070615_cholera_THUMB_LARGE

 با نزدیک شدن به ماه محرم زائرین زیادی علاقه مند به سفر زیارتی به عراق هستند بهتر است با توجهبه شیوع وبا در این کشور بهتر است یک سری نکات بهداشتی و مهم را در این زمینه بدانند و مراقب باشند به وبا دچار نشوند!و از سفرهای مکرر و غیرضروری به این کشور خودداری کنند!

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت از هموطنان خواست از سفرهای غیرضروری به عراق خودداری کرده و در غیراینصورت جداً از سفرهای غیرکاروانی و شخصی اجتناب کنند.

دکتر محمدمهدی گویا گفت: ظرف روزهای اخیر مواردی از ابتلا به بیماری وبا در برخی از شهرهای کشور عراق مشاهده شده است که بخشی از این موارد در مناطقی از جمله شهرهای نجف و بغداد دیده شده است که زائران ایرانی به آنجا مسافرت می‌کنند.

وی همچنین تاکید کرد: به اطلاع کلیه هموطنان عزیز می رسانیم از سفرهای غیرضروری به عراق حتی الامکان خودداری کرده و چنانچه قصد مسافرت و زیارت دارند آن را به تعویق بیندازند. به ویژه تاکید می کنیم که حتما مسافرت ها تحت مراقبت کاروان های زیرمجموعه سازمان حج و زیارت باشد زیرا امنیت و سلامت مسافران تحت مراقبت خواهد بود.

گویا با بیان اینکه تاکید می شود در صورت سفر از همراه بردن کودکان و افراد سالمند حتی الامکان خودداری شود، افزود: این افراد در معرض ابتلای انواع بیماری های خطرناک ناشی بیماری وبا قرار می گیرند.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر درخصوص مواردی که در سفر‌های زیارتی به عراق باید رعایت شود، گفت: رعایت بهداشت فردی به ویژه شستشوی دست ها از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و باید بعد از اجابت مزاج و قبل از خوردن غدا شستشوی دست ها صورت گیرد.

وی افزود: میوه و سبزیجات را هم به نحو مناسب شستشو و ضدعفونی کرده و سپس مصرف کنند و حتی الامکان از آب آشامیدنی بطری اسفتاده کنند و چنانچه از سلامت آب محل اقامت خود اطمینان ندارند و به آب بطری هم دسترسی ندارند آب را پس از جوشاندن استفاده کنند.

گویا گفت: تاکید می کنیم که ایرانیان سفر کرده به عراق از خرید مواد غذایی از دستفروشان دوره گرد در مسیر راه و در شهرهای محل اقامتشان خودداری کنند.

وی افزود: به محض ابتلا به اسهال از خود درمانی و مصرف دارو و آنتی بیوتیک خودداری کرده و مراتب را به مسئولین کاروان ها اطلاع دهند، همکاران ما در هلال احمر با هماهنگی مراکز بهداشتی، درمانی عراق آنها را تحت درمان قرار خواهند داد.

گویا به زائرینی که از عراق باز می‌گردند، توصیه کرد: زائرانی که از عراق بر می گردند نیز در صورت مشاهده علایم اسهال در خود حتما به مراکز بهداشتی، درمانی شهر خود مراجعه کرده و اعلام کنند که از سفر عراق برگشته اند تا اقدامات لازم صورت گیرد.

به گفته رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، ماموران بهداشتی این وزارتخانه در مناطق مرزهای هوایی و زمینی مستقرند و از هر گونه کمک در این رابطه به زائران دریغ نخواهند کرد.

ایسنا،