iStock_000002416802XSmall

چرا زنان به مردان زور می گویند و مهمترین علت زن ذلیل شدن مردان چیست و چگونه می توان این عارضه را درمان کرد؟چرا مردان قبول می کنند که زن ذلیل باشند و دلایل آنان برای این موضوع چیست خانم ها چگونه سلطه گری بر آنان را در دست می گیرند.

امروزه جایگاه، نقش و وظایف زنان و مردان در خانواده جابه‌جا شده است و علاوه بر آن مرز وظایف زنان و مردان کم‌رنگ گردیده است، به طوری که مشخص نیست کدام وظیفه برعهده زنان و کدام مسئولیت بر عهده مردان است. به عنوان مثال بارها مشاهده شده که برخی زنان نقش مدیرکل را برای مردان بازی کرده و زمام امور را خود به عهده می‌گیرند که این رفتار منجر به ایجاد تبعات منفی برای خود و همسرشان خواهد شد.
چرا برخی زنان نقش مدیرکل را در منزل برای همسر خود بازی می‌کنند؟
این رفتار باعث بروز چه پیامدها و تبعات منفی در زندگی مشترک خواهد شد؟ چگونه می‌توان از بروز این مشکل جلوگیری به عمل آورد؟ چه راهکارهایی سبب تقویت روابط بین زوجین می‌شود؟
* ابراز قدرت زنان و چالش زندگی مشترک
برخی از زنان برای ابراز وجود خود، از طریق قدرتمندی با همسر خود رفتار می‌کنند که سبب به چالش کشیدن زندگی مشترک می‌شود.
متین السادات نصری ، روان‌شناس و مدرس دانشگاه می‌گوید: مردان به اندازه کافی در محل کار خود با مشکلاتی مواجه می‌شوند که باید آن‌ها را حل و فصل کرده و گزارش مفصلی به مدیرشان ارائه دهند. بنابراین دیگر مایل نیستند که در منزل هم جوابگوی همسرشان باشند.
* آسیب‌های وارده از سوی زنان به مردان
بازی کردن نقش مدیرکل از سوی زنان می‌تواند باعث افزایش فاصله بین زوجین شده و عواطف را بین آن‌ها کم‌رنگ‌تر کند.
امیر خجسته کاشانی ، روان‌شناس و مدرس دانشگاه در این خصوص می‌گوید: نقش مدیرکل بازی کردن از سوی زنان در زندگی مشترک سبب انتقال قدرت از سوی مردان به زنان می‌شود که این رفتار منجر به گمراهی کودکان نسبت به مشخص بودن منبع قدرت در خانواده و همچنین سبب کم‌تر شدن ارتباط عاطفی و احساسی بین زوجین می‌شود.
* ارتباط ناسالم دیوار نامرئی بین زوجین
مهم‌ترین دلیل زمینه‌های اختلاف زناشویی، عدم برقراری ارتباط صحیح بین زوجین است و اینکه مردان یا زنان نقش خود را به درستی ایفا نمی‌کنند.
احمد ، 28 ساله که دو سال است ازدواج کرده، در این خصوص می‌گوید: گاهی از کنجکاوی‌های زیاد، پرحرفی و پرسش‌های زیاد همسرم به شدت بیزار می‌شوم و بارها به وی گفته‌ام اگر مورد خاصی باشد، خودم آن را بیان خواهم کرد.
امیرحسین 35 ساله کارمند  می‌گوید: من به اندازه کافی در محل کار باید پاسخگوی مشتریانم باشم، بنابراین دیگر حوصله گزارش دادن به همسرم را در منزل ندارم.
* سکوت مردان را نشکنید
زنان لازم است  بدانند هنگامی که همسرشان از محل کار به منزل بازمی‌گردد نیاز به آرامش، محبت دارند و مایل نیستند که آرامش خاطر آن‌ها به هم بریزد. حتی گاهی برخی از مردان مدت کوتاهی به سکوت نیاز دارند که بهتر است به آن احترام گذاشته شود.
مهدی 32 ساله و دانشجوی دکترای فیزیک می‌گوید: من از همسرم خیلی راضی هستم چرا که در فراهم آوردن رضایت خاطر و آرامش من، در منزل اهمیت زیادی می‌دهد.
* باز کردن پنجره زندگی با ارتباط متقابل زوجین
هرقدر گفت‌وگو و ارتباط بین زوجین صمیمی، ثمربخش، با احترام و به دور از کنایه و طعنه زدن باشد، عواطف بین آن‌ها پررنگ‌تر خواهد شد.