cluster_headache_treatment

سردردهای مزمن میگرنی چه پیامدهای ناگواری با خود به همراه دارند و سردرد خوشه ای چه نوع سردردی است؟

منصوره تقا رئیس انجمن علمی سردرد ایران ضمن تشریح روش جدید تزریق بوتاکس در درمان سردردهای مزمن میگرنی هشدار داد که متاسفانه گاهی این تزریق‌ها برای سردردهای دیگر که تاثیر ندارد هم استفاده می‌شود یا روش‌های تزریقی که استاندارد نیستند تجویز می‌شود که فقط صرف هزینه است و البته گاهی هم عوارضی برجا می‌گذارد.
وی با بیان اینکه طی سال‌های اخیر درمان سردرد بیشتر معطوف به داروهای خوراکی بوده است، اظهار کرد: اما گاهی در مورد میگرن مزمن که دفعات سردرد زیاد است یا یک نوع سردرد به اسم سردرد خوشه ای که سردردهای بسیار شدید هستند و ممکن است در روز چندین مرتبه اتفاق بیافتند در بعضی مواقع مقاوم به درمان خوراکی توصیه می‌شود.
وی افزود: برخی انواع دیگر نیز فقط با کمک داروهای خوراکی قابل کنترل و درمان نیستند. در این میان از روش‌های تزریقی و روش‌های غیر دارویی دیگر بهره گرفته می‌شود.
تقاء افزود: طبق تاییدیه انجمن غذا و داروی آمریکا تزریق بوتاکس فقط در مورد سردردهای میگرنی مزمن به‌کار می‌رود. در میگرن مزمن حداقل ۳ ماه پشت سر هم و هر ماه بیش از ۱۵ روز سردرد وجود دارد به گونه ای که بیمار حداقل ۸ روز آن را درد شدید داشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه نحوه تزریق هم پروتکل خاصی دارد و در چهارمین کنگره سردرد آموزش‌های لازم در قالب یک کارگاه ارائه می‌شود، چهارمین کنگره بین المللی سردرد از ۲۵ تا ۲۷ شهریورماه در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود،

افکارخبر،