images.jpg757

سکته با این علائم اتفاق می افتد ،بهتر است مهمترین نشانه های آن را بشناسید.

مطالعات و پژوهش های یکی از محققان دانشگاه گلاسکو University of Glasgow ، منجر به کشف ارتباط بین فشار خون ، افسردگی و افزایش خطر ابتلا به سکته شد . بر این اساس میزان بالای فشار خون یا کم بودن آن  زمانی که همراه با عارضه افسردگی باشد ، خطر بروز سکته را در فرد به شدت افزایش خواهد داد .

دکتر باوتش جانی Bhautesh Jani سرپرست این تیم تحقیقاتی در مطالعات خود با بررسی شرایط 35 هزار و 537 بیمار مبتلا به عوارض قلبی ، دیابت و دارای سابقه سکته ، به ارزیابی نقش افسردگی در بروز این عوارض پرداخت . این مطالعات برای مدت چهار سال ادامه یافت و در این مدت زمان تعداد 3 هزار و 939 فرد بیمار از بین افراد مورد مطالعه قرار گرفته ، حداقل  یک عارضه خطرناک و آسیب رسان را تجربه کرده بودند .

نتایج تحقیقات انجام شده بسیار شگفت انگیز بود . دکتر جانی با آنالیز یافته های خود دریافت که خطر بروز مشکلاتی از جمله سکته ، حملات قلبی ، نقصان در عملکرد قلب یا مرگ بر اثر بیماری های مرتبط با قلب در بین افرادی که دارای افسردگی و فشار خون بالا هستند به میزان 83 درصد بیشتر از سایرین بوده و افرادی که به طور همزمان از افسردگی و کم بودن فشار خون خود رنج می برند 36 درصد بیشتر از افرادی که دارای تنها یکی از این دو عارضه هستند ، در معرض سکته های قلبی قرار دارند .

وی در این رابطه اعلام کرد : ” من پیشنهاد می کنم مجامع پزشکی و درمانی با تمرکز بر این موضوع ، به بررسی میزان فشار خون بیماران دارای افسردگی بپردازند . به این ترتیب و با کنترل میزان فشار خون در این گروه از بیماران ؛ احتمال آسیب و مرگ و میر بر اثر عوارض ناشی از نارسائی های قلبی و سکته در این افراد به شدت کاهش پیدا خواهد کرد . “

وی در خاتمه بر این موضوع نیز تاکید کرد که بیماران دارای فشار خون بالا یا پائین باید از نظر روانی تحت کنترل قرار گرفته و در صورت بروز علائم افسردگی در آن ها ، روش های درمانی در اسرع وقت باید انجام شود .