8

بدن هر انسانی باید مقدار لازم ویتامین و مواد معدنی نیز دریافت کند اما این میزان را چگونه بفهمیم؟ با ما باشید تا شما را راهنمایی کنیم.کمبود شدید ویتامین و مواد معدنی به ندرت دیده می‌شود . با این وجود، هر رژیم سرشار از مواد غذایی که ویتامین و مواد معدنی کمی داشته باشد، احتمالاً به درجه‌ای از بیماری منجر خواهد شدیک فرد میانه حال، صرفنظر از وزنش، در غذاهای خود شکر تصفیه شده‌ی بیشتری مصرف می‌کند .

***

و چون شکر نه ویتامین دارد و نه املاح معدنی،‌کالری‌های تأمین شده به وسیله غذا «بی بار» خواهد بود ارزش غذایی نخواهد داشت . اگر این فرد کمبود خود را با خوردن غذاهای مقوی اضافی جبران کند، او مواد غذایی کافی بدست خواهد آورد، ولی غذا و کالری‌های اضافی موجب چاقی او خواهند شد . شکر بیش از حد در واقع مسائل بسیاری برای اکثر مردم ببار می‌آورد .

***

اساساً، اگر شما توصیه‌هایی را که ما پیش از این ارائه کرده‌ایم، پیگیری کنید،‌ویتامین و مواد معدنی کافی بدست خواهید آورد . پیشنهادهایمان را برای تغذیه‌ی خوب خلاصه می‌کنیم:در هر وعده غذا پروتئین‌های حیوانی و گیاهی را توأم سازید؛ منابع پروتئین کم چرب را بیشتر مصرف کنید؛کربوهیدرات‌ها باید به شکل «طبیعی» و نسبتاً تصفیه نشده باشند؛ مانند نان کامل، پستای قهوه‌ای و برنج قهوه‌ای ،‌یا سیب زمینی . از شکر تصفیه شده، چه سفید و چه قهوه‌ای، پرهیز کنید .

***

با هر وعده غذا میوه بخورید .مصرف چربی را به حداقل برسانید . چربی اشباع نشده (مایع) را بر اشباع شده (جامد) ترجیح دهید .در صورتی که از اینگونه غذاها بقدر کافی بخورید تا وزن خود را در حد مناسب حفظ کنید (و یا اگر سنگین وزن هستید، کم کم کاهش وزن پیدا کنید) خود به خود ویتامین‌ها و املاح کافی را بدست خواهید آورد . هیچ نیازی به خوردن مکمل‌ها نیست . برای آنکه دوباره مطمئن شوید که برنامه‌ی غذاخوردن آگاهانه می‌تواند مواد غذایی کافی را تأمین کند، بحث را در اینجا اندک باز می‌کنیم .

منبع: کرمانی