7662ebfb8bfabc2963a7b594f8577cebb9edcf7d

افراد با مزاج خشک را دیده اید چه خصوصیات اخلاقی چه ویژگی های رفتاری مخصوص به خود دارند حرکات و عکس العمل های آنان چگونه است و از چه مواد خوراکی باید دوری کنندو چه جیزهایی برای آن ها مفید است؟

حمید الله افراسیابیان اظهار داشت: منظور از رفتار دستگاه یا سیستم عصبی، «حرکات انسان به مفهوم کلی» است که دامنه ای وسیع دارد (از حرکت اعضای حنجره و تکلم، تا پیچیده ترین حرکات بدن) و خواب و بیداری نیز با توجه به فعالیت یا عدم فعالیت حرکتی فرد در این تقسیم بندی ذکر شده است.

به گفته وی گرمی مزاجی موجب سرعت حرکت است؛ بنابراین صفراوی‌ها که گرم و خشک هستند (از آنجا که خشکی موجب تشدید اثرات گرماست) در این زمینه سریع ترین افراد هستند.

افراد گرم و خشک خیلی تند راه می‌روند، با نشاط و پر حرکتند

این دستیار تخصصی طب سنتی بیان کرد: افراد گرم و خشک خیلی تند راه می‌روند، با نشاط و پر حرکتند. خیلی سریع حرف می‌زنند و به علت حرارت مزاجی، صدای بلند و رسا دارند.

افراسیابیان افزود: افراد صفراوی مزاج یا گرم و خشک خیلی زود عکس العمل نشان می‌دهند؛ یعنی اساساً عجول هستند و انتظار دارند هر کاری خیلی سریع انجام شود.

افراد صفراوی مزاج خیلی زود خشمگین می‌شوند

وی ادامه داد: افراد صفراوی مزاج نسبت به محرک‌های خارجی خیلی سریع واکنش نشان می‌دهند و اگر موضوعی آنها را آزرده کند، سریعاً خشمگین می‌شوند.

این دستیار تخصصی طب سنتی اضافه کرد: چون واکنش صفراوی مزاجان به علت گرمای مزاج است، و تحت کنترل خوشان نیست، خیلی زود هم پشیمان می‌شوند.

افراسیابیان خاطرنشان کرد: افراد گرم و خشک از نظر خواب نیز به علت گرمای مغز، خواب کم دارند و به علت خشکی مغز، خواب سبک دارند.

توصیه‌هایی برای صفراوی مزاجان

افرادی که دارای مزاج گرم و خشک هستند بهتر است که از سبزی‌هایی مانند کاهو، اسفناج، لیمو ترش تازه، کدو حلوایی، نخود فرنگی, ماش, میوه‌های ترش, لواشک خانگی بهره ببرند، همچنین مصرف آش جو با سبزی‌هایی مانند گشنیز کم و جعفری بدون کشک می‌تواند به دفع صفرا کمک کند. عرق کاسنی و عرق شاطره بهترین نوشیدنی برای این گونه افراد است و از مصرف بیش از حد تخم مرغ، سیر و پیاز، ادویه تند و تیز باید پرهیز کنند. همچنین خاکشیر همراه با آب جوش صبح ناشتا به دفع صفرا کمک می‌کند.

تسنیم