Antibacterial-soap-not-so-dif

درمورد صابون آنتی باکتریال و فرق آن با صابون معمولی چه میزان اطلاع دارید و آیا می دانستید این دو با هم هیچ فرقی ندارند و از لحاظ کارایی باهم مساوی اند؟و صابون آنتی باکتریال نمی تواند نسبت به صابون معمولی مزیتی داشته باشد!

این یک خبر رسمی است: محصولات مختلف آنتی باکتریال نمی‌توانند نتیجه‌ای بهتر از صابون معمولی داشته باشند.

 اگر خیلی مراقب بهداشت دست‌هایتان هستید، احتمالاً از محصولات آنتی باکتریال استفاده کرده‌اید؛ که خیلی از آن‌ها حاوی «تری کولسان» هستند، یک ماده مؤثر در مبارزه با باکتری‌ها و ویروس‌ها. اما نگرانی‌هایی در مورد استفاده زیاد از تری کولسان وجود دارد چون می‌تواند به مقاوم شدن باکتری‌ها، مختل کردن هورمون‌ها و حتی –احتمالاً- ابتلا به بعضی سرطان‌ها منجر شود. به همین دلیل اداره دارو و غذای آمریکا در سال 2013 از کارخانه‌ها خواست، ثابت کنند صابون‌های آنتی باکتریال ایمن و موثرتر از صابون‌های معمولی است.

آنچه دانشمندان یافتند و نتیجه‌اش در مجله «Journal of Antimicrobial Chemotherapy» منتشر شده، نشان می‌دهد فرمول‌های به کار رفته در محصولات آنتی باکتریال نمی‌تواند بیش تر از صابون‌های معمولی، باکتری بکشد.

اکنون محققان در کره جنوبی دست به آزمایشی مشابه روی 2 محلول از صابون‌های معمولی و آنتی باکتریال زده‌اند. آن‌ها متوجه شدند صابون‌های آنتی باکتریال فقط وقتی بهتر از صابون‌های معمولی باکتری‌ها را از بین می‌برد که 9 ساعت از ماندن محلول گذشته باشد. با توجه به این که هیچ کس شستن دست‌هایش را 9 ساعت طول نمی‌دهد، بنابراین برای شستن دست فرقی نمی‌کند از صابون معمولی استفاده کنید یا آنتی باکتریال.

فراموش نکنید،‌ سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده، شستن دست 20 ثانیه طول بکشد.

سایت «تایم»