5+

این علائم و نشانه ها ممکن است برای هر فردی ایجادشوند آن هاخطرناک نیستند و نمی توانند مشکلی برای شما ایجاد کنند بهتر است با دیدن آن ها نترسید و نگران نشوید اما بهتر است با علت و عوامل ایجاد کننده آن ها آشنا شوید و نگرانی تان را برطرف کنید!

بر خلاف برخی افراد که با مشاهده ی علائم جدی و غیرعادی در بدن شان هیچ اهمیتی به آن نمی دهند، برخی دیگر با دیدن کوچک ترین مسئله ی غیرطبیعی به سمت رایانه خیز برداشته و دلیل هر نوع اسپاسم، کبودی، جوش و غیره را در می آورند و خیلی زود قانع می شوند که دچار یک بیماری هولناک شده اند. اما واقعیت این است برخی از علائم با وجود اینکه ترسناک بوده و باعث نگرانی فرد می شوند، اما خوش خیم بوده و مشکلی به بار نمی آورند. در این مطلب می خواهیم در خصوص برخی از این علائم بیشتر صحبت کنیم.

لرزش دست ها

اگر هنگام جابه جا کردن سینی چای یا بردن لیوان آب به سمت دهان تان، بخصوص زمانی که آرامش فکری ندارید، متوجه لرزش دست هایتان شده اید، نگران نباشید.

اگر لرزش دست ها در حین انجام حرکات روزمره مانند گرفتن یک شی، برداشتن چنگال، چاقو و غیره بروز می کند، طبیعی بوده و مشکلی ایجاد نمی کند.

ولی اگر فردی حتی در هنگام استراحت نیز دچار لرزش بازو و دست باشد، احتمال دارد که دچار بیماری پارکینسون باشد. در این صورت، لرزش اولیه در صدا یا سر نیز ایجاد می شود و با ترشح آدرنالین تشدید می یابد. در واقع عصبانیت باعث تشدید علائم می شود.

تبیان نوشت: اگر این لرزش ها خفیف بود و در زمان آرامش از بین می رود جای نگرانی نیست. اما اگر لرزش ها شدیدتر و همراه با علائم عصبی دیگری مانند تغییرات گفتاری باشد، به پزشک مراجعه کنید.

مفاصلی که ترق و توروق می کنند

کشیدن عضلات، راه رفتن و هزار حرکت ریز و درشت روزانه ی دیگر باعث ایجاد صدای ترق و توروق در زانو، شانه یا کمر می شود.

تمام این صداها شاید عجیب و حتی ترسناک به نظر برسند، اما جای نگرانی نیست. این مسئله احتمالا ناشی از گاز است.

پرش پلک چشم نیز مانند هر اسپاسم عضلانی دیگری نیز می تواند ناشی از استرس، خستگی یا کمبود خواب باشد.

مایعی که در مفاصل وجود دارد و مانند یک ماده لیزکننده عمل می کند، حاوی گازهایی مانند اکسیژن، دی اکسید کربن و نیتروژن است. تغییرات فشاری در مفاصل باعث ایجاد حباب هایی در این مایع شده و صدای ترکیدن می دهند.

زمانی که مفاصل حرکت می کنند، تاندون ها جابجا شده و امکان دارد آرتریت نیز صداهای خشکی بدهد.

اگر سر و صدای مفاصل همراه با التهاب باشد، در این صورت می تواند نشان دهنده ی مشکلی در سلامتی آنها باشد و لازم است که به پزشک مراجعه کنید.

سیاه شدن ناخن انگشتان پا

دویدن مسافت چند کیلومتری با کفش های نامناسب برای سلامتی انگشتان پا که معمولا در نوک کفش ها گیر می کنند، آسیب رسان است. در نتیجه در برخی موارد ناخن انگشتان پا سیاه می شود.

این مسئله کمی نگران کننده و نازیبا است. اما مشکل زمانی ایجاد می شود که پوست زیر ناخن خونریزی کرده و خون مردگی ایجاد گردد. به این ترتیب که با هر قدم برداشتنی، خون زیر ناخن تجمع کرده و بسیار دردناک می شود. اما این مسئله خطرناک نیست.

برای مقابله با آن کافیست کفش های مناسب خریداری کنید. زمان خرید کفش را به عصرها موکول کنید که پاها در بزرگ ترین اندازه ی خود قرار دارند.

اگر متوجه التهاب، تورم و قرمزی شدید با پزشک مشورت کنید، چون می تواند علامت عفونت باشد.

لرزش عضلات در هنگام ورزش

حرکات ورزشی جدید و یا تمرینات سخت معمولا باعث ایجاد لرزش در عضلات می شود. جای هیچ گونه نگرانی نیست و فیبرهای عضلانی در حال هماهنگ شدن با هم هستند. فیبرها نمی توانند بطور همزمان منقبض شوند. برخی در حال استراحت هستند، در حالیکه برخی دیگر کار می کنند.

لرزش عضلات زمانی بروز می کند که عضله بیش از حد معمول کشیده شده و فیبر عضلانی کافی برای انقباض همزمان و انجام حرکت روان وجود نداشته باشد.

این لرزش ها به تدریج که بدن به تمرینات و حرکات جدید عادت کند از بین می روند. البته کمبود آب بدن نیز باعث بروز لرزش در عضلات می شود.

اگر علاوه بر لرزش عضلانی دچار ضعف و سرگیجه می شوید با پزشک مشورت کنید.

پرش پلک چشم

پرش پلک کمی آزاردهنده، اما بی ضرر است و در پزشکی به آن «میوکیمیا» گفته می شود.

پرش پلک چشم نیز مانند هر اسپاسم عضلانی دیگری نیز می تواند ناشی از استرس، خستگی یا کمبود خواب باشد.

زیاده روی در مصرف کافئین، مواد مخدر، الکل، چشم دوختن طولانی مدت به صفحه ی رایانه و حتی استفاده از عینک های نامناسب نیز باعث بروز لرزش و پرش در پلک می شود.

اگر مشکل ناشی از خستگی چشم باشد، با تجویز عینک مطالعه توسط چشم پزشک، مشکل رفع خواهد شد. همچنین می توانید از آنتی هیستامین ها استفاده کنید.

اگر علائم دیگری مانند تیک صورت همراه با پرش پلک بروز کرد، می تواند نشان دهنده ی اختلالات عصبی باشد.

آکروکوردون

به آکروکوردون «دنباله ی پوستی» نیز گفته می شود و عبارت است از برآمدگی های گوشتی کوچکی که روی پلک یا روی دیگر قسمت های بدن دیده می شوند.

این برآمدگی های گوشتی (اسکین تگ) تومورهای خوش خیم کوچک و ریز هستند و در اغلب موارد ژنتیکی و معمولا بی خطر هستند.

آقایان نیز مانند خانم ها دچار آکروکوردون می شوند، اما چاقی مفرط و بارداری خطر بروز آنها را بیشتر می کند.

اگر متوجه رانش آکروکوردن ها شدید، به پزشک مراجعه کنید.

قرمزی چشم ها

یک نقطه قرمز در سفیدی چشم می تواند باعث ترس شود، اما این مشکل چندان نگران کننده نیست و هر از گاهی برای هر کسی پیش می آید.

مالیدن چشم ها، تماس چشم ها با بالشت در حین خواب، عطسه شدید یا ابتلا به یبوست جزو عواملی هستند که باعث قرمزی رگ های خونی داخل چشم ها می شوند.

علاوه بر این مصرف داروهای ضدانعقاد خون و مازاد امگا3 در بدن نیز می تواند باعث تحریک رگ های خونی چشم ها شوند.

البته فشار خون کنترل نشده نیز چشم ها را قرمز و پرخون می کند. در این صورت لازم است که به پزشک مراجعه کرده و مشکل را برطرف کنید.

خون دماغ شدن در فصل زمستان

هر فردی که موقع گرفتن بینی خود، خونی در دستمال ببیند، دچار ترس و وحشت می شود، اما در اغلب موارد مشکل خاصی در میان نیست.

بینی ما حاوی میزان زیادی رگ های خونی است که به راحتی دچار خونریزی می شوند.

سرما و خشکی هوا که در بینی جریان دارند، این رگ ها را تحت تاثیر قرار می دهد و هر تغییر محیطی ناگهانی آنها را گشاد کرده و باعث خونریزی می شود.

مصرف داروهای ضدانعقاد خون و آسپیرین نیز وضعیت را بدتر می کنند.

اگر در حین خونریزی بینی بیش از یک دستمال خون آلود شود و یا اینکه این خونریزی بیش از یک هفته به طول بیانجامد، لازم است که به پزشک مراجعه کنید.