8851e10434f151832be13549175d1937

چگونه می توان با موج بیماری های مزمن و صعب العلاج برخورد و آن را کنترل کرد با وجود همه گیرشدن آن ها در بین افراد جامعه چه راه حل هایی برای این عارضه های خطرناک و مرگ آور وجود دارد پیشنهادهای پزشکان در این زمینه چیست و چطور می توان از مرگ و میر بیماران مبتلا به آنان  جلوگیری کرد؟

اهداف اصلی این گفتگو شامل پیشنهادهایی برای تقویت سیستم‌های مراقبت بهداشتی و توصیه‌هایی بر اساس یک رویکرد مورب(diagonal approach) مدیریت مراقبت‌های بهداشتی بود. محققان در مقاله‌ای نتایج مطالعات خود را دریک گردهمایی آموزشی به نام «اطمینان از دسترسی بیمار به خدمات بهداشتی در آمریکای لاتین: مدیریت، ارزشیابی روش‌ها، تصمیم‌گیری مبتنی بر شواهد در سیاست‌های بهداشتی» که در سانتیاگو، شیلی برگزار شد و همچنین دریک جلسه توجیهی در حوزه بهداشت و سلامت با عنوان «بیماری‌های غیرمسری: بار در حال رشد» در شهر واشنگتن ارائه دادند.

نویسنده این مقاله، فلیسیا ماری کنال، مدیر کالج علم و هنر در موسسه میامی آمریکا و استاد دانشکده پزشکی میلر در دانشگاه میامی که از سرطان پستان جان سالم به در برد، می‌گوید که تجربه شخصی وی اهمیت دسترسی به مراقبت‌های پزشکی در تمام مراحل پیشرفت این بیماری، ازجمله مرحله بقا را به او آموخته است. کنال که درزمان اجرای این پژوهش مدیر طرح عدالت در سلامت در دانشگاه هاروارد بود گفت: «برای رسیدن به یک پوشش بهداشتی جامع و موثر جهانی، سیستم‌های بهداشت و سلامت در سرتاسر دنیا باید دگرگون شوند تا بتوانند با چالش‌های بیماری‌های مزمن روبرو شده و پاسخگوی نیاز بیماران از مرحله پیشگیری تا درمان باشند.»

بیماری‌های مزمن امراضی هستند که ماه‌ها و یا حتی سال‌ها پیش از وقوع مرگ یا قبل از دفع خطر فوت بیمار، نیاز به درمان مداوم دارند و درمان این‌گونه بیماری‌ها نیز بسیار پرهزینه است. مدیریت مناسب، رسیدگی و توجه به هر مرحله از زنجیره بیماری مزمن را شامل می‌شود، ازجمله پیشگیری، تشخیص زودهنگام، درمان، بقا، توان‌بخشی، تسکین و مراقبت‌های پزشکی برای بیمار در حال فوت.

علاوه بر این، جمعیتی که در حال پیر شدن است، یک بار افزایشی را بر سیستم‌های ضعیف مراقبت‌های پزشکی در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط تحمیل می‌کند. به‌طورمعمول، سیستم‌های مراقبت پزشکی درکشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط، به این صورت طراحی‌شده‌اند که تنها مراحل حاد بیماری‌ها و آسیب‌ها را درمان می‌کنند و آمادگی رویارویی با چالش‌های حاصل از بیماری‌های مزمن را ندارند.

ازاین‌رو، این مطالعه ضرورت تمرکز روی پوشش جهانی و موثر مراقبت‌های پزشکی را به منظور طراحی مجدد و همه‌جانبه سیستم‌های مراقبت پزشکی که مراقبت از بیمار را در تمام طول عمر وی در بربگیرد، نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش، سه نیاز اساسی برای دستیابی به پوشش جهانی بهداشت و سلامت وجود دارد: قوانین و رابطه‌ها برای حصول اطمینان از تحت پوشش قرار گرفتن همه مردم، دسترسی به خدمات بهداشتی مقرون‌به‌صرفه و ایجاد یک ابزار حفاظت مالی. پوشش موثر جهانی بهداشت یک عنصر دیگر را نیز به این سه نیاز اصلی می‌افزاید: تلفیق خدمات ارائه‌شده در هر مرحله از زنجیره مراقبت پزشکی و عملکرد سیستم‌های بهداشتی و سلامت.

درواقع، روش‌های سنتی در سیستم‌های مراقبت پزشکی درکشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط، برای مقابله با تغییرات در بار بیماری به سمت بیماری‌های غیرواگیر و مزمن ناکافی است. این روش همیشه یا به‌صورت استراتژی عمودی (با هدف‌گیری بیماری‌های خاص) و یا افقی (با هدف‌گیری سیستم‌های مراقبت پزشکی) بوده است؛ ازاین‌رو، تنها یک نوع بیماری و یا یک مرحله از مراقبت را به قیمت قربانی کردن یا نادیده گرفتن دیگری بررسی می‌کند.

جولیو فرنک، رییس دانشگاه میامی و یکی از نویسندگان این مطالعه شرح می‌دهد: «هدف استراتژی مورب، تشکیل یک اشتراک بین عناصر روش‌های عمودی و افقی به منظور الویت دادن به برنامه‌هایی است که جوابگوی بیماری‌های مختلف باشند. روش مورب در مراقبت‌های پزشکی یک استراتژی کارآمد برای دستیابی به نتایج بهتر با وجود منابع محدود است.»

در این گزارش محققان یک مطالعه موردی روی مدیریت درمان سرطان پستان ارائه کردند که به‌عنوان یک بیماری ردیاب برای ارزیابی کارآیی پوشش موثر جهانی بهداشت در چارچوب اصلاحات مراقبت‌های بهداشتی که سال ???? در مکزیک برگزار شد، مورداستفاده قرار گرفت. این مطالعه نقطه‌ضعف‌های اصلاحات که مراحل زنجیره مراقبت‌های پزشکی، مانند تشخیص زودهنگام و مراقبت تسکینی را خارج از مسئله درمان قرار می‌دهد، به تصویر می‌کشد.

به‌علاوه، این گزارش اجرای استراتژی‌های مورب را برای رسیدگی به این نقص‌ها و شکاف‌ها پیشنهاد می‌دهد و مجموعه‌ای از راهکارها را نیز به منظور پیاده‌سازی استراتژی مورب در سیستم‌های مراقبت پزشکی درکشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط ترسیم می‌کند.

محققان علاقه‌مند هستند تا در آینده، آنالیز دقیق‌تری را از پوشش موثر جهانی بهداشت برای هر مرحله از سرطان پستان توسعه دهند که فراتر از تشخیص زودهنگام و درمان‌های تسکینی در چارچوب اصلاح نظام سلامت در مکزیک و درکشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط نیز خواهد بود و محققان را به استفاده از این نوع تجزیه‌وتحلیل سیستم‌های بهداشت و سلامت به‌عنوان یک مدل برای سایر بیماری‌های مزمن امیدوار خواهد کرد.سپید