index.jpg89+

 مهمترین و تاثیرگذارترین عامل برای طلاق گرفتن زوجین در کشورمان کدامند؟

نایب رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ایران گفت: تمایزات، عامل اصلی طلاق در دهه اخیر بوده است در حالی که می‌توان از این تمایزها به عنوان تنوع در زندگی استفاده کرد.

 شکوه نوابی‌نژاد، امروز(24 شهریور) در دومین همایش ملی «شخصیت و زندگی نوین»، در دانشگاه آزاد سنندج اظهار کرد: خانواده در عین کوچک بودن اثرگذارترین نهاد جامعه است که باید به شکل صحیح و در راستای سلامت جامعه برای اداره آن تلاش کرد.

وی افزود: رابطه فرزند و والدین یک شبکه به هم تنیده است و پدران و مادران در این شبکه می‌توانند بهترین الگو برای فرزندان خود باشند.

استاد دانشگاه خوارزمی و نایب رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره ایران عنوان کرد: روانشناسی جدید بیشترین تاکیدش در پنج سال اول زندگی بر نقش پدر و مادر و فراهم کردن محیطی سالم و آرام برای فرزندان است.

وی تصریح کرد: یکی از برداشت‌های غلط و رایج در هنگام ازدواج، تلاش برای تغییر جنبه‌های شخصیتی طرف مقابل است در حالی که چنین چیزی در واقع غیرممکن است.

نوابی‌نژاد با تاکید بر آموزش مهارت برقراری ارتباط بین زوجین، ذکر کرد: زندگی زناشویی مستلزم مهارت‌های ویژه‌ای است و شبیه بودن دو طرف به یکدیگر، راه درستی نیست.

وی تفاوت‌های زوجین را نقطه قوت زندگی زناشویی دانست و ادامه داد: تمایز در سلیقه‌ها و علایق زوجین می‌تواند موجب ایجاد تنوع در زندگی شود.

این استاد دانشگاه بیان کرد: تمایزات عامل اصلی طلاق در دهه اخیر بوده است در حالی که می‌توان از این تمایزها برای ایجاد تنوع در زندگی بهره گرفت.

وی خاطرنشان کرد: همچنین مشکلات رایج در فرزندپروری باعث سرد شدن روابط بین زن و مرد شده است و تجربه سختی را برای آنها به همراه خواهد داشت که 80 درصد زوجین از سردی روابط گلایه دارند.

نوابی‌نژاد وقت نگذاشتن پدر خانواده برای فرزندان سه تا پنج ساله را یکی از مشکلات کنونی جامعه دانست و یادآور شد: با توجه به اینکه توافق روشنی بین زن و مرد برای تربیت فرزند وجود ندارد، این مسئله مشکلات زیادی را در تربیت فرزندان به وجود آورده است.

(ایسنا)