Muscle-building-supplements-linked-to-testicular-cancer-risk_strict_xxl

مکمل های غیرمجاز ورزشی خطر مرگ را برای استفاده کننندگان به همراه دارند بهتر است ورزشکاران در این مورد بیشتر مراقب باشند!

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به مخاطرات استفاده از دارو های نیروزا و مکمل های ورزشی غیرمجاز،خواستار برخورد قاطع با عرضه کنندگان شد و تاکید کرد: نظارت دقیق وزارت بهداشت مانع از فروش مکمل های ورزشی غیرمجاز در داروخانه ها شده است.

رسول خضری  از مصرف بی رویه مکمل های غیرمجاز توسط برخی از ورزشکاران انتقاد کرد و گفت: متاسفانه برخی از ورزشکاران به خاطر افزایش حجم عضله با استفاده بی رویه از این مواد و بدون توجه به عوارض آنها سلامتی خود را به خطر می اندازند.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، از توزیع گسترده مکمل های ورزشی غیرمجاز در باشگاه های بدنسازی، برخی از عطاری ها و فروشگاه های غیرمجاز انتقاد کرد و گفت: با توجه به اینکه عده ای سودجو با توزیع گسترده مکمل های نیروزا با جان ورزشکاران بازی می کنند لازم است مسئولان ذی ربط با این افراد برخورد جدی و قاطع داشته باشند.

خضری مکمل های غیرمجاز را برای سلامتی مضر خواند و اظهار داشت: ویتامین های این داروها محلول در چربی هستند به هیچ وجه دفع نشده و اختلالاتی را در کبد، کلیه و حتی قلب، مغز و چشم ایجاد می کنند.

وی تصریح کرد: متاسفانه برخی از باشگاه های ورزشی و بدن سازی رسالت اصلی خود را فراموش و بدون توجه به سلامت ورزشکاران اقدام به فروش و عرضه داروها و مکمل های غیرمجاز به ورزشکاران می کنند و ورزشکاران هم بدون آنکه از محتوای مواد تشکیل دهنده مکمل های غیرمجاز اطلاعی داشته باشند اقدام به مصرف کرده و عوارض جبران ناپذیری را به خود و خانواده وارد می کنند.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس، خواستار نظارت بیشتر متولیان بر باشگاه های بدنسازی شد و ادامه داد: با توجه به اینکه خطر مصرف داورهای نیروزا و بدن سازی در باشگاه های ورزشی به شدت احساس می شود لذا لازم است که مسئولان ذی ربط به این حوزه ورود و نظارت بیشتری را بر باشگاه های بدن سازی داشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس نهم بر ضرورت شناسایی و برخورد جدی با قاچاقچیان مکمل های ورزشی غیرمجاز، تاکید کرد و گفت: قسمتی اعظمی از این مواد در لابراتوارهای زیرزمینی و غیرقانونی در کشور ساخته و بسته بندی می شوند و به خاطر عدم کنترل مبادی ورودی و نبود نظارت توسط برخی از عطاری ها، باشگاه های بدنسازی و مراکز غیرمجاز پخش و عرضه می شوند.

وی نسبت به عوارض مکمل های ورزشی غیرمجاز هشدار و خواستار برخورد جدی و قاطع وزارت بهداشت، مجامع امور صنفی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت ورزش و جوانان با عرضه کنندگان این مواد خطرناک و مرگ آور شد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تاکید بر اینکه احتمال فروش مکمل های ورزشی غیرمجاز در داروخانه ها وجود ندارد، اظهار داشت: نظارت دقیق وزارت بهداشت باعث شده داروخانه ها، مکمل های ورزشی را از شرکت های معتبر خریداری می کنند که در صورت ایجاد عارضه در مصرف کنندگان قادر به شناسایی و برخورد با شرکت سازنده باشند؛ بنابراین به خاطر اینکه داروهای موجود در داروخانه ها استانداردهای لازم را دارا هستند، داروهای غیرمجاز اکثرا در عطاری ها و باشگاه های بدنسازی به فروش می رسند.

خضری با تاکید براینکه داروها و مکمل های ورزشی باید با تجویز پزشک و از داروخانه ها تهیه شود، تصریح کرد: مصرف هر دارویی بدون نظر و تجویز پزشک می تواند به شدت خطرساز باشد و در همین راستا اکثر مکمل هایی که در باشگاه های ورزشی عرضه و به فروش می رسند تقلبی و قاچاق است که لازم است ورزشکاران از خرید این داروها خودداری کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم از نظارت ضعیف وزارت بهداشت بر عطاری ها انتقاد کرد و گفت: لازم است وزارت بهداشت با نظارت بیشتر بر این مراکز، برخورد قاطع با عرضه کنندگان مکمل های غیرمجاز و مرگ آور داشته باشند.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر درمجلس شورای اسلامی، با انتقاد از فروش پودرهای لاغری حاوی مواد مخدر (شیشه) در برخی از آرایشگاه های مردانه و زنانه در کشور، گفت: متاسفانه برخی از افراد سودجو در آرایشگاه ها پودرهای حاوی مواد مخدر را به عنوان پودر لاغری به مشتریان عرضه می کنند بنابراین لازم است مسئولان ذی ربط با عوامل عرضه این مواد به شدت برخورد کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از حجم بالای قاچاق کالاهای سلامت محور، گفت: میزان قاچاق از مبادی رسمی بیشتر از 5 درصد نیست و اگر قاچاق کالایی بیشتر از این باشد حتما از مبادی رسمی وارد می شود البته قاچاق دو حالت بیشتر ندارد یا داخل کشور در لابراتوارهای زیرزمینی تولید یا از طریق مبادی رسمی وارد می شود

خانه ملت