Infidelity

خیانت و روابط فرازناشویی می توانند از مهمترین عوامل طلاق گرفتن افراد باشند متاسفانه شاده بالارفتن آمار طلاق در جامعه هستیم که بیشترین علت را خیانت زوجین به یکدیگر عنوان کرده اند چگونه می توان با این امر مقابله کرد؟

از میان دلایلی که زوج ها در مراکز مشاوره قبل از طلاق برای جدایی اعلام کرده اند خیانت یا آنچه کارشناسان این حوزه روابط فرازناشویی می گویند در رتبه سوم قرار داشته است.
طبق تعریف کارشناسان آسیب های اجتماعی روابط فرازناشویی را می توان با عنوان کلی بی وفایی در طیفی از فکرکردن به فرد دیگر تا ارتباط جنسی با فرد دیگر قرار داد. اگرچه این عامل به اشکال مختلفی همواره در جامعه ما به صورت پنهان وجود داشته اما حالا این عامل آن قدر بیشتر و عیان تر شده که خودش را به رتبه سوم در دلایل طلاق رسانده و به نظر می رسد بررسی بیشتر آن می تواند زمینه های افزایش طلاق را روشن کند.

مجید رضازاده، رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور با اشاره به آماری که از مراکز پیشگیری از طلاق به دست آمده است، اظهار کرد: در این مراکز مشاوره که مراجعان آن قبل از طلاق و از سوی دادگستری به بهزیستی معرفی می شوند، مؤلفه های مختلفی ازجمله دلایل طلاق را مورد بررسی قرار می دهیم. براین اساس می توان گفت که خیانت (روابط فرازناشویی) رتبه سوم را در میان علت های دیگر داشته است.

وی تأکید کرده که این مسئله در استان ها و مراکز متفاوت است و این آمار به صورت میانگین اعلام شده است. وی درعین حال در آمار دیگری از هزارو ۴٠٠ مرکز مشاوره در کل کشور و سامانه مشاوره رایگان ١۴٨٠ می گوید: ٢٠۵ هزار نفر از مخاطبان عام در شش ماهه اول سال به این مراکز مراجعه کرده یا تماس گرفته اند. در این مراکز فقط موضوع طلاق مطرح نیست و شامل همه موارد مشاوره می شود. ٢۵ درصد از این تعداد عنوان کلی مشکل با همسر را عنوان کرده اند و سه هزارو ٨۶٠ نفر عنوان کلی بی وفایی را انتخاب کرده اند. این عنوان بی وفایی طیفی از دلایل از فکرکردن به دیگری تا ارتباط جنسی را شامل می شود.

رضازاده با بیان اینکه این آمار به دلایل مختلفی از سوی فرد پاسخ دهنده یا مشاور مرکز دچار کم شماری می شود، افزود: سؤالات زیادی در ذیل هر عنوان وجود دارد که مشاور، این سؤالات را از مراجعه کنندگان می پرسد و نتیجه نهایی پاسخ آنها، نتیجه این طیف را مشخص می کند.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور با تأکید بر اینکه این آمار از روابط فرازناشویی را قبلا مورد ارزیابی قرار نمی دادیم و این ارزیابی تازه شروع شده است، گفت: متأسفانه فرهنگ مکتوب در جامعه ما با مشکل مواجه است و حتی مشاوران و پزشکان هم در علامت زدن این نوع از روابط و مشکلات خانوادگی کوتاهی دارند. وی یادآور شده که از مدتی قبل، موضوع روابط فرازناشویی را با عنوان بی وفایی یا خیانت به همسر در میان پنج علت اصلی آسیب های اجتماعی سامانه رصد قرار داده اند تا بتوانند این آسیب مهم و مؤثر در طلاق را بیشتر شناسایی کنند.

اما امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس و استاد دانشگاه هم در گفت وگو با شرق از انجام بررسی میدانی درباره طلاق و برخی از عوامل آن در سطح برخی از شهرک های استان البرز و شهرهای اقماری تهران نظیر اسلامشهر و نتایج نگران کننده آن خبر داد و گفت: این بررسی علمی را با کمک دانشجویان انجام دادیم و در مدت شش ماه با حدود ٩٠٠ خانم مصاحبه ای انجام شد. بر این اساس درصد زیادی به داشتن رابطه نامشروع با افراد غریبه یا حتی برخی از اقوام خود اذعان کردند. همچنین بخشی از این ٩٠٠ زن داشتن این رابطه را بدون اشکال و حق خود دانسته اند و البته درصدی از آنها از اینکه مرتکب این عمل می شدند، ناراضی بودند.

وی تأکید دارد که ازدواج های اجباری، عدم رضایت از روابط جنسی با همسر و یا منافع اقتصادی و مالی به عنوان دلایل اصلی این زنان عنوان شده است و در ادامه اضافه می کند: موضوع ناتوانی جنسی بین مردان تبدیل به موضوعی نگران کننده شده است و این عامل به عنوان عوامل اصلی طلاق، هر روز آسیب های بیشتری را ایجاد می کند. بسیاری از مردان به دلیل مشغله کاری و حضورنداشتن در خانه، تمایل خود را به همسر و ارتباط نزدیک و محبت آمیز با او از دست می دهند.

وی در پاسخ به این سؤال که ناتوانی جنسی در دهه های گذشته هم جزوء دلایل طلاق بوده اما چرا درحال حاضر منجر به این نتایج شده است؟ گفت: دلایل، مختلف است اما شاید بتوان گفت حاکم شدن ذهنیت مادی گرا و جسم گرا در زندگی ها در اولویت این دلایل قرار دارد. روحیه های لطیف و احساسی و یا روابط دوستانه و معنوی زن وشوهری کمرنگ شده و افراد همانند ربات هایی در کنار هم قرار می گیرند. بخش قابل توجهی از زنان و مردان در جامعه خودخواه و مصلحت گرا شده اند و در هر رابطه ای حتی ازدواج ترجیح می دهند نفع خود را دنبال کنند.

این استاد دانشگاه گفت: در جامعه ای که فساد و نابرابری و مسائل غیراخلاقی تبدیل به مسائل اصلی و خبرهای اصلی جامعه می شود، آثار این مسائل به روابط زن وشوهری و خانواده هم وارد می شود و ممکن است افرادی هم پیدا شوند که برای این نیاز روحی و روانی و یا جنسی و جبران آن راه های دیگری را انتخاب کنند.

قرایی مقدم تأکید دارد که خودکنترلی در جامعه امروز ما ضعیف شده است. وی به نتایج بررسی میدانی خود و دانشجویانش در کرج اشاره کرد و گفت: بسیاری از زنان و مردانی که قبل از ازدواج رابطه جنسی داشته اند، در رابطه خود با همسر دچار اختلال شده اند، چراکه نمی توانند همسر فعلی را با دوست دختر یا پسری که قبلا داشته اند، مقایسه نکنند و همین شرایط است که فرد را به روابط فرازناشویی می کشاند. وی در پاسخ به این سؤال که با این تعریف شما ازدواج سنتی درست است؟ و اگر درست بود چرا از دهه های گذشته طلاق ادامه دارد؟ گفت: فرهنگ دولایه ظاهری و باطنی دارد. خیانت زن به شوهر و شوهر به زن در همه دوره ها به شکل آشکار یا پنهان وجود داشته است و در همه این دوره ها ارضانشدن جنسی و تمایلات جنسی در رتبه اول دلایل طلاق و روابط نامشروع و به قولی روابط فرازناشویی بوده است.[quote-right]همواره مدل های طلاق آمیزشی (جنسی) و طلاق عاطفی را داشته ایم، اما امروز روابط دیگری مشاهده می شود که بسیار خطرناک تر از طلاق است؛ در طلاق تکلیف روشن است، اما در این نوع از روابط فرازناشویی که با وجود خانواده اتفاق می افتد، آسیب های زیادی شکل می گیرد. [/quote-right]
قرایی مقدم افزایش تجرد زنان و مردان را عامل مهم دیگر در شکل گیری روابط فرازناشویی و به تبع آن طلاق ها برشمرد و گفت: تنهایی، نبود کنترل درونی، ضعف در اعتقادات مذهبی و اخلاقی یا حتی محدودیت های مالی این افراد را به سمت این نوع از روابط می کشاند. درعین حال افزایش مهاجرت به شهرهای بزرگ جزء زمینه های اصلی بروز انواع جرم و آسیب است و معمولا مناطق مهاجرپذیر یا محله هایی که در آنها شاهد ارتباطات همسایگی نیستیم، بیشتر محل وجود چنین مسائلی است.

مجید رضازاده، رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور هم ضمن تأیید نتایج بررسی های این استاد دانشگاه در استان البرز، گفت: این آمار نتیجه نگران کننده ای به همراه دارد و نمی توان آن رابه کل جامعه تعمیم داد، اما در جای خود تأمل برانگیز است. درعین حال از آنجایی که جامعه بررسی شده، زنان هستند و همه می دانند این گروه از جامعه بیشتر در معرض آسیب هستند، باید توجه بیشتری به این موضوعات داشته باشیم.

اما این موضوع که مانند بسیاری از آسیب های اجتماعی به شکلی خزنده و پنهان پیش می رود، چندان از نظر هم دور نبوده است و مرتضی طلایی، عضو شورای شهر تهران که همواره تیمی ارزیاب در حوزه آسیب های اجتماعی دارد، از اهمیت و رشد فزاینده این موضوع آگاه است و می گوید: متأسفانه شاخص های قبلی در طلاق تغییر کرده و موارد جدیدی در حال شکل گیری است که منشأ آنها به فرهنگ بیگانه می رسد. نوع روابطی که در ماهواره ها نشان داده می شود، به عنوان الگو قرار گرفته است و پشت این سریال های ماهواره ای، قطعا اهدافی هست که به نظر من فرهنگ برهنگی، خیانت و روابط فرازناشویی را تبلیغ می کند و متأسفانه تلویزیون خودمان هم در بسیاری از مسائل این اشتباهات را ادامه می دهد و انگار می خواهند با آنها رقابت کنند.

طلایی می گوید: همواره مدل های طلاق آمیزشی (جنسی) و طلاق عاطفی را داشته ایم، اما امروز روابط دیگری مشاهده می شود که بسیار خطرناک تر از طلاق است؛ در طلاق تکلیف روشن است، اما در این نوع از روابط فرازناشویی که با وجود خانواده اتفاق می افتد، آسیب های زیادی شکل می گیرد.طلایی می گوید قبول این روابط درباره مردان در دوره های مختلف شایع بوده است، اما اینکه در شرایط جدید زنان متأهل به این امر روی آورده اند، بسیار نگران کننده است و می افزاید: برای این نوع روابط دلایل زیادی هست اما معمولا دلیلش جبران نیاز طبیعی یا حتی مقابله به مثل است.

طلایی دراین باره به شرق گفت: به صراحت اعلام می کنم موضوع روابط فرازناشویی به عنوان یکی از مسائل حاد مؤثر بر نهاد خانواده، به مرحله ای نگران کننده رسیده و باید نهاد خانواده را دریابیم.

در این باره سعید معیدفر، جامعه شناس، ضمن تأیید این آسیب به عنوان مسئله ای که به شکلی خزنده پیش می رود به شرق گفت: مشکلات اجتماعی از جایی بیرون جامعه ما نیامده که حالا برای بررسی آن بخواهیم به دنبال دلایل بیرونی بگردیم. من بارها شنیده ام این نوع از مسائل را به ویژه از ناحیه زنان به شبکه های اجتماعی و ماهواره ربط می دهند. و این موارد بی تأثیر نیستند، اما طلاق و روابطی که حالا روابط فرازناشویی خوانده می شود، در بستری از آسیب ها اتفاق می افتند.

معیدفر بر این نکته تأکید دارد که روابط زناشویی امروز، مانند روابط زناشویی نسل های گذشته نیست و در توضیح آن می گوید: در گذشته این روابط براساس تقسیم نقش صورت می گرفت و مهم تر اینکه در آن دوران مرد، نقش اول خانه و خانواده و مرکز تجربه و تبادل اطلاعات و تصمیم گیرنده نهایی بود. در این فضا زن عنصری متأثر از مرد بود متناسب با تمایل و نیاز مرد رشد می کرد و نباید پا را بیشتر از حد می گذاشت و همه می دانند که ما دیگر در چنین دنیایی نیستیم. تحصیلات و توقعات و اطلاعات و ارتباطات تغییری چشمگیر داشته است و زن دیگر عنصری تابع نیست که به خاطر محدودیت هایش کوتاه بیاید و به دنبال نیازهایش نرود. اگر در گذشته زن در مقابل چندزنی آشکار یا پنهان مرد سکوت و تمکین می کرد، امروز دیگر این کار را نمی کند و حتی ممکن است حق متقابلی را برای خود بخواهد. همیشه گفته شده مردان تنوع طلب هستند و زنان هم این مسئله را پذیرفته اند، اما آنچه امروز در جامعه ما به شکل پنهان و تا حدودی آشکار وجود دارد نشان می دهد این تناسب به هم خورده است.

وی با بیان اینکه زنان در جامعه امروز با اطلاع از خیانت همسرانشان طلاق می گیرند، گفت: در گذشته مردان با خیال راحت زن دوم را می گرفتند و می دانستند اگر زنشان متوجه شود، به خاطر آبرو و عرف حرفی نمی زند و گاه تأیید هم می شدند، اما حالا می دانند اگر همسرشان متوجه رابطه فرازناشویی آنها شوند، زندگی شان برهم می خورد.

وی تأکید دارد بخش عمده ازدواج ها بدون آشنایی عمیق دو طرف نسبت به هم و بر اساس ملاک های ظاهری انجام می شود و در ادامه می افزاید: در این شرایط افراد پس از مدتی برای هم عادی شده و همین نبود رضایت، به ویژه در مسائل جنسی، به مرور فرد را به سمت جایی بیرون از خانه هدایت می کند. به عبارتی، وقتی افراد براساس ظاهر ازدواج می کنند، با عادی شدن یا تغییر این ظاهر، تغییر دیدگاه هم به وجود می آید.

روزنامه شرق