5

امروز برای شما یک سری نکات مهم و جالب درباره ی سلامتی انسان و اینکه چگونه سالم باشیم و روی پای بایستیم نیز در این قسمت از سایت نیز برای شما قرار داده شده است. به جای استفاده از آردهای معمولی در کیک ها از آرد سبوس دار استفاده کنید زیرا خاصیتی چند برابر آردهای معمولی دارند.

***

از سبزیهای تازه استفاده کنید این سبزیها از سیزیهای بسته بندی فروشگاهها بهتر است. ماست و خیار ، مخلوط ماست و نخود، زیره سبز و آب لیمو یا لوبیا و کمی سیر یا آب لیمو و برگ آویشن تازه بخورید.برای درست کردن کوفته از همزن بستنی استفاده کنید با این روش هم در زمان صرفه جویی کردید هم دست به کوفته ها نخورده است.اگر خامه دوست دارید. با انتخاب خامه کم چرب و مخلوط کردن آن با ماست یونانی و یا وانیلی کم چرب میتوانید یک خامه سالم استفاده کنید.سبزیجات خود را بخار پز کنید یا در مایکروفر در کمی آب بپزید با این کار خاصیت سبزیجات را حفظ میکنید.سوپ یا آبگوشت خود را از یک شب قبل سرد کنید با این کار میتوانید چربی های اضافی را از بالای آن بردارید.سبزیجات خود را میتوانید با فریز کردن بیشتر نگه دارید و وقتی سوپ درست میکنید به آن اضافه کنید. زمانی که اسپاگتی درست میکنید در آخرین دقایق پخت میتوانید مقداری نخود فرنگی به غذای خود اضافه کنید با این کار به غذا تازگی و طعمی دلنشین میدهید.

***

به سادگی میتوانید از آرد و نان های سبوس دار در برنامه غذایی خود استفاده کنید.روی سالاد به جای سس مایونز از ماست،آبلیمو،سرکه استفاده کنید هم سالمتر است هم کم کالری تر.هنگام سرخ کردن گوشت پخته شده را در ظرف نگذارید آن را در یک ظرق قفس شکل بگذارید تا روغن آن بچکد و جذب نشود. سبزیجات خود را جدا از گوشت بگذارید تا مثل اسفنج روغن را به خود نکشند.یکی از کارهای جالبی که میتوانید با گوشت چرخ کرده بکنید این است که قفبل از پخت به آن یک قاشق جو دوسر و یک دوم قاشق آب اضافه کنید. با این کار هم بافت گوشت مستحکمتر میشود و هم مقدار فیبر غذا بالا میرود.

***

گاهی اوقات میتوانید در سس اسپاگتی خود از سویا استفاده کنید که بسیار سالم است.مغز دانه هایی مانند زیره سبز را میتوانید در ماهی تابه تست کنید و سپس با هاون بکوبید با این کار عطر و طعم جدیدی را تجربه میکنید.چیزهایی را که خودتان میتوانید درست کنید را هرگز خریداری نکنید مواردی مانند کلوچه، بیسکویت، سس پاستایک ماهی تابه ی مناسب و نچسب بخرید. با این ماهی تابه ها تفاوت را در زمانی که با روغن کم آشپزی میکنید احساس میکنید.- اگر سس سرکه را با دو سوم روغن و یک سوم سرکه درست میکنید مقادیر را برابر کنید تا سس کالری کمتری داشته باشد.

***

پاستا را بیش از حد نباید پخت. وقتی پاستا درست پخته شود چربی اشباع کمتری دارد و باعث میشود سطح قند خون ثابت باقی بماند و همچنین کمک میکند احساس سیری طولانی تری داشته باشید.پوره سیب زمینی خود را با روغن زیتون میل کنید با این کار هم سطح سلامت غذا را بالا میبرید هم روغن زیتون از یبوست جلوگیری میکند.برای درست کردن چیپس سالم ابتدا سیب زمینی را ورق ورق کنید و در هنگام پخت با اسپری به آن روغن بپاشید میتوانید به سیب زمینی های در حال پخت فلفل یا سبزیجات خشک شده نیز اضافه کنید. بعد از پخت مدتی صبر کنید تا سرد شود سپس استفاده کنید.

منبع: سلامتی