86501268_XS

اهمیت این ویتامین برای سالمندان نقش بسیار مهم و حیاتی دارد و کمبود این ویتامین آنانرا به مشکلات عدیده ای دچار می کند!

در این مطالعه که حدود پنج سال به طول انجامیده، 318 داوطلب با میانگین سنی 76 سال مورد بررسی قرار گرفتند.
برای بررسی ها از آزمایشی به نام 25 هیدروکسی یا 25-OHD استفاده شده است که دقیق ترین روش برای اندازه گیری میزان ویتامین D بدن است. ویتامین D هیدروکسی 25 در کلیه ها به شکل فعال ویتامین D تبدیل می شود تا بتواند سطح کلسیم و فسفات بدن را کنترل کند.
حدود 20 تا 50 نانوگرم در میلی لیتر سرم 25 – OHD نشان می دهد میزان ویتامین D بدن کافی است؛ حدود 12 تا 20 نشاندهنده ناکافی بودن این ویتامین و کمتر از 12 نشان دهنده کمبود این ویتامین است.
این آزمایش نشان می دهد که بیش از 60 درصد داوطلبان سطح ویتامین Dپایینی داشتند و بیش از یک چهارم شرکت کنندگان، با کمبود ویتامین D مواجه بودند.
این مطالعه و بررسی های قبلی نشان می دهد که سطح پایین ویتامین Dبا کاهش توانایی شناختی و زوال عقل مرتبط است و احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد.
در این مطالعه آمده است حدود 70 تا 90 درصد افرادی که اختلال شناختی دارند، سطح ویتامین D ناکافی دارند.
ویتامین D یک عامل ضروری برای جذب کلسیم بدن، رشد استخوان ها، رشد سلول ها، عملکرد صحیح عصبی و عضلانی و بهبود سیستم ایمنی بدن است.
البته زیاده روی در مصرف این ویتامین نیز خطر بروز سنگ کلیه و حمله قلبی را به دنبال دارد.
شیر، حبوبات، ماهی و روغن ماهی، تخم مرغ، آب پرتقال، قارچ ، انواع پنیر و خاویار حاوی مقدار زیادی ویتامین D هستند و نورخورشید مهمترین منبع ویتامین D است.
بر اساس تحقیقات انجام گرفته، ویتامین D از بروز سرطان روده بزرگ، افسردگی، مرگ زودرس، سکته مغزی، ام اس و پوکی استخون جلوگیری می کندنتایج این تحقیقات در نشریه JAMA Neurology منتشر شده است.

ایرنا از رویترز