233

سیب میوه ای خوشمزه و ترد که یکی از محبوب ترین میوه ها در طول دوران های مختلف در میان دوستدارن سلامتی و تناسب اندام بوده و هست. شاید علت این امر گفته ای باشد که در میان مردم معروف است،

یعنی “خوردن یک عدد سیب در روز ما را از دکتر بی نیاز می کند” ، اما آیا این گفته واقعیت دارد؟سیب ماده غذایی فوق العاده ایست! وقتی پدران پدربزرگ های ما این عبارت را ابداع کردند، منظورشان کمی متفاوت بوده. شکی نیست که سیب ماده غذایی سالمی است و برای ما خوب است، اما خواص دارویی آن سبب ابداع این جمله نشده است. در حقیقت، در انگلستان قدیم، کلمه Apple برای توصیف هر میوه گردی به کار می رفت. از این رو خوردن یک عدد سیب (Apple) در روز به معنای خوردن یک میوه گرد بوده است.

برخی حقایق جالب درباره میزان سلامتی و فواید سیب:

این میوه شگفت انگیز سرشار از ماده فیتونوترینت (phytonutrients) است که برای رسیدن به سلامتی عالیست. از مبارزه با چاقی گرفته تا تقویت سیستم ایمنی، از جمله فواید این میوه است. متخصصان تغذیه واشنگتن درباره ارزش غذایی و فواید سیب بیشتر برای ما توضیح می دهند.

1.سیب برای کاهش کلسترول.

این میوه کلسترول خوب را افزایش داده و کلسترول بد را کاهش می دهد و به کاهش وزن هم کمک می کند.

2.سیب یک میوه فوق العاده است.

یک پژوهش جدید که از 1021 خریدار در آمریکا انجام شده نشان داد، افراد مختلف به سیب به عنوان یک میوه عالی ، قابل دسترس با قیمت مناسب فکر می کنند و این میوه را منبع انرژی که ارزش غذایی آن با بلوبری و انار همتراز است، می دانند.

3.چاقی را دور می کند.

مطالعه ای که در دانشگاه واشنگتن انجام شد ، نشان داد برخی ترکیبات موجود در سیب می توانند به پیشگیری از بیماری های خاصی که به چاقی منجر می شوند، کمک کنند. سیب ترش می تواند به رشد باکتری های خوب در روده کمک کرده و به طور برابری در شکم پخش شوند. سوخت و ساز سالم در بدن به مقدار کافی باکتری های خوب بستگی دارد، که همین امر می تواند روی سطح التهاب تاثیر گذاشته و به ما کمک کند تا بیشتر احساس سیری کنیم.

4.خطر بیماری های قلبی و سکته را کاهش می دهد.

امروزه سکته یکی از کشنده ترین بیماری هاست. تحقیقات نشان دادن که سیب و محصولاتی که حاوی سیب هستند (مثل آبمیوه ی آن) می تواند به کاهش خطر بیماری های قلبی کمک کرده و همچنین سایز دور کمر و فشار خون شما را کاهش دهد.

5.مواد غذایی مثل سیب می تواند به افزایش قدرت مغز شما کمک کند.

سیب حاوی قند طبیعی است که باعث افزایش انرژی می شود. پس بعد از ظهرها به جای نوشیدن یه فنجان قهوه، یک عدد سیب بخورید.

6.از شما در برابر سرطان روده محافظت می کند.

وقتی صحبت از سیب و فواید آن به میان می آید، خبرهای خوبی هم به گوش می رسد! تحقیقات جدید نشان دادند که پکتین و عصاره سیب می تواند توانایی بدن را در برابر سرطان روده افزایش دهد. محققان آلمانی ترکیباتی را در سیب و عصاره آن پیدا کردند که در روده واکنش نشان داده و به کاهش رشد سلول های پیش سرطانی و تومور کمک می کند.

7.برای حفظ سلامتی ریه ها عالیست.

دو تحقیق اخیر بریتانیایی نشان دادند که مصرف سیب، سلامتی ریه ها را بهبود می دهد. افرادی که در طول هفته حداقل پنج عدد سیب می خورند، عملکرد ریه هایشان بهتر است. محققان دانشگاه ناتینگهام گزارش دادند افرادی که پنج عدد سیب در طول هفته مصرف می کنند خیلی کمتر احتمال دارد به بیماری های تنفسی مبتلا شوند.

8.بهترین میوه برای کاهش وزن است.

سیب یک منبع عالی از فیبر غذایی است که به هضم و کاهش وزن را سرعت می دهد. یک عدد سیب متوسط حاوی پنج گرم فیبر است. همچنین سیب کاملا بدون چربی و کلسترول بوده و یک میان وعده و دسر عالی برای شماست.

9.سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

سیب حاوی ویتامین C است که برای تقویت سیستم ایمنی ضروریست. ویتامین C به بدن کمک می کند تا زخم ها را درمان کرده و عضلات را سالم نگه دارد. همچنین اجازه ساخت رادیکال های آزاد (باعث نابودی سلول های سالم شده و به سرطان یا دیگر بیماری های مزمن منجر می شوند) در بدن را نمی دهد.

10.تمیز کننده طبیعی دندان ها هستند.

سیب پوسیدگی دندان را توسط پاک کردن آنها و کشتن باکتری ها، کاهش می دهد.پس سیب بخورید تا دیگر بیمار نشوید!

نکات مفید

تا زمانی که تصمیم به مصرف سیب نکرده اید، آن را نشویید.برای پیشگیری از سیاه شدن سیب های خرد شده، آنها را در یک بخش آبلیمو و سه بخش آب خیس کنید.سیب را در یخچال نگه داریداگر سیب ها نرسیده و سفت هستند، آنها را در دمای اتاق نگه دارید.بهترین گزینه برای تهیه دسر استفاده از سیب تازه است.برای تهیه یک میان وعده سریع و آسان می توانید سیب خرد شده را با کره بادام زمینی طعم دار کرده و با کراکر و پنیر سرو کنید.سیب تازه باعث خوشمزه تر شدن دسرهای میوه ای مثل کلوچه، کیک ، نان و … می شود.سیب وقتی در کنار مرغ سرو شود، باعث طعم بهتر این غذا می شود.

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد.