ms-ribbon-2
با چه علائمی می توانیم به تهدید ام اس برای بدنمان مشکوک شویم و مهمترین علامت های ابتلا به این بیماری کدامند؟

بیماری MS به علت اختلال درسیستم دفایی بدن ایجاد می شود که در این حالت تعادل بین سلول های ایمنی مهار کننده و کمک کننده به هم می ریزد.
چه زمانی باید به بیماری MS مشکوک شویم؟عصر ایران- همه افراد گاهی در زندگی روزانه به علت آلودگی صوتی ، ترافیک و زندگی ماشینی دچارخستگی وبی حوصلگی و حتی ضعف عمومی می شوند که پس از استراحت این موارد برطرف می شود ولی اگر پس از گذراندن یک دوره استرس آور مثل امتحانی که برای آن دلهره به وجود می آید با علائمی مانند تاری دید ، خواب رفتن و نداشتن بنیه در دست ها و یا پاها مواجه شویم باید برای پیگیری موضوع به پزشک مراجعه شود.

نکته قابل توجه این است که علائم ذکر شده در هر فرد نمی تواند صرفا مربوط به یک بیماری باشد ولی باید برسی های لازم در مورد بیمار انجام شود.

در مورد بیماریMS مواردی مانند سردردهای مداوم ،افسردگی،تشنج و فلج عصب صورت باید مورد بررسی دقیق پزشک متخصص قرار گیرد و لذا فردبا دیدن چنین علائمی ضمن اینکه نباید نگران نشود جهت کنترل و انجام معاینات و آزمایشات لازم به متخصص مربوطه مراجعه نماید.

بیماری MS چیست؟

از دید کلی بیماری MS به علت اختلال درسیستم دفایی بدن ایجاد می شود که در این حالت تعادل بین سلول های ایمنی مهار کننده و کمک کننده به هم می ریزد.

بر خلاف بیماری ایدز که سیستم دفایی بدن ضعیف می شود در بیماری MS سیستم دفایی بدن بیش فعال شده و لذا بر علیه ماده سفید وگاهی خاکستری مغز آنتی بادی هایی تولید می کند که این آنتی بادی ها باعث تخریب این مناطق در مغز شده و ممکن است هر نقطه از این دو قشر را درگیر کند.

مشکلات حرکتی و ضعف در سیستم های تعادلی و حسی از جمله آسیب هایی است که به مغر وارد می شود

از موارد دیگر آسیب در بیماری MS تاری دید به علت دمیلینه شدن عصب بینایی است در این حالت چشم پزشک در معاینه چیزی نمی بیند و لذا بیمار برای درمان باید به متخصص مغزواعصاب مراجعه کند .

یکی از نکات مهم در بیماری MS مرتبط بودن آن با عواملی مانند سن، جنس و عامل وراثت است
ویتامین D به علت تقویت سیستم ایمنی می تواند موجب پیشگیری در این بیماری شده و در مقابل سیگار کشیدن موجب تشدید بیماری وبروز حملات شود.

دکتر بهروز نیکنام
متخصص مغز و اعصاب