250

امروزه با وجود امتحانات و رقابت های سختی که کودکان و نوجوانان با آنها روبرو هستند، استرس چیز عجیبی نیست. حتی بدون در نظر گرفتن این رقابت ها، فشار ثابت ناشی از کلاس های بعد از مدرسه

و یا فعالیت هایی که باعث تضعیف انرژی کودکان می شود، احساس مداوم خستگی را در آنها ایجاد می کند. چند روش ساده وجود دارد که می توانند زندگی را برای فرزندتان ساده تر کنند.در فشار آوردن به فرزندتان برای رسیدن به موفقیت زیاده روی نکنید. اگر می بینید که فرزندتان در حال مبارزه و تلاش است، صبور بوده و به جای سرزنش کردن و نق زدن به او کمک کنید.بعضی اوقات بچه به این نیاز دارند که اعتماد به نفسشان کمی بیشتر شود. تشویق کلامی روش خوبی برای ایجاد احساس خوب در آنهاست.اگر در تلاش های پیاپی، فرزندتان به هدفش نرسید و موفق نشد، طوری رفتار نکنید که انگار دنیا به آخر رسیده است، همه ی انسان ها لیاقت شانس دیگری را هم دارند.فرزندتان را برای انجام فعالیت که دوست ندارد تحت فشار نگذارید. فقط به این خاطر که شما خیلی خوب پیانو می نوازید به این معنی نیست که پسر یا دختر شما هم باید همین کار را ادامه دهد. اگر دوست دارد چیز دیگری را امتحان کند، به او اجازه انتخاب دهید. وقتی فرزندتان از انجام چیزی لذت ببرد، دیگر برایش سخت و طاقت فرسا به نظر نمی آید.کارهایی مشترک با فرزندتان انجام دهید. این کار می تواند خیلی ساده باشد، مثل رفتن به فروشگاه یا وقت گذارنی در یک موزه. گاهی یک استراحت بین کارهای روزمره می تواند همان چیزی باشد که فرزندتان برای شروع دوباره نیاز دارد.

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد.