15

رژیم غذایی به آن سادگی هم که فکر میکنید نیست هرچیزی راه و روش و اصول خاص خود را دارد پس بهتر است قبل از هرچیزی به فواید رژیم غذایی و دانستنی رژیم غذایی بپردازیماین کاری نیست که هرچند وقت یکبار انجام دهید، کاریست که باید روز به روز انجام دهید تا تغییر را ببینید.

***

آیا تا به حال یک چیز را هر روز به مدت یک هفته خوردید؟

بیشتر افراد – به ویژه متخصصان تغذیه – میگویند در بهترین حالت این ایده خسته کننده است و در بدترین حالت نا سالم.متخصصان توصیه میکنند روزانه از همه گروه های مواد غذایی: سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، محصولات لبنی کم چرب و محصولات پروتئینی بدون چربی استفاده کنیم. در همین گروه های غذایی نیز باید تنوع را رعایت کنیم تا از تمام مواد مغذی بهره ببریم.استفاده از میوه ها و سبزیجات متنوع مزایای فراوانی برای سلامت دارد از جمله افزایش طول عمر و کاهش خطرات بیماری های مزمن. با این حال برخی تحقیقات اخیرا به این نتیجه رسیدند که تکرار خوردن نوع خاصی غذا مزایایی دارد، از جمله کنترل مصرف ناخواسته مواد غذایی، که دانشمندان امیدوارند به مردم در دستیابی به اهداف رژیم غذایی کمک کند.

گزینه های نا سالم را محدود کنید

حتما هر کدام از شما در نقطه ای از زندگی غذایی خوشمزه ( مثلا بستنی یا پیتزا ) خورده اید و با خوشحالی گفتید: من میتوانم این غذا را هر روز بخورم! محققان تغذیه در دانشگاه تنسی این را فریب مینامند.تحقیقی طراحی شد که در آن بیش از 200 فرد بالغ را به دو گره تقسیم کردند که هر دو گروه رژیمی با یک اندازه کالری داشتند. یک گروه ( نیمی از افراد بالغ ) محدود شد که به مدت 18 ماه تنها از دو نوع تنقلات به انتخاب خودشان استفاده کنند. گروه دیگر نیز چند نوع تنقلات برایشان در نظر گرفته شد اما نه به انتخاب خودشان. جالب اینجا بود گروهی که محدود به دو انتخاب شده بود کالری بسیار کمی از تنقلات دریافت کرد چون پس از مدتی از یکنواختی خسته شده بودند.دکتر هولی راینور، استاد تغذیه در دانشگاه تنسی، تحقیق را رهبری میکرد، او می گوید: نتایج نشان میدهد، محدود کردن یک گروه غذایی خاص به یک نوع مصرف آن را کاهش میدهد – که میتواد به افراد کمک کند مقدار مصرفشان از یک نوع غذا را کاهش دهند.البته این تحقیقات نشان نداد که محدود کردن نوع تنقلات باعث لاغری میشود تنها نشان داد که میزان مصرف را پایین می آورد. پس محدود کردن تنوع چنین غذاهایی کمک میکند کمتر از آنها بخوریم، که برای گام اول خوب است. اما آیا راهی هست که کمک کند با استفاده از این شناخت از غذاهای مغذی بیشتری استفاده کنیم؟ جواب این سوال بله است. میتوان با ایجاد تنوع در غذاهای سالم میل به خوردن آنها را افزایش دهیم و کاری کنیم از آنها خسته نشویم.

استفاده از تنوع به نفع خود

تحقیقاتی روی انسان ها و حیوانات انجام شده که نشان میدهد هرچقدر تنوع در یک وعده بیشتر باشد بیشتر نیز میخوریم. در این تحقیق به افراد ( و در تحقیقی دیگر به سگ ها ) در یک وعده چندین نوع غذا داده شد ، نتیجه این بود که آنها مقدار بیشتری غذا خوردند.همچنین در تحقیق بلند مدتی که روی 1000 نفر انجام شد مشخص شد تنوع در خوردن غذاهای پر کالری طی 5 تا 9 سال به شدت خطر چاقی را در این افراد بالا برده است.مایا وادیولو محقق و متخصص تغذیه در دانشگاه هاروارد از تنوع در برنامه غذایی در جهت مثبت استفاده کرد تا بتواند میزان استفاده از غذاهایی مانند میوه و سبزیجات را در برنامه غذایی افزایش دهد.اگر به هر اندازه ای که دلتان میخواهد به شما سیب دهند، بعد از مدتی به دلیل کاهش اشتهای شما به سیب میزان استفاده تان نیز کمتر میشود. اما همین که به شما میوه ای جدید میدهیم – مثلا پرتقال – از آن بیشتر لذت میبرید و از خوردنش انصراف نمیدهید.اضافه کردن میوه، سبزیجات و غلات کامل به برنامه غذایی مزایای فراوانی برای سلامت دارد، از جمله کاهش خطر بیماری های مزمن و کاهش وزن. میتوان از تحقیقاتی که به آنها اشاره شد استفاده کرد و تنوع غذاهای سالم را در برنامه غذایی بالا برد.

منبع: کرمانی