Senior-weight-loss-pic-1-e1358205087921

 سالمندان در زمینه کاهش وزن باید یک سری فاکتورهای مهم را در نظر بگیرند با توجه به تفاوت توان آن ها در تحرک داشتن و فعالیت بدنی بهتر است از یک سری اصول و رش مناسب سنشان پیروی کنند تا به کاهش وزن برسند!

 اگر جزو افراد سالمندی هستید که درصدد کاهش وزن هستید و تمایل دارید تا حدودی وزنتان کم شود بهتر است بدانید که در این سن، نمی‌توانید خودسرانه دست به هر اقدامی بزنید.

دکتر پیام فرح‌بخش، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی با بیان این مساله گفت: «همیشه تاکید متخصصان تغذیه بر رعایت اصول صحیح غذاخوردن بوده است و هر فردی باید در طی روز از پنج گروه غذایی نان و غلات، شیر و لبنیات، انواع سبزی و میوه‌ها و پروتئین‌ها استفاده کند تا زندگی سالمی داشته باشد و سالمندان هم از این امر مستنثی نیستند.»

وی همچنین گفت: «معمولا به افرادی که قصد کاهش وزن دارند، توصیه می‌شود با توجه به وضعیت فردی و جسمی، میزان کالری دریافتی روزانه‌شان تا حدودی کمتر از حد معمول شود اما درخصوص سالمندان به دلیل تغییراتی که در سلامت سیستم ایمنی بدن، دندان‌ها، دستگاه گوارش، قلب و عروق و عملکرد کلیه و… می‌افتد، باید به نکات خاص دیگری توجه شود.»

این متخصص تغذیه در این باره توضیح داد: «اغلب افراد سالمندان بنا به دلایل مختلف ممکن است دندان‌های طبیعی خود را از دست داده باشند و نتوانند غذا را به خوبی بجوند که همین مساله باعث بروز عوارض گوارشی از جمله اختلال در هضم و جذب مکانیکی می‌شود. به همین خاطر توصیه می‌شود سالمندان غذاهایی با بافت نرم مثل انواع پوره و سوپ بخورند یا در صورت نیاز غذاها را میکس کنند تا عملکرد هضم مکانیکی به صورت کامل انجام شود.»

عضو هیات علمی دانشگاه همچنین خاطرنشان کرد که علاوه بر این، به دلیل اینکه عملکرد دستگاه‌های مختلف بدن کاهش می‌یابد و دستگاه گوارش هم از این امر مستنثی نیست، میزان هضم و جذب موادغذایی در بدن کاهش پیدا می‌کند. به عبارت ساده‌تر، از آنجا که توان هضم و جذب موادغذایی در بدن سالمندان نسبت به فرد جو‌ان به مراتب کمتر است، بنابراین در صورتی که سالمندی بخواهد رژیم کاهش وزن بگیرد، به شدت در معرض کمبود برخی از ویتامین‌ها و املاح خواهد بود.»

وی با هشدار اینکه در دوران سالمندی جذب ویتامین D کاهش می‌یابد، گفت: «به دلیل تغییرات پوستی ایجادشده در این دوران و همچنین عدم توانایی و تحرک سالمندان، جذب ویتامین D از نور آفتاب کمتر می‌شود بنابراین نیاز این افراد به ویتامین D بیش از هر زمانی دیگری است. از طرف دیگر با توجه به اینکه یکی از بیماری‌های شایع در سالمندی بروز پوکی استخوان و آرتروز است، باید به دریافت کلسیم هم توجه خاصی شود. بنابراین ضروری است که برنامه رژیم غذایی سالمندان تحت‌نظر متخصص تغذیه ارائه شود تا در کنار رژیم کاهش وزن، استفاده از مکمل‌های مناسب هم تجویز شود تا روند پوکی اسخوان و ارتروز تشدید شود.»

فرح‌بخش در نهایت یادآور شد که در سنین سالمندی تغذیه فرد دستخوش تغییرات بسیاری می‌شود و با توجه به اینکه اغلب سالمندان تنها زندگی می‌کنند و حوصله رفتن به خرید ندارند یا به دلیل عدم توان جسمی نمی‌توانند غذا بپزند، باید به این گروه از افراد آموزش‌های لازم داده شود تا غذاهای آسان و در دسترس اما مغذی را در برنامه غذایی خود بگنجانند. چراکه تجویز رژیم‌هایی گسترده و متنوع یا موادغذایی خاص، عموما برای این افراد کارآیی ندارد و حتما رژیم غذایی باید به گونه‌ای ارائه شود که تهیه مواد اولیه آن آسان باشد. علاوه بر این، نباید از این مساله هم غافل بود که توان مالی سالمندان بازنشسته نسبت به سایر افراد جامعه کمتر است و ممکن است نتوانند تمامی گروه‌هایی غذایی را مصرف کنند بنابراین باید جایگزین‌های غذایی مناسب به آنها آموزش داده شود تا در صورتی که شخص توانایی تهیه گوشت را ندارد معادل گیاهی آن را مصرف کند.