reasons-to-stop-drinking-alcohol

شاید مصرف هر چیزی در حد اعتدالش خوب و لذت بخش هم باشد، اما زمانی که برایتان تبدیل به یک عادت شود به آن معتاد می‌شوید و دیگر خلاصی از آن برایتان سخت خواهد بود. الکل یکی از چیزهایی است که اعتیاد آور است.

بنابراین در این راهنما شما را با جنبه‌های منفی نوشیدن الکل آشنا می‌کنیم و امیدواریم که انگیزه‌ی کافی برای قطع مصرف آنرا برایتان ایجاد کند.

۱. برای قلبتان خطرناک است

مصرف الکل باعث خواهد شد تا خون شما در نقاط مختلفی از بدنتان لخته شود. هنگامی که این لخته‌ها با جریان خون به سمت قلبتان حرکت کنند، می‌توانند بلافاصله باعث توقف عمل‌کرد قلب شوند. این اتفاق می‌تواند کشنده بوده و یا باعث ایست قلبی شدیدی شود. جدای از این، رشته‌های عصبی و عروق متصل به قلب نیز از این اتفاق تأثیر منفی برداشت کرده که منجر به مرگ زودرس می‌شوند.

۲. می‌تواند باعث از دست دادن حافظه و مشکلات عصبی شود

کوچک شدن مغز به میزان خیلی ناچیزی در هر ۱۰ سال اتفاقی طبیعی است، اما زمانی که شخصی شروع به نوشیدن بصورت مداوم نماید، الکل از طریق کوچک کردن برخی از سلول‌های عصبی مهم مغز پیش از موعد مقرر، مانع کار آنها شده، و در نتیجه در کوتاه مدت باعث از دست دادن حافظه‌ی بلند مدت خواهد شد.

جدای از این، می‌تواند به طور همیشگی به سلول‌های مغزی خاصی که به شخص برای انجام کارهای روزمره‌اش همچون راه رفتن، غذا خوردن یا حتی تلفن کردن کمک می‌کند آسیب برساند. درمان چنین بیمارانی از نظر پزشکی کار بسیار دشواری است. این بیماری زوال عقل یا همان جنون نامیده می‌شود!

۳. فشار خون را بالا می‌برد

مصرف الکل به طور منظم می‌تواند باعث اختلال در عملکرد سیستم عصبی که وظیفه‌ی مراقبت از فشار خون شما را دارد شود. با توجه به این موضوع، فشار خون شما افزایش پیدا کرده و باعث بوجود آمدن مشکلاتی در کلیه و قلب شما می‌شود. افزایش ناگهانی فشار خون حتی در برخی موارد می‌تواند باعث مرگ شود!

۴. می‌تواند منجر به سرطان و بیماری‌های دیگر شود

خانم‌هایی که خیلی الکل می‌نوشند در معرض ابتلا به سرطان سینه و انواع دیگر سرطان هستند. الکل باعث خواهد شد سلول‌های سالم و جدید برای مبارزه با سلول‌های سرطانی تولید نشوند. این آسیب همچنین از بیماری‌های مقاربتی همچون ایدز نیز دعوت بعمل می‌آورد!

۵. می‌تواند باعث کم آبی شدید شود

یکی از خواص الکل این است که باعث بی آب کردن اندام‌ها می‌شود. اشخاصی که خیلی الکل می‌نوشند آب کمتری در بدن خود دارند. این اتفاق بر روی بزرگترین عضو بدن که پوست باشد، تأثیر مستقیم گذاشته و نهایتان آنرا دچار عفونت و دیگر بیماری‌های پوستی می‌کند. اگر شخصی که مصرف الکل بالایی دارد، در طول روز آب کافی ننوشد، بدنش می‌تواند کاملاً بی آب شده و وی را به کما ببرد!

۶. می‌تواند باعث چاقی شود

هنگامی که شروع به مصرف الکل می‌کنید وزن خود را چک کنید. الکل می‌تواند وزن شما را فوق‌العاده افزایش دهد! الکل کالُری فراوان و البته ارزش غذایی صفر دارد. کسانی که خیلی می‌نوشند، غذای سالم هم نمی‌خورند، چرا که از آنجایی که الکل کالُری بدن را فراهم کرده احساس سیری می‌کنند. پس مصرف بیش از اندازه‌ی الکل به بدن اجازه نمی‌دهد تا مواد مغذی سالم را دریافت کند، بنابراین ساختار بدن تضعیف می‌شود.

۷. می‌تواند شما را از تفکر باز دارد

الکل، با سرعت خیلی کمی شروع به اثر گزاری بر روی مغز می‌کند. اگر شما خیلی بنوشید، احتمالاً راه رفتن، صحبت کردن و کارهای دیگر برایتان سخت خواهد شد. کم کم این اتفاقات به افسردگی هم می‌انجامد. زمانی که غرق در افسردگی خود شدید، درون یک دور باطل گیر خواهید افتاد. شما سعی می‌کنید تا بیشتر بنوشید بلکه از افسردگی رهایی یابید!

منبع- مجله اینترنتی تناسب اندام