7662ebfb8bfabc2963a7b594f8577cebb9edcf7d

می خواهیم دمویی مزاجان را بیشتر بشناسیم و درمورد مزاج و خلق و خوی آنان بیشتر بدانیم خواب و خوراک آنان چگونه است؟رفتارهای آنان عموما چگونه است و از لحاظ قیافه و استخوان بندی و هیکل چگونه اند؟

 حمیدالله افراسیابیان درباره مزاج دموی اظهار داشت: به طور معمول، خواب افراد در یک دید کلی به طور معتدل 8 ساعت است.

به گفته وی در منابع طب سنتی حتی به خواب 10 ساعت به عنوان یک خواب طبیعی (در تعدادی از مزاج ها) اشاره شده است. اما صفراوی‌ها عموماً حدود 6 ساعت (یا کمی بیشتر یا کم تر) می‌خوابند و با این وجود سرحال هستند.

این دستیار تخصصی طب سنتی بیان داشت: دموی‌ها گرم و تر هستند و در آنها رطوبت گرما را تعدیل می‌کند؛ پس در کل از صفراوی‌ها آرام تر هستند.

افراسیابیان افزود: افراد گرم و تر یا اصطلاحا دموی مزاج‌ها تند و محکم گام برمی‌دارند، تکلم رسا و قوی، حرکات نسبتاً سریع دارند اما عجول نیستند.

وی ادامه داد: افراد گرم و تر نسبت به محرک‌های خارجی واکنش ملایم‌تری دارند و به عبارت دیگر زود عکس العمل نشان نمی‌دهند، بلکه خود را کنترل می‌کنند.

این دستیار تخصصی طب سنتی خاطرنشان کرد: دموی مزاجان چون قوه عکس العمل را کنترل می‌کنند، در صورتی که خشمگین شوند، امکان دارد واکنش‌های خطرناکی از خود نشان دهند.

افراسیابیان یاداور شد: چون دموی‌ها عکس العمل سریع نسبت به اطرافیان ندارند و صبورند، در رفاقت و دوستی نیز پایدارند.

وی افزود: رطوبت مزاج عامل عمق خواب است، بنابراین دموی مزاجان افرادی خوش خواب هستند و در شبانه روز، به هشت ساعت یا بیشتر نیاز به خواب دارند.

این دستیار تخصصی طب سنتی بیان داشت: دموی‌ها درشت هیکل هستند و معمولا صورتشان گل انداخته بوده و به دلیل گرمی مزاج استخوان‌های درشتی دارند.

توصیه‌هایی برای افراد دموی مزاج

بهتر است که از مصرف بیش از حد موادغذایی خونساز پرهیز کنند، همچنین از خوردن غذاهای سرخ شده چرب , و پر حجم و غلیظ شیرینی‌های قنادی, سس, قهوه, ماست, بادمجان, ادویجات تند, غذاهای شور, گوشت زیاد, خامه , غذاهای نشاسته ای, آب یخ , دوغ , نوشابه , تخم مرغ زیاد , نوشیدن مایعات همراه با غذا یا بعد از غذا , خرما, رب , ترشی , سرکه , سیر , چای, نسکافه, ماست و غذاهای آماده و فست فودها پرهیز کنند.

تسنیم ,