Hijab_Niqab_Muslim_Veil
خانم های چادری می توانند برای ایجاد تنوع و تازگی البته با حفظ حجابشان از یک سری نکات مفید و ارزنده بهره بگیرند و با استفاده از رنگ ها ومتدهای متنوع به روز باشند و با کمی ذوق و سلیقه به حجابشان زیبایی ببخشند!

چادری‌ها به هیچ وجه افراد بداخلاق، گوشه‌گیر و اخمو نیستند. آنها این توانایی را دارند که ضمن احترام به عرف و قانون، با ترکیب رنگ‌‌های ملایم در کنار چادر، آرامش و انرژی مثبت را به اطرافیان خود هدیه کنند.
 تعریف حجاب و پوشش در هر زمان نسبت به زمان‌های قبل دارای تفاوت‌هایی است. این تفاوت می‌تواند در مدل، رنگ یا چگونگی استفاده از یک پوشش باشد.
امروزه با توجه به عرف‌های پذیرفته شده در جامعه ایران، انتظار نمی‌رود که خانم‌ها افرادی گوشه‌گیر و منزوی باشند یا ارتباطات اجتماعی خود را محدود کنند. بلکه در جامعه‌ای که زنان و مردان تقریبا دارای سهم  و نقش مساوی در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و علمی هستند گریزی از برقراری ارتباطات شهروندی و اجتماعی در چارچوب عرف و قانون نیست و در این بین، معمولا خانم‌ها نسبت به چگونگی پوشش و حجاب خود حساسیت دارند و برایشان مهم است که چگونه در محیط کار، تحصیل و اماکن عمومی حضور یابند.
گوشه‌گیری برای همه ممنوع است
بانوان جامعه ایران در چارچوب عرف‌های ملی و اسلامی در انتخاب نوع حجاب آزاد هستند؛ عده‌ای از مانتوهای متنوع و گوناگون بهره می‌گیرند و عده‌ای چادر را انتخاب می‌کنند. حال همانطور که در نشریات و مجلات ویژه مد و لباس، درباره نوع و رنگ انواع پوشش به ارائه پیشنهاد و نظر می‌پردازند، ما هم می‌خواهیم همین کار را درباره چادر انجام دهیم و شما به پیشنهادهای ما فکر کنید. البته ما فعلا به کلیت موضوع می‌پردازیم و بحث درباره جزئیات می‌تواند در گزارش‌های دیگری یا از طریق مشارکت و دست به قلم شدن شما پیگیری شود.
قبل از هرچیز بهتر است بدانیم که چادری‌ها لزوما خانم‌های اخمو، بداخلاق یا با صورت‌های درهم و گرفته نیستند. شاید عرف‌های ایرانیان در زمان‌ها و دوره‌های خاص تاریخی انتظار داشته است که بانوان گوشه‌گیر باشند اما دین ما هرگز چنین انتظاری از خانم‌ها نداشته و ندارد. خنده‌رو بودن در حد نرمال، داشتن ارتباطات منطقی اجتماعی، و به قول امروزی‌ها منتقل کردن انرژی مثبت به دیگران موضوعی است که هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها چه در جوامع شرقی و چه غربی مورد تاکید قرار دارد و البته تاکیدات دینی ما در این باره بیشتر است. بنابراین برای خوش‌تیپ بودن نیازی به مراجعه به الگوهای غربی و غیر وطنی نیست بلکه این روزها طرح‌ها و سلیقه‌های متنوعی از سوی جوانان خوش‌ذوق ایرانی درباره پوشش ارائه می‌شود.
یک چادری به‌روز باشید
اگر شما چادری هستید، برای آنکه بتوانید پوشش خود را به ‌روز کنید لازم است هرازگاهی از طرح‌ها و مدل‌های مختلف پوشش از جمله چادر و پوشش‌های جانبی آن که وارد بازار می‌شود مطلع باشید و دست‌کم هر سال یکبار اطلاعات خود را تازه کنید. البته نیاز نیست که حتما مدل‌های مختلف را امتحان کنید و گاه همین که شما مطلع باشید و ذهن ناخودآگاه خود را با آن اطلاعات درگیر نگه دارید، کفایت می‌کند چرا که در این صورت شما می‌توانید به دیگران راهنمایی و مشورت بدهید و اگر زمانی تصمیم به تغییر مدل و طرح پوشش خود داشتید، اقدام راحت‌تر و مبتنی بر اندیشه و تفکر داشته باشید.
چادری‌های خوش‌تیپ و پرانرژی می‌توانند در محیط‌های زنانه یا مختلط الگوی بانوان دیگر باشند و از آنجا که بنا به روالی خوب یا ناخوب، مدل‌های لباس به سرعت در جامعه مورد تقلید دیگران قرار می‌گیرد، بنابراین چادری‌های خوش‌پوش و خوش‌اخلاق می‌توانند در جلب و تشویق دیگران برای استفاده از این نوع پوشش تاثیرگذار باشند.
اگر می‌گوییم خانم‌های چادری خوش‌تیپ باید به دیگران انرژی و روحیه مثبت بدهند، لزوما به معنای ارتباط با جنس مخالف نیست بلکه بسیاری از محیط‌های کاری و شغلی در جامعه ما مختص زنان است و این افراد می‌توانند با نوع برخورد و پوشش خود، فضای کار و تحصیلشان را با حس‌های خوب و پسندیده تزئین کنند.
رنگ‌ها را به خدمت تیپ‌تان بگیرید!
استفاده از رنگ‌های مختلف در پیراهن، شلوار، شال، کیف دوشی، کفش، جوراب، روسری و مقنعه در کنار چادر به شرطی که به قول امروزی‌ها جیغ نباشد و ملایم باشد، می‌تواند چهره جوان‌پسند و خانم‌پسندی از چادری‌ها ارائه کند. شما می‌توانید متناسب با فصل و شرایط آب و هوایی پوشش خود را با ترکیب زیبا از رنگ‌ها انتخاب کنید. بنابراین خوب است که درباره رنگ‌ها هم مطالعه کنید و با روان‌شناسی آنها آشنا شوید و نیز بتوانید بهترین و هماهنگ‌ترین رنگ‌ها را در کنار یکدیگر قرار دهید.
البته اصلا تصور نکنید که لزوما باید به سراغ اجناس گران‌قیمت بروید؛ نه! چراکه فروشگاه‌های زیادی در سطح شهر‌ها وجود دارند که کیف، کفش، شال، روسری، مقنعه و لوازم دخترانه و زنانه را در رنگ‌های خوب، شاد و جوان‌پسند ارائه می‌کنند. مثلا اگر شما در تهران هستید، می‌توانید نشانی فروشگاه‌هایی که دست‌سازه‌ها و آفریده‌های جوانان هنرمند و صاحب ذوق ایرانی را به فروش می‌رسانند از اینترنت پیدا کنید و دستی به سر و روی پوشش خود بکشید.
نظافت روزانه در جامعه‌ سالم
فراموش نکنیم که نه‌تنها چادری‌ها بلکه تمام خانم‌ها و آقایان باید به نظافت روزانه خود اهمیت بدهند. چراکه وقتی ما در جامعه حضور می‌یابیم فقط متعلق به خودمان نیستیم بلکه دیگران نیز از حضور ما سهم دارند. بنابراین نباید موجب آزار آنها بشویم. به طور مثال مسواک زدن ما هرچند برای سلامت و بهداشت دندان و دهان خودمان مفید است اما برای انجام این کار دارای وظیفه و مسئولیت اجتماعی هستیم. آیا بهتر نیست وقتی صد‌ها نفر در واگن‌های مترو از جمله واگن بانوان مشغول تنفس هستند، رایحه خوش در فضا منتشر شود و همه شهروندان از حضور در کنار یکدیگر احساس آرامش داشته باشند؟
پس حتما به یاد می‌سپاریم که نظافت روزانه همچون مسواک کردن دندان‌ها، دوش آب سرد یا گرم پنج دقیقه‌ای و استفاده از عطرهای ملایم می‌تواند تصویر بهتری از همه ما از جمله خانم‌ها و بویژه چادری‌های خوش‌تیپ ترسیم کند.
yjc