02mp_Migraine_jpg_1569726f-620x330

از عادت ماهانه‌های دردناک در بلوغ گرفته تا گر‌گرفتگی‌های دوران یائسگی، جسم و روح زنان پستی و بلندی‌های زیادی را تجربه می‌کند. در مطالعه‌ای که به تازگی صورت گرفته، مشخص شده است که نیمی از زنان بین 45 تا 65 سال برای رفع و بهبود مسائل هورمونی خود از درمان‌های طبیعی استفاده می‌کنند.
هر مشکلی در رابطه با هورمون‌های‌تان داشته باشید، از سندرم پیش از قاعدگی گرفته تا نشانه‌های پیش از یائسگی و یائسگی و نوسان خلق و خوی ناشی از تغییرات هورمونها؛ گیاه یا مکمل طبیعی برای کمک به شما وجود دارد.

علف چای (St. john’s wort) برای رفع افسردگی خفیف

این گیاه بنام Hypericum perforatum  نیز شناخته می‌شود که در فارسی آن را علف چای یا گل راعی می‌‌نامند و بنابر برخی تحقیقات در درمان افسردگی‌های خفیف موثر است.

رابطه بین عملکرد هورمون‌ها و افسردگی حل نشدنی است، استروژن که دارویی برای داشتن حس خوب است در پایان چرخه عادت ماهانه یا طی دوران پیش از یائسگی  سطحش پایین می‌آید و ابرهای تیره نمایان می‌شوند. علف چای تاریخچه‌ای طولانی در رابطه با مبارزه با افسردگی خفیف دارد و در یک آزمایش کوتاه مدت، نشانه‌های پیش از قاعدگی را تا 50 درصد کاهش داده است.

گیاه جینسینگ (Ginseng) یک گیاه معروف در چین است که از آن برای درمان مشکلات روحی و افسردگی استفاده می‌شود. درباره جینسینگ بیشتر بدانید.

کوهوش سیاه (Black cohosh) برای رفع گر‌گرفتگی

ریشه کوهوش سیاه که زمانی زنان بومی آمریکا برای کاهش عوارض تغییرات هورمونی از آن استفاده می‌کردند، در رفع گرگرفتگی مشهور است. مشخص شده که این گیاه در 3 نفر از 4 نفری که آزمایش روی آنها صورت گرفته، گر‌گرفتگی را تسکین داده است. در مطالعه‌ای دیگر، زنان متوجه شدند که گر‌گرفتگی آنها از متوسط 5 بار در روز به کمتر از 1 مورد تخفیف یافته است. مزیت دیگر کوهوش سیاه این است که رشد بافت‌های حساس به استروژن را تحریک نمی‌کند، زیرا سلول‌های سرطانی غیر فعال ممکن است در این بافت‌ها وجود داشته باشند؛ به همین خاطر این گیاه برای زنانی که سرطان سینه یا تخمدان داشته‌اند، ایمن است.

پنج انگشت (vitex) برای کاهش خونریزی شدید در عادت ماهیانه

بیش از 24 تحقیق نشان داده است که میوه درخت پنج انگشت (که در آسیا، اروپا و جنوب شرقی آمریکا می‌روید) می‌تواند به تنظیم جریان خونریزی در دوران قاعدگی کمک کرده و تسکینی برای زنانی باشد که از عادات ماهانه نامنظم رنج می‌برند (این گیاه سطح استروژن را در نیمه دوم چرخه قاعدگی بالا می‌برد). عوارض جانبی خاصی از مصرف پنج انگشت گزارش نشده است، ولی مثل بیشتر درمان‌های گیاهی، مطالعه طولانی مدت روی آن صورت نگرفته است. بنابراین مصرف آن را بعد از شش ماه قطع کرده و ببینید چه حسی دارید.

منبع-http://www.parsegard.com