dna-strand

آیا می دانستید اکثر بی خوابی ها زمینه ژنتیکی دارند و اختلالات خواب ریشه در ژنتیک افراد دارد این امر با تحقیق پژوهشگران در این زمینه روی افراد مختلف ثابت شده است وراثت نقش اول در ابتلا به این عارضه را دارد و ناگفته نماند خانم ها بیشتر از آقایان به آن دچار خواهند شد!

مطالعات جدید انجام شده توسط پژوهشگران در زمینه بی خوابی که در آن به طور ویژه به افراد دوقلو پرداخته شده بود ، نشان می دهد که عارضه بی خوابی در افراد بالغ ، یک پدیده موروثی بوده و ریشه ژنتیکی دارد .

در این میان تحقیقات انجام شده بیانگر این حقیقت است که پدیده بی خوابی در زنان شایع تر از مردان است .  بر این اساس ، میزان شیوع بی خوابی ناشی از ژنتیک و ارث ، در زنان 59 درصد و در مردان 38 درصد است .

در همین زمینه مکنزی لیندا Mackenzie Lind دانشجوی مقطع دکترا  بهداشت عمومی و  پژوهشگر  ویرجینیا در ایالات متحده آمریکا doctoral candidate at Virginia Commonwealth University که سرپرستی این تحقیقات را بر عهده دارد اعلام کرد : ” این مطالعات نشان می دهد که ژنتیک ، نقش مهمی شیوع عارضه بیخوابی ایفا کرده و این موضوع در زنان ، به نسبت مردان بسیار شایع تر است . این برای نخستین بار است که به طور علمی به این موضوع پرداخته شده و در نمونه های افراد بالغ ؛ نقش  تفاوت جنسیتی در ابتلا به بی خوابی اثبات می شود . “

این پزوهشگر در ادامه توضیحات خود افزود : ”  با توجه به شواهد موجود ، این مطالعات می تواند برای زنان به طور ویزه مفید باشد زیرا عارضه بی خوابی آن ها را بیشتر مورد هدف قرار می دهد . “

به گفته پزشکان ، عارضه بی خوابی در بین زنان بسیار بیشتر مشاهده شده و با علائمی همچون دشواری در به خواب رفتن ، بیدار ماندن طولانی مدت و بیدار شدن بدون دلیل به دفعات زیاد در ساعات خواب شناسائی می شود . در این مطالعات الگوی خواب زنان و مردان با شرایط مساوی و برابر از نظر زمان و محیط خواب مورد بررسی قرار گرفت .

در این پژوهش ها ، تیم تحقیقاتی فوق الذکر به تجزیه و تحلیل اطلاعات موجود در مرکز اطلاعاتی  دوقلوهای بالغ ویرجینیا اقدام کرده و ان ها را از نظر شرایط روحی و فیزیکی مورد بررسی قرار داد . در این مطالعات ؛ اطلاعات پرونده پزشکی 7 هزار و 500 فرد مجزا مورد بررسی قرار گرفت .

شرح کامل این پژوهش و نتایج به دست آمده از آن در آخرین شماره مجله علمی Sleep  منتشر شده و در دسترس پژوهشگران قرار دارد .سینا پرس