1

خیلی از افراد با دلایل مختلف دچار یبوست می شوند ولی بهتر است راه درمان یبوست را پیش بگیرید تا بدتر نشود پس با ما همراه باشید.بسیاری از ما گاه و بی گاه مشکلاتی را با معده ی خود داریم. نکاتی را آماده کرده ایم تا بتوانید بهتر از دستگاه گوارش خود مواظبت کنید.

برای پیشگیری از یبوست فیبر زیاد استفاده کنید

استفاده زیاد از فیبر فکر بسیار خوبیست چون باعث پیشگیری از یبوست میشود، یبوست یکی از مشکلات شایع معده بین مردم است. برای داشتن معده سالم به انواع گوناگون فیبر نیاز دارید از جمله: فیبر نان سبوس دار، برنج قهوه ای، میوه ها، سبزیجات، لوبیا و دانه ها. برخی افراد متوجه شده اند که غلات و حبوبات باعث ایجاد مشکل سندروم روده ی تحریک پذیر میشوند، اگر دچار چنین مشکلی میشوید فیبر مورد نیاز خود را از میوه و سبزیجات بدست بیاورید.

بیشتر بخوانید: یبوست و رهایی از آن

مقدار زیادی مایعات بنوشید تا به گوارش کمک کنید

نوشیدن مایعات به ویژه آب بسیار مهم است. این کار عبور مواد زائد از دستگاه گوارش را آسان میکند و مدفوع را نرم میکند. فیبر مانند اسفنج عمل میکند، آب به خود جذب میکند، بدون آب فیبر نمیتواند کارایی لازم را داشته باشد و یبوست میگیرید.راه خوب برای اینکه بفهمید به اندازه کافی مایعات مصرف میکنید این است که با هر وعده ی غذایی یک لیوان آب بیاشامید. از مصرف بیش از حد نوشیدنی های کافئین دار اجتناب کنید چون باعث سوزش سر دل میشوند.

برای داشتن روده ای سالم چربی را کم کنید

هضم غذاهای چرب مانند، چیپس، برگر و غذاهای سرخ کرده سخت تر از دیگر غذاها است و ممکن است باعث درد معده و سوزش سردل شود. کاهش مصرف غذاهای چرب حجم کار معده را کم و گوارش را آسان میکند.سعی کنید بیشتر گوشت بدون چربی و ماهی میل کنید، شیر کم چرب یا نیم چرب بنوشید، و غذاهای کبابی را به غذاهای سرخ کرده ترجیح دهید.

بیشتر بخوانید: حقایقی درباره پروبیوتیک ها و روده

مصرف ادویه را رعایت کنید تا از مشکلات معده جلوگیری کنید

بسیاری از مردم غذاهای تند را دوست دارند و این غذاها مشکلی هم برای معده شان بوجود نمی آورد. اما بعضی نیز با خوردن غذاهای تند احساس ناراحتی در معده خود دارند. این فقط غذاهای تند مانند فلفل نیستند که باعث سوزش سر دل میشوند.غذاهای خفیف تر اما طعم دار مانند سیر و پیاز نیز میتوانند باعث این مشکل شوند. اگر غذاهای تند باعث سوزش سر دل، معده درد و یا اسهال در شما شدند در آینده بیشتر رعایت کنید.اگر هم قبل از استفاده مشکل سوزش سر دل و روده تحریک پذیر دارید به صورت کامل آنها را کنار بگذارید.

مواظب تحریک کننده های معده باشید

بعضی افراد متوجه میشوند غذاهای خاصی برایشان ایجاد مشکل میکنند. غذاهای اسیدی مانند گوجه فرنگی، مرکبات، سس سالاد و نوشیدنی های گازدار میتوانند باعث تحریک سوزش سر دل شوند.گندم و پیاز میتوانند باعث سندرم روده ی تحریک پذیر شوند و اگر نتوانید لاکتوز را هضم کنید ( قند موجود در شیر ) بعد از خوردن محصولات لبنی از جمله: خامه، پنیر، ماست و شکلات دچار نفخ و اسهال میشوید.سعی کنید از غذاهایی که باعث تحریک دستگاه گوارشتان میشود دوری کنید، یکی از راه هایی که میتوانید بفهمید چه غذاهایی برایتان مشکل ساز میشوند این است که یک دفترچه داشته باشید و غذاهایی که میل میکنید را در آن یادداشت کنید.

بیشتر بخوانید: مبارزه با سرطان با مواد غذایی

نوشیدنی درست انتخاب کنید تا هضم را آسان کنید

نوشیدن کافئین که در قهوه، چای، نوشابه و دیگر نوشیدنی های گازدار وجود دارد در بعضی افراد باعث بالا رفتن اسید در معده و سوزش سردل میشود.نوشیدنی های گازدار به طور کلی باعث نفخ شکم میشوند، که میتواند به سوزش سر دل نیز منجر شود. برای کمتر کردن مشکلات گوارشی، نوشیدنی هایی انتخاب کنید که گازدار و حاوی کافئین نباشند، مانند چای های گیاهی، شیر و آب.اگر نمیتوانید چای یا قهوه را کنار بگذارید سعی کنید مقدار استفاده از آنها را به یک یا دو فنجان در روز کاهش دهید.

بیشتر بخوانید: این غذاها پیرتان می کند

ماست های مفید برای معده را استفاده کنید

پروبیوتیک به عنوان یک باکتری مفید شناخته میشود که بصورت طبیعی در معده کار میکند و مزایایی برای سلامتی دستگاه گوارش دارد از جمله کمک به التیام سندروم روده ی تحریک پذیر و اسهال.میتوانید از پروبیوتیک ها به صورت مکمل استفاده کنید ( در داروخانه ها یافت میشود ) یا میتوانید ماست های حاوی پروبیوتیک مصرف کنید.برای اینکه تاثیر این باکتری را ببینید باید هر روز به مدت چهار هفته آن را مصرف کنید.

منبع: کرمانی