back-pain-five-feelings_377x171_171269149
چگونه می توان از بروز دردهای ناحیه کمر پیشگیری کرد و اجازه پیشروی و ماندگارشدن به آن ها نداد چه عوامل روحی در بروز کمردردتاثیرگذارهستند و می توانند در ایجاد آن نقش داشته باشند چه درمان هایی برای این امر وجود دارد؟

دکتر فرجود شکوهی عضو فیزیوتراپیست شورایعالی سازمان نظام پزشکی  با اشاره به اینکه 80 درصد از افراد در دوران زندگی خود حداقل یک مرتبه به علت کمردرد به پزشک مراجعه کرده‌اند، اذعان داشت‌: اگرچه علت کمردرد در بسیاری از بیماران از طریق شکایت بیمار، آزمونهای بالینی و آزمایشگاهی و همچنین بخش تصویر برداری پزشکی قابل شناسایی است، ولی به دلیل شایع بودن دردهای ناحیه کمر و عوامل مختلفی که در ایجاد آن نقش دارند، تشخیص علت اصلی به وجود آورنده کمردرد مشکل است.
وی افزود: کهنه و مزمن شدن کمردرد به عواملی مانند اختلالات روحی، نارضایتی از شغل، طولانی شدن مدت درد، دردهای ارجاعی (ریفرال)، سابقه کمردرد، میزان ناتوانی بیمار، استفاده از کفش نامناسب و غیره بستگی دارد.
وی با بیان اینکه عوامل روحی شامل نگرش و باورهای بیمار نسبت به درد یا میزان ترس بیمار از درد و حرکت، استرس، افسردگی، رضایت شغلی، اعتماد به نفس و عزت نفس ار جمله مواردی هستند که در ابتلا به کمر درد موثر هستند، ادامه داد: از عوامل بیومکانیک می‌توان به قدرت، تحمل و انعطاف پذیری عضلات، میزان ثبات ستون فقرات و عوامل نوروفیزیولوژیک اشاره کرد.
مشاور دانشگاه علوم پزشکی گیلان تصریح کرد: متخصصین مربوطه، باید موانع بهبود و وضعیت بیمار را به خوبی شناسایی و در رفع آنها استراتژی مناسب را اتخاذ کنند.
شکوهی با تاکید بر اینکه عوامل اجتماعی روانی (افسردگی و اضطراب و…) در مزمن شدن کمردرد و نیز موثر نبودن درمانها نقش مهمی دارند؛ خاطرنشان کرد: ترس از درد یکی از عوامل مهم اجتماعی روانی موثر در میزان ناتوانی در مبتلایان به کمردرد مزمن است.
وی در خصوص راهکارهای بهبود کمر‌درد مزمن اذعان داشت: افراد مبتلا به کمردرد مزمن می‌توانند با آموزش تمرینات شامل بروشور و کتاب آموزشی، برگزاری جلسات درمانی، کلاس‌های آموزشی کمردرد و تکنیک‌های رفتار درمانی زیر نظر متخصصین فیزیوتراپی بهبود یابند.
به گفته وی بیمارانی که ترس از درد دارند، از فعالیت‌هایی که همراه با افزایش درد یا آسیب است، پرهیز می‌کنند که ترس از درد مهمترین عامل عدم موفقیت درمان بیماران مبتلا به کمردرد است.yjc