رئيس كميته بهداشت موادغذايي جامعه‌دامپزشكان درتهران گفت: باقي مانده‌هاي دارويي در مواد غذايي با منشا دامي سلامت انسان را تهديد مي‌كند.
دكتر ” آراسب دباغ‌مقدم ” روز شنبه در گفت و گو با ايرنا مركز استان تهران افزود: تحقيقات نشان مي‌دهد كه باقي‌مانده دارويي درمواد غذايي بامنشا دامي همچون گوشت سفيدوقرمز، شير، لبنيات و تخم‌مرغ سبب بروز آلرژي، نقص جنين در زنان باردار و حتي ايجاد سرطان در انسان مي‌شود.

وي اظهار داشت : باقي مانده‌هاي دارويي در مواد غذايي با منشا دامي بر روي تكامل شخصيتي و رفتاري و حتي يادگيري مصرف‌كنندگان نيزتاثيرگذار بوده و ميزان و رشد آن را كاهش مي‌دهد.

دباغ مقدم افزود: ميزان اين اثرگذاري در افراد سالخورده، كودكان و نوزادان و افراد داراي ضعف جسماني بيشتر است.

وي گفت: تحقيقات نشان مي‌دهد كه ‪ ۸۰‬درصد حيوانات مورد مصرف تغذيه‌اي در انسان، در دوره‌اي از زندگي خود تحت درمان دارويي قرار مي‌گيرند.

رئيس كميته بهداشت مواد غذايي جامعه دامپزشكان در تهران اظهار داشت:
عدم رعايت مدت زمان منع مصرف فرآورده‌هاي دامي و گاه استفاده دامداران از داروهاي فاقد مجوز دامپزشكي در ايجاد بيماري در انسان نقش موثري دارد.

دباغ مقدم افزود: بر اساس مطالعات انجام شده توسط سازمان غذا و داروي آمريكا، در ‪ ۷۶‬درصد موارد ابتلاي انسان به بيماري درنتيجه مصرف مواد غذايي با منشا دامي مدت زمان منع مصرف رعايت نشده و درشش درصد مواردنيز داروهاي فاقد مجوز دامپزشكي مصرف شده است.

وي ادامه داد: تاكنون تحقيق جامعي به صورت ملي در سطح كشور ما در اين خصوص انجام نشده است.

وي يادآور شد: استفاده از دارو در سيستم‌هاي دامپروري از صدها سال گذشته شروع شده و اكنون نيز با پيشرفت علم دامپروري و صنعتي شدن سيستم‌هاي آن و نگهداري حيوانات به صورت نزديك بهم و متراكم استفاده از داروها براي حفظ سلامت حيوانات امري اجتناب ناپذير است.

وي گفت: بر اين اساس، توصيه مي‌شود كه دامپزشكي به عنوان متولي اصلي بخش بهداشت مواد غذايي با منشا دامي نسبت به تجهيز آزمايشگاه‌هاي مواد غذايي به منظور سنجش باقي مانده آنتي‌بيوتيك‌ها، هورمون‌ها، سموم و آفت كش‌ها در مواد غذايي با منشا دامي اقدام كند.

دباغ مقدم تصريح كرد: از آنجا كه در كشور ما از دارو تنها به منظور درمان دام استفاده مي‌شود، تشكيل كميته‌اي جهت نظارت بركنترل باقي مانده‌هاي دارويي در موادغذايي با منشا دامي نقش موثري بر پيشگيري از بروز بيماري در انسان دارد.

وي خاطر نشان كرد: گردش مالي داروهاي دامپزشكي در جهان حدود هشت هزار ميليون دلار در سال است.