر‌(بلغم) است. هر فردی نیز به همین منوال مزاج دارد که از روی رفتار  آن‌ها به خوبی مشخص می‌شود. بدین ترتیب که:

نقش مزاج در ازدواج موفق ازدواج موفق ازدواج صفراوی ها ازدواج سوداوی ها ازدواج بلغمی ها  نقش مزاج در ازدواج موفق ازدواج موفق ازدواج صفراوی ها ازدواج سوداوی ها ازدواج بلغمی ها

بهاری ها

افرادی که درشت استخوان و عضلانی هستند، بهاری و جزو گروه گرم و تر هستند.‌ اخلاق بهاری‌ها چنین است که خوش گذران و خوش مشرب‌اند. رویایی‌اند، مثل شیر می‌مانند، به خودشان می‌رسند و به اصطلاح خوش خوراک هستند.بهاری‌ها زبان پهن و قرمز دارند، خوش خواب، مدیر‌‌ و مدبر، منظم و با اعتماد به نفس بالا نیز هستند.غذاهای گرم و تر مثل گوشت‌ها، آجیل، شیره‌ها را کمتر استفاده کنند. ضمنا مصلح مزاج‌های بهاری غذاهای سرد و خشک است.

تابستانی ها

افرادی که لاغر با بدنی کشیده هستند و رگ‌های برجسته دارند، جزو صفراوی‌‌ها هستند. اخلاق تابستانی‌ها یعنی صفراوی‌ها تند و تیزند، چابکند، زبان آن ها کمی تند است، خواب شان کم است، اهداف زیادی را در زندگی دنبال می‌کنند، کارهای پر‌تحرک را دوست دارند و زود آتشی می‌شوند که زود هم به اصطلاح فروکش می‌کنند. همچنین روابط عمومی بالایی دارند.دیگر آن که تابستانی‌ها یک جا بند نمی‌شوند، تند تند حرف می زنند. زبان باریک و کشیده، نگاه تیز و بدن قوی و عضلانی دارند.غذاهای گرم و خشک کمتر و سرد و تر بیشتر بخورند و مصلح مزاج‌های تابستانی‌ها غذاهای سرد ‌و تراست.

پاییزی ها

افرادی که لاغر و کشیده‌اند و رگ‌‌های برجسته ندارند، جزو دسته سوم یعنی سوداوی هستند.پاییزی‌ها آرام و کم حرف هستند. با آرامش کارشان را انجام می‌ دهند، متین و دیر‌جوش هستند و اغلب کارهای بدون تحرک را دوست دارند.همچنین آرام، محتاط، با وقار، دیرجوش با روابط عمومی پایین هستند. همچنین فکور، حسابدار و دقیق هستند و کارهای دفتری درخور آنهاست. به اصطلاح مو را از ماست بیرون می‌کشند. از غذاهای سرد و خشک بپرهیزند و گرم و تر بخورند و غذاهای سرد را نخورند مگر با مصلحش مثلا عدسی با آویشن یا گلپر.

زمستانی ها

افرادی که چاق و عضلات شان شل و وارفته است، جزو دسته بعدی یعنی بلغمی مزاج هستند.زمستانی‌ها مهربان با عضلات شل، چربی بدن بالا، آب بدن بالا، با همه سازگارند و علاقه به تفریح دارند. همچنین  به کارهای پر‌تحرک علاقه‌ای ندارند و اهل ریسک نیستند.غذاهای سرد و تر کمتر بخورند مگر با مصلحات‌شان. البته در تابستان غذاهای سرد و تر برای آن ها چندان مشکلی نیست.

اصفهان زیبا

5 1000
ارسال شده در 6 مرداد 1396 توسط با موضوع طب سنتی و گیاهان دارویی

پیشنهاد سردبیر

 • یک کارآفرین، چگونه باید با نا امیدی کنار بیاید؟
 • بهره برداری بیمارستان ریگان تا پایان امسال
 • منتظر مالاریای میمونی باشید
 • دلایل فشار خون بالا و معالجه آن
 • چگونگی غلبه بر انزوای اجتماعی کودکان
 • مایکروفر و این عوارض جانبی
 • پیشروی پیری در افراد مختلف
 • روابطتان را مستحکم تر کنید
 • محبوبترین ها

 • ۱۰ مشکل که شما را مجبور به ترک یک رابطه می کند
 • درباره هدف‌گذاری ناپلئون هیل چه توصیه هایی دارد؟
 • درمان مشکلات روحی با مراجعه به این افراد
 • مسائلی در مورد هیپنوتیزم که باید بدانید
 • نقش صحیح و استاندارد ایستادن در افزایش اعتماد به نفس
 • اگر این مشکل ها را در دوران عقد دارید جدی تر فکر کنید
 • هنگامی که کار اصل دلچسب نیست 1
 • تستی برای سنجیدن میزان کنترل شما بر عصبانیت
 • رپورتاژ

 • بالون معده بدون نیاز به بیهوشی و بستری توسط دکتر فرامرزی
 • مرجع فروش انواع ویلچر, ویلچر برقی, واکر, عصا
 • کلینیک دندانپزشکی تخصصی دکتر حاجی زاده
 • دکتر شاهین بهجو جراح زیبایی و ترمیمی
 • بیماری های پستان (اعمال جراحی-کنترل و بررسی توده ها و سرطان پستان)
 • ارکید
  تلگرام دکتر سلام
  دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما
  x