cyber-bullying

یکی ازعوامل بروز پرخاشگری در جوانان می تواند اعتیاد آنان به شبکه های اجتماعی باشد!

 حضور دانش‌آموزان و نوجوانان در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند متأثر از عوامل بسیاری باشد، اما جدا از این عوامل، این حضور می‌تواند مشکلات بسیاری را برای نوجوانان به همراه داشته باشد.

محققان دانشگاه گلاسکو طی پژوهشی به بررسی استفاده حدود 500 نوجوان 11 تا 17 ساله از شبکه‌های اجتماعی در طول شبانه‌روز پرداختند؛ آن‌ها سپس میزان کیفیت خواب، اعتماد به نفس، پرخاشگری و افسردگی در این نوجوانان را ارزیابی کردند.

آن‌ها در این پژوهش دریافتند که استفاده از شبکه‌های اجتماعی به هر میزان که باشد، کاهش کیفیت خواب، کاهش میزان اعتماد به نفس و افزایش میزان پرخاشگری و افسردگی را به دنبال دارد. در این میان نوجوانانی که در طول شب از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند از کیفیت خواب پایین‌تری نسبت به بقیه برخوردار بودند.

دوران نوجوانی دورانی است که نوجوان مستعد پرخاشگری و افسردگی می شود و کاهش کیفیت خواب در این افراد این حالات را در نوجوان تشدید می‌کند.

پیش از این نیز محققان اثبات کرده بودند که استفاده بی‌رویه از شبکه‌های اجتماعی با اسکیزوفرنی و کاهش سلامت مغز ارتباط مستقیمی دارد.

محققان پیشنهاد می‌کنند که خانواده‌ها زمان استفاده نوجوانان را از شبکه‌های اجتماعی محدود و قانونمند کنند. آن‌ها باید دستگاه‌هایی مانند موبایل و کامپیوتر را خاموش کنند تا نوجوانان دسترسی به ایمیل و پیام‌های خود نداشته باشند؛ به عقیده محققان اجرای این پیشنهادها گامی مهم در بازیابی روحی و مغزی نوجوانان است.

نتایج این تحقیقات در کنفرانس سالانه BPS Developmental and Social Psychology Section در انگلستان ارائه شد

ایسنا منطقه خوزستان